Novinky

Nakladatelství Triton v těchto dnech vydává knihu Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek, která volně navazuje na dobrodružství Aleše a Zorky z knížky Knihožrouti, kterou jsem napsala pro prvňáčky, a na pokračování pro druháky Kam zmizela školní knihovna? Naši hrdinové jsou už třeťáci, rádi čtou a chodí nejen do obecní, ale i školní knihovny. Proto je pro ně velkou záhadou, jak někdo mohl poničit knihobudku či bibliobox. V malém detektivním pátrání se i čtenáři zamyslí, k čemu vlastně čtení je a proč je pro někoho těžké si ke knize najít cestu. 

Místní akční plány rozvoje vzdělávání se soustřeďují též na podporu čtenářské gramotnosti. V mém kalendáři tak přibývají zajímavé dny, ve kterých se potkávám nad knihami s dětmi a posléze čtenářské workshopy rozebíráme s učiteli a knihovníky. V tomto školním pololetí se několik takových setkání uskuteční v hornopočernických školách.  

Hořovická knihovna má nové prostory. Z dalekých galaxií se na ně přiletěla podívat i Viktorka.

Ráda jsem přijala pozvání pracovní skupiny pro rozvoj čtenářské gramotnosti MAP Čáslavsko, abych se přijela podělit o metodické postřehy. Setkání proběhlo ve středu 6. 2. v útulné čáslavské kavárně.

V pondělí 21.1. se konal pátý ročník konference, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách – ať už na straně knihovníků, tak i na straně uživatelů. Knihovníky a informační pracovníky čekal bohatý program. V dopoledním přednáškovém panelu jsme měli spolu s Jiřím W. Procházkou příspěvek "Spisovatelé na cestách". Odpolední workshop jsem nazvala "Tajný čtenářský spolek" a Jiří W. Procházka "Vstupte do literárního doupěte!"

Letos jsem navštívila šedesát knihoven a setkávala jsem se zde nejen se zvídavými čtenáři, ale i s obětavými knihovníky. Přijala jsem pozvání do deseti čtenářských klubů, které spojenými silami knihovníků a učitelů hnětou nové adepty pro vášeň zvanou čtení. Zavítala jsem do padesáti škol, ve kterých jsem diskutovala s učiteli, jak lákavě dětem představit knihy nebo přímo s dětmi tajemství knih prozkoumávala. Nepřekvapí tedy, že první knihou roku 2019 bude Tajný čtenářský spolek. Ve třetím pokračování Knihožroutů Aleš se Zorkou objeví knihobudku, narazí do knihobusu a vypátrají, že knihy může vozit velbloud i osel. A samozřejmě je čeká velká knižní záhada!

Užijte si s knihami nejen zasněženou zimu, ale i celý rok 2019!

Do letošního finále scénických čtení vycházejících z literární předlohy, kterou děti pod vedením svých učitelů, vychovatelů a knihovníků upravily, přetvořily na scénář a zdramatizovaly, se probojovali i Klubáci s. r. o. – Městská knihovna Český Těšín, pod vedením Kateřiny Šildrové, s inscenací Knihožrouti podle mé knihy. 17. prosince se v pražské divadle Minoru představili finalisté soutěže Čtenář na jevišti a já měla tu čest se zúčastnit. Moc jsem si představení secvičené členy českotěšínského čtenářského klubu užila. Záznam si můžete přehrát zde.

Ve vánočním čase bývá zvykem navštívit výstavu betlémů, ale hned v několika knihovnách připravili pro čtenáře výstavy ilustrátorů, kteří doprovodili obrázky mé knížky pro děti. Do Obecní knihovny Dobřejovice, kde byly k vidění komiksy z knihy Viktorka a vesmírná dobrodružství , které nakreslil Honza Smolík, se nyní z broumovské knihovny přesouvá výstava ilustrací a komiksů Luďka Bárty z knih o vynálezci Alvovi.  V táborské knihovně řádili Knihožrouti Báry Buchalové a souběžně David s kocourem Koniášem propátrávali historické knihovny, které výtvarně ztvárnil Vojtěch Šeda. A v Opavě mají ve vestibulu Tajnou dvojku se spoustou úkolů a hádanek, vše nakreslené lehkou rukou Viktora Svobody.