Vyšel Dubánek ve světě lidí

Když mě oslovil Petr Václavek a představil mi své dubánky, věděla jsem, že si jeho fotky zaslouží příběhy, kterými se představí dětským čtenářům. Proto jsem Petra spojila s časopisem Tečka a s nadšením jsme se pustili do spolupráce na scénářích animovaného seriálu. A tak se stalo, že ke knížce jsme se dostali až později. Po dlouhých diskusích jsme se rozhodli pro nakladatelství Triton, které se pěkně stará o mé knihy ze série Knihožrouti, a byla to dobrá volba. Dubánky totiž nominovalo do knihovnického projektu Knížka pro prvňáčka!

První společnou publikací, kterou jsem o dubáncích napsala a Petr nafotil, tedy byl titul Dubánek a tajný vzkaz, kterou při pasování na čtenáře obdrželo čtyřicet čtyři tisíc loňských prvňáků. Na příběh volně navazuje novinkový titul Dubánek ve světě lidí. Druháci jej tedy mohou číst jako pokračování příběhu Borka a Lidky, ostatní jako samostatné vyprávění o tom, co se stane, když dubánci vyrazí před Vánoci na průzkum mezi lidi.

Příběhy málokdy vznikají v čase, ve kterém se odehrávají, ale jako spisovatelka jsem zvyklá psát v létě o zasněženém lese. Ani ilustrátory takové záměny ročních období nerozhodí. Petrovi, který dubánky fotí, jsem však přichystala horké chvilky. Naštěstí první kapitoly vznikly během loňské zimy a pár snímků se sněhem stihl Petr pořídit. Jenže příběh jsem dopsala v červnu, a tak se u Václavků vytahovaly o letních prázdninách vánoční ozdoby a peklo cukroví. Doufám, že se úsilí vyplatilo a čtenáři si o letošních Vánocích knížku Dubánek ve světě lidí užijí.