Třetí díl Audioknižního průvodce, který připravujeme s Lukášem Vavrečkou, se zaměřuje na souvislosti filmových adaptací a audioknižních interpretací. Pro měsíčník Čtenář vybíráme tituly, které jsou dostupné na pevných nosičích a jsou tedy vhodné do knihoven.
Není žádným překvapením, když se dobrý příběh dočká filmové, případně seriálové adaptace. Tvůrci audiovizuálního umění přirozeně čerpají z literatury, o niž je velký zájem. Existence takové adaptace se často stává věrohodným ukazatelem komerčního potenciálu a není se co divit, že se jím řídí i audioknižní vydavatelé.
Spojitost mezi audiovizuální adaptací a audioknižním vydáním však nemusí být vždy přímá. V případě některých děl je zcela zřejmé, že se zapsala do povědomí, jestliže ne přímo do historie, a tak se dočkala mnohých adaptací: divadelní hry, rozhlasové dramatizace, filmového zpracování, filmového remaku, seriálu apod. Tatáž díla přirozeně vycházejí u nás i v zahraničí i audioknižně.
Někdy je však souvislost přímá, a to tehdy, když se audioknižní vydavatel rozhodne natočit zvukové vydání z toho důvodu, že zájem o příběh dotyčného literárního díla znovu po letech stoupl díky nové audiovizuální adaptaci. Pochopitelně totéž rozhodnutí padne nejen ve sféře audioknih. Obyčejně se tak ve správný čas objevují na pultech knihkupectví nová vydání téhož díla s filmovou obálkou. Filmové a seriálové adaptace zkrátka mají tu moc na dílo upozornit a čtenáři i posluchači (obyčejně právem) nabývají dojmu, že jim i v tento čas má ono dílo stále co nabídnout.
Společenská próza
Výše popsaným způsobem se v roce 2013 „vrátil do hry“ Velký Gatsby Francise Scotta Fitzgeralda, když jej ve stejnojmenném snímku ztvárnil Leonardo DiCaprio. Téhož roku pak vyšlo v češtině audioknižní vydání tohoto mistrovského díla v interpretaci Filipa Čapky (OneHotBook 2013) a rok na to i Michala Jagelky (Leda 2014), který v nové filmové adaptaci DiCapria daboval. Obě audioknižní vydání jsou velmi zdařilá, byť obsazení Jagelky může v posluchačích, kteří zhlédli film, budit rozpaky: příběh totiž pochopitelně nevypráví Gatsby, nýbrž postava Nicka Carawaye.
Podobně se vrátily i Malé ženy Louisy May Alcottové. V tomto případě audioknižní vydání dokonce předběhlo premiéru dlouho očekávané filmové adaptace z roku 2019, v níž si zahrály například Saoirse Ronanová a Emma Watsonová. Audioknihu pro OneHotBook už v roce 2018 načetla Andrea Elsnerová. Zpracování nahrávky, jemný booklet, a především angažování Andrey Elsnerové cílí na dívčí srdce. Herečka, která i po čtyřicítce dokáže působit jako třináctileté děvče, křehkým a znělým hlasem do svého přednesu doslova pumpuje energii a roztomilost.
Příběh následujících audioknih je jiný. Jejich vznik je dán snahou vydavatelů uvést na trh v kvalitní audiální podobě prestižní díla světové literatury, která se již v minulosti dočkala oceňovaných filmových zpracování. Mezi ně patří například dílo Williama Styrona Sophiina volba ve filmové podobě Alana J. Pakuly z roku 1982, kde si hlavní roli zahrála Meryl Streepová. O interpretaci audioknižního vydání se postaral Martin Stránský (OneHotBook 2020). Dále můžeme vzpomenout snímek O myších a lidech z roku 1992 podle knižní předlohy Johna Steinbecka, kterou pro Tympanum v roce 2021 načetl Vladislav Beneš. Nebo dnes již klasický film Předčítač s Kate Winsletovou v hlavní roli. Toto dílo Bernharda Schlinka v roce 2021 vydalo vydavatelství OneHotBook, a to ve velmi důstojném podání Jana Šťastného. Mezi filmové i audioknižní poklady pak rozhodně patří dramatické příběhy Iana McEwana. Ve starším snímku Pokání z roku 2007 si zahráli James McAvoy, Keira Knightleyová, Saoirse Ronanová nebo třeba Benedict Cumberbatch. Český překlad stejnojmenné předlohy pak pro vydavatelství Témbr v roce 2021 načetla Taťjana Medvecká, čímž se z Pokání stalo audioknižní dílo, které v posluchačích rozhodně zanechá hluboký dojem. Podobně je na tom McEwanovo dílo Na chesilské pláži v interpretaci Petra Lněničky (Témbr 2021).
Pro posluchače může být však někdy matoucí, když se na bookletu audioknihy objeví herečtí představitelé z filmových adaptací, jako jsou třeba Kate Winsletová a Idris Elba na Martinově titulu Hora mezi námi (Motto 2018), kterou však namluvil Marek Holý, nebo Kate Blanchettová a Brad Pitt na Fitzgeraldově titulu Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky (AudioStory 2017), jehož interprety jsou Rudolf Pellar a Michal Dlouhý.
Nové i klasické kriminální případy
Nejznámější román Arthura C. Doyla Pes Baskervillský se dočkal mnoha filmových zpracování. Nový překlad knižní předlohy doprovází hudba Dareka Krále a Pavla Šporcla v interpretaci Vasila Fridricha (Témbr 2021). V množství filmových i seriálových adaptací nezaostávají ani detektivky Agathy Christie. Nejznámější je jistě velká série s Davidem Suchetem v roli Hercula Poirota, která vznikla ve Velké Británii mezi lety 1989 a 2013. Některé z Poirotových příběhů vydal Kristián Entertainment – Záhada na zámku Styles (2016) a Opona (2017) – oba však trpí stejnou dramaturgickou substitucí jako Velký Gatsby. Ačkoli oba příběhy vypráví postava Arthura Hastingse, v audioknižním vydání je čte český hlas Hercula Poirota Jaromír Meduna. Další z případů vyšly ve vydavatelství Tympanum, například nesmrtelná Vražda Rogera Ackroyda v podání Ladislava Lakomého (Tympanum 2014). Od roku 2017 pravidelně vycházejí u OneHotBook v interpretaci Lukáše Hlavici, počínaje několikrát zfilmovanou Vraždou v Orient Expresu. Naproti tomu případy slečny Marplové, které z televize známe v obsazení Garaldine McEwanové (Vražda na faře nebo Mrtvá v knihovně), natáčí od roku 2019 AudioStory a vydává Vyšehrad, později VOXI.
I komisaře Maigreta jsme mohli vidět v mnohých filmových i seriálových adaptacích. Tato díla Georgese Simenona v audioknižní sérii vydavatelství OneHotBook už od roku 2016 načítá Jan Vlasák. Ovšem je-li řeč o „staré škole“, nemělo by se zapomenout ani na Daphne du Maurier. Její román Mrtvá a živá (pod názvem Rebecca) už v roce 1940 zfilmoval Alfred Hitchcock; nyní se dočkal nového zpracování a rok na to vyšel v interpretaci Lucie Pernetové (OneHotBook 2021). Zatímco film z roku 2020 diváky nenadchl, audiokniha představuje svěží připomínku stále čtivé klasiky.
Milovníci „drsné americké školy“ jistě mají v paměti snímek Hluboký spánek podle románu Raymonda Chandlera. V nejslavnějším zpracování z roku 1946 hrál Phila Marlowa Humphrey Bogart. V české variaci na chandlerovské téma s názvem Mazaný Filip pak zazářil Tomáš Hanák. Tentýž čte Hluboký spánek pro vydavatelství Tympanum (2012). Od drsné školy už není tak daleko ke špionážním románům, přičemž jedním z nejlepších autorů tohoto žánru je John le Carré. Ve filmu Jeden musí z kola ven z roku 2011 jsme mohli vidět Garyho Oldmana, Colina Firtha nebo Benedicta Cumberbatche. Stejnojmenná audiokniha vyšla o deset let později v podání Martina Zahálky (OneHotBook 2021).
Seriálová tvorba se soustřeďuje převážně na adaptace současnějších děl kriminálního žánru. Kenneth Branagh tak mezi lety 2008–2016 hrál hlavní roli v seriálu Wallander, jenž je adaptací románové série Henninga Mankella, kterou si můžeme poslechnout v podání Jiřího Vyorálka (OneHotBook 2014–2021). Podle předlohy Jeffa Lindsaye s názvem Drasticky děsivý Dexter vznikl v letech 2006–2021 další oblíbený seriál. Audioknižní vydání v roli vypravěče a hlavního hrdiny Dextera představuje Aleše Procházku (Tympanum 2017). Případy Cormorana Strika zase dokumentuje seriál C. B. Strike. Ten vychází z knižní série Roberta Galbraitha (pseudonym J. K. Rowlingové), kterou audioknižně vydával Plus, nyní VOXI. Jako zjevení i svěží vítr mezi zmíněnými působí německý seriál Babylon Berlin. Ten od roku 2017 vychází z knižní série Volkera Kutschera, kterou v interpretaci Jana Teplého (Mokrá ryba, Tichý Zabiják, Goldstein) vydává OneHotBook. Posluchače navnaděné sledováním filmové adaptace může překvapit, jak volně seriál s knižní předlohou zachází. Rozhodně by však měli rozdíly pominout a soustředit se na důmyslně vystavěné a bravurně načtené vyprávění.
Fantastika
Mezi klasiky žánru sci-fi bezesporu patří 2001 Vesmírná odysea Arthura C. Clarka. Román, který už v roce 1968 natočil Stanley Kubrick, si lze poslechnout v podání Richarda Honzoviče (Tympanum 2018). Podobně kultovní je román George Orwella 1984. I ten se dočkal výrazné filmové adaptace a od jara 2021 jsou v prodeji tři audioknižní vydání: interpretace Vasila Fridricha (Tympanum), Jaromíra Meduny, Jitky Moučkové a Jana Vondráčka (AudioStory) a Davida Novotného (OneHotBook). Další sci-fi klasikou je Planeta opic. Ať už známe film Franklina J. Schaffnera z roku 1968, nebo adaptaci Tima Burtona z roku 2001, můžeme si být jistí, že knižní předloha z pera Pierra Boullea nás v mnohém překvapí. Pro OneHotBook ji roku 2020 načetl David Novotný. OneHotBook také v roce 2016 vydalo kultovní Dunu Franka Herberta, zfilmovanou už Davidem Lynchem v roce 1984. V roce 2021 souběžně s filmovým remakem pak OneHotBook dává na trh Spasitele duny.
Nejspíš není třeba dodávat, že i trilogie a s ní i Oscary ověnčený film Pán prstenů J. R. R. Tolkiena má svou audioknižní podobu (Tympanum 2019), čítající celých 59 hodin, stejně tak úspěšným seriálem připomenutý Příběh služebnice Margaret Atwoodové (OneHotBook 2017). Podobně bychom se nedivili ani v případě Marťana Andyho Weira (OneHotBook 2016). Určitě bychom však neměli přehlédnout vícehlasou audioknihu Atlas mraků Davida Mitchella (OneHotBook 2013), jelikož jde o předlohu stejnojmenného filmu z roku 2012 s Tomem Hanksem v jedné z hlavních rolí. S povděkem lze kvitovat také to, že se velká péče v témže vydavatelství věnuje audioknižním vydáním děl Stephena Kinga. V kingovské sérii tak vyšlo například Osvícení (2019), volně navazující Doktor spánek (2020) – obojí v interpretaci Petra Jeništy – a Zelená míle ve vybroušeném podání Vladislava Beneše (2020).
Ze seriálů jistě stojí za to vypíchnout audioknižní vydání předloh těchto dvou: Dobrá znamení Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočkala britské seriálové adaptace v roce 2019. O rok později pak vyšlo dílo načtené Janem Zadražilem (OneHotBook 2020). Terror Dana Simmonse se taktéž dočkal vlastního seriálu. Jako vícehlasou četbu, která obdržela cenu Absolutní vítěz v Audioknize roku 2018, ji vydalo opět vydavatelství OneHotBook. Ženské publikum si zase odpočine u poslechu romantického titulu Diane Gabaldonové Cizinka (OneHotBook 2018) v podání Jitky Ježkové, které se v seriálové verzi pozvolna propracovává k šesté sérii.
Česká tvorba
Z české beletrie vycházejí audioknižně jak dříve zfilmovaná klasická díla, tak i díla z posledních let. Můžeme si tedy poslechnout jak knižní předlohu stejnojmenného filmu Eva tropí hlouposti (OneHotBook 2021), Spalovače mrtvol (AudioStory 2016) nebo Saturnina (v několika vydáních), tak například díla Michala Viewegha Báječná léta pod psa (Tympanum 2013), Román pro ženy (Tympanum 2017) nebo Román pro muže, Poslední aristokratku Evžena Bočka (a její pokračování) v podání Veroniky Khek Kubařové (OneHotBook 2014), Hastrmana Miloše Urbana (Tympanum 2018) nebo značně medializovaného Šarlatána Josefa Klímy a Marka Epsteina v interpretaci Lukáše Hlavici (Témbr 2020).
Foto: Lukáš Vavrečka
Příště: Audioknihy pro děti