Dubánek ve světě lidí

Třeba jste i vy zahlédli dubánka mezi spadanými žaludy pod dubem nebo v lese objevili malinký domeček z kůry, klacíků a mechu. Možná vám některý z dubových lidiček dokonce zamával na pozdrav. Pokud vrtíte hlavou a dubánky jste ještě nikdy neviděli, mějte oči na stopkách. Příště si jich už určitě všimnete.

Když les v zimě utichne a zapadá sněhem, přesunou se dubánci do starého dubu. Jen zvědavý neposeda Borek vybíhá do mrazu, aby mu nic neuteklo. Chtěl by vědět, proč se lidé s prkýnky na sněhové závěji neproboří a proč jim před Vánoci zahrady a střechy do tmy tak krásně svítí. Jenže zvědavost se mu stane osudnou a Borka před očima kamarádky Lidky z lesa unesou. Nečekaně se ocitne v domě lidí, a to ještě netuší, že s nimi bydlí kocour Elvis!

Čeká na vás napínavý příběh, více než 40 fotek, desková hra a skrývačka. 

Nafotil Petr Václavek.

Vyšla 11. listopadu 2022 v nakladatelství Triton a volně navazuje na vyprávění o dubánkovi Borkovi Dubánek a tajný vzkaz, jehož rozšířené druhé vydání je naplánováno na září 2024. Třetí příběh dubánka Borka najdete v knize Dubánek a noční bouře.

Fotky z knihy najdete ve společné dubánčí výstavě. Ke knize jsem připravila doprovodnou hravou publikaci s třiceti pracovními listy Jak se vyznat v knihách? K dispozici i jako audiokniha v podání Jana Zadražila.

Krátkou listovačku knihou najdete ve videu.

 

Z recenze Lenky Kadlíkové uveřejněné 16.12.2022 na priroda.cz:

Knížku vydal Triton v edici Laskavé čtení. Tahle kniha do takové edice opravdu patří. Klidně bych jí koupila jako první čtení. Myslím, že si ji ale zamilují i mladší děti. Nejen ty, které už Dubánky znají. Na obálce si můžete zahrát krátkou hru kdo první projde cestu až do cíle. Cestou na Vás čekají různé nástrahy zkratky. Na konci knihy pak děti můžou hledat dubánky v hromadě žaludů. Dle mě, krásný nápad. :-)

Z recenze Lukáše Loužeckého uveřejněné 15.1.2023 na lukbook.cz:

Nutno podotknout, že i samotný text Kláry Smolíkové je velice příjemnou věcí pro všechny děti. Nabízí roztomilý příběh plný poznání, dobrodružství, ale samozřejmě především dubánčího světa. Zajímalo by mě, jaké má sám tvůrce těchto stvoření pocit, když si o nich může číst ve vyprávění významné české autorky. Samotná historka o dubánkovi Bořkovi je ovšem jen polovinou tohoto díla. Tou druhou jsou úžasné fotografie Petra Václavka, které vás prostě dostanou. Nejenže vytvořil samotné dubánky, ale navíc je umí naprosto fantasticky vložit do prostředí a pomocí toho vlastně vyprávět samotný příběh. 

Ke stažení

Příloha Velikost
dubanek_ve_svete_lidi_ukazka.pdf (6.36 MB) 6.36 MB