Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Mordechaj není synem, jakého by si hodinář přál. V učení nevyniká, ve škole neprospívá, přesto ho dobrá nálada neopouští. Jenže když v otcově dílně nedopatřením upustí na zem vzácné rabínovy hodiny, rozbije s nimi i čas. A ten si pak s Mordechajem zahraje pořádně dobrodružnou hru. Chlapec se ocitne o tisíc let zpátky ve službách obchodníka Ibráhíma ibn Jákúba. A ejhle: sotva splní úkol, který mu kupec uloží, století poskočí. Každý další vykonaný čin přenese Mordechaje blíž jeho době.

Vydejte se s naším hrdinou napříč deseti stoletími a seznamte se s pozoruhodnými osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Víte, co označují slova Pesach, košer nebo šabat? Zjistěte, proč se dávají na židovské hroby kamínky, co je tóra a kdo byl rabi Löw, jak vypadá židovská svatba a spoustu dalších zajímavostí ze života židovských sousedů. Příběh doplňují celobarevné ilustrované dvoustrany (výtvarník Vojtěch Šeda), které představí významné osobnosti a historické události. Další doplňující informace o jazyku, školství, zvycích, tradicích a svátcích přinášejí infoboxy.
 

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Nadační fond obětem holokaustu.

Napsala Klára Smolíková a Tobiáš Smolík, ilustroval Vojtěch Šeda.

Vyšlo v nakladatelství Argo 11. 9. 2020.

Ke knize jsme připravili putovní výstavu. Kvůli doprovodné besedě pro děti či přednášce pro veřejnost se můžete obrátit na spoluautora Tobiáše Smolíka.

Kniha byla zařazena do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem za období 2020/2021, který sestavila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Získala též cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství – hlasování odborné poroty učitelů o knihách českých autorů v rámci celostátní ankety „Suk – čteme všichni“, kterou pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK), Sukova studijní knihovna pro mládež, a to za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Kniha se objevila v širší nominaci Magnesia Litera v kategorii Litera za literaturu pro děti a mládež.

Z recenze uveřejněné v Tvaru 20/2020:
Klára Smolíková (společně s Tobiášem Smolíkem) přichází s pozoruhodným titulem Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020). Jak už jsme si u Kláry Smolíkové zvykli, má ve zvyku popadnout nějaké „suché“ školní téma, napumpovat do něj šťávu vtipu, udělat mu novou frizúru z komiksu, líce mu ozdobit zdravíčkem interesantních detailů, které se jaktěživy do učebnic dějepisu nedostaly, a vyšle ho do světa v balení, po kterém by měl chtít mladý čtenář i jeho osvícený rodič či pedagog sáhnout. Já sahám, a to s největším nadšením. Mordechaj je přehledným průřezem historie židovského národa na našem území do konce 19. století. Tolik se v poslední době vyrojilo knih pro děti, které pojednávají o holokaustu, ale zoufale chyběl začátek příběhu, dějinné objasnění toho, „co bylo předtím“. Takže konečně! Je to čtení pro děti i dospělé, vysvětlující základní pojmy a souvislosti, ale sahající i mnohem hlouběji. Mordechaj Cajt, nezbedný hodinářský syn z konce 19. století, cestuje napříč deseti stoletími a seznamuje se s kořeny své víry. V jedné historické přesmyčce se dokonce ocitá na svatbě svých rodičů a konečně pochopí postoje a názory svého otce. Rámcový příběh Mordechajova putování je napěchován informacemi chytře strukturovanými jak v hlavním textu, tak v doprovodných boxech a občasných komiksových bublinách. Tahle dětská velkoformátová kniha je zásadní především v tom, že přiměje mladého čtenáře vnímat historii židovského národa jako součást jeho vlastní historie, a to i přesto, že on sám možná nemá s židovskou vírou nic společného.

Z recenze Ondřeje Pavlíka uveřejněné na webu Klacek 8. 2. 2021:
Jednotlivé kapitoly zdařile upozorňují na opomíjené radostné momenty dobového židovského života. Jediný, kdo zde pláče u Zdi nářků, je dítě, jež ztratilo dřevěného koníka. Proti stereotypně zobrazovanému smutku, melancholii a tklivým melodiím zástupů v kaftanech nastavuje kniha o Mordechajovi druhou tvář: živý a neutuchající smysl pro humor, podivuhodnou schopnost smát se chudobě a neštěstí navzdory, prožívat chvíle radosti i v dobách útlaku a proměnit úzkost ve vtip. Předvádí onen úsměv, který je slovy germanisty Claudia Magrise „koneckonců úsměvem někoho, kdo ví, že nemůže být doopravdy poražen“.

Z recenze Mikuláše Vymětala uveřejněné v časopisu Český bratr 28.1.2021:
Pro koho je kniha vhodná? Tiráž uvádí, že je určena „pro zvídavé i nerozvážné čtenáře od 10 do 120 let“. Jistě by měla najít cestu do školních i farních knihoven a zdobit taky knihovničky dětí, jejichž rodičům a prarodičům záleží na tom, aby jejich potomci měli přehled o historii Židů v naší vlasti. Po opadnutí koronaviru by anglický či německý překlad knihy mohl sloužit i jako vhodná upomínka z návštěvy židovské Prahy či dar pro zahraniční přátele.