Kapuce od mikiny

Patnáct českých autorů napsalo originální povídky pro knižní sbírku s titulem Kapuce od mikiny, kterou připravila obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem. Knihu vydává v rámci rozsáhlejšího projektu. V dalších měsících budou následovat čtenářské dílny a semináře, které se zaměří na práci s dětskými kolektivy, ale i s vysokoškolskými studenty. 

Má povídka se jmenuje Lekce s podtitulem Svět na zkoušku.
Sourozenci Vika a Alan přežívají v podivně vylidněném světě, ze kterého po Procitnutí zmizeli dospělí, staří i malé děti. Náctiletí se snaží především přežít, ale najdou se i tací, kteří tajně pátrají, co se stalo. Hledají v knihách i novinových článcích, obnovují ztracená data. Je jejich živoření ve světě, který se rozpadá, trestem, dá se brát jako příležitost, nebo je to jen zkouška?

Alena Mornštajnová, Iva Procházková, Arnošt Goldflam, Ivona Březinová, Alena Ježková, Petr Stančík, Petra Soukupová, Ester Stará, Petra Dvořáková, Ondřej Buddeus, Viktorie Hanišová, Jana Šrámková, Klára Smolíková, Zuzana Dostálová a Vratislav Maňák, těchto patnáct autorů se ponořilo do vesmíru náctiletých a vytvořilo krátké texty na palčivá témata, se kterými se mládež identifikuje, ale která mohou být zároveň jistým tabu. Texty se věnují například tématu šikany, hendikepů, závislostí, materialismu či předsudků, ale i čestnosti, vnitřní svobody, zodpovědnosti, empatie či laskavosti. 

Knihu doplňují ilustrace běloruské výtvarnice a grafické designérky Eleny Rozhkové, která tvoří pod pseudonymem Tasmanskaya.

Motto povídkové sbírky Kapuce od mikiny dotvořili mladí lidé: „Kapuce je hebké a příjemné teplo. Kapuce je ochrana před větrem. Kapuce je ulita, bunkr. Kapuce je koncertní síň a přístřeší.   A co všechno se do takové kapuce vejde? Všechno… Smutek, hněv, strach, žal, ale i radosti, sny, tužby a lásky.

Reportáž ze křtu ke zhlédnutí zde.

Knihu, která byla zatím k dispozici pouze školám v Moravskoslezském kraji, nyní Celé Česko čte dětem chystá k regulérnímu vydání. V těchto dnech se tiskne.