Média

Červencová Mateřídouška

Cukřík Cyprián_kreslí Marcel Dokoupil, píše Klára Smolíková

Cukříka Cypriána to v novém pokračování dvojjazyčného komiksu málem rozpustí a vypustí. Já napsala, opět skvěle nakreslil Marcel Dokoupil. A s Expresní vesmírnou zásilkovnou, kterou také najdete v červencové Mateřídoušce, pomalu upravujeme kurz směrem ke Sluneční soustavě. V srpnu nás čeká závěrečný díl. Čtení na pokračování ilustracemi doprovodil Martin Hanschild. 

Je důležité s dětmi o čtení mluvit a sdílet vlastní vášeň

Otázku ‘jak udělat z dítěte čtenáře’ si klade spousta rodičů. Sandra Procházková se mě ptala, jak u dětí rozdmýchat lásku ke knihám. Rozpovídala jsem se, proč je důležité s dětmi mluvit i o vlastním čtení – jak prožíváme to, co právě čteme, co si na tom užíváme, a sdílet s dětmi vlastní vášeň ke čtení. Probraly jsme také mou vlastní tvorbu, dozvíte se také, co to znamená “dělat Smolíkovou” nebo k čemu všemu můžete použít komiks.
Pusťte si podcast Záhodno.

Červencové Sluníčko

V červencovém Sluníčku se s Timejkou a jejím dědou Česlavem vypravíme na letiště. Prohlédneme si to současné, ale vrátíme se na totéž místo ještě o sto let dříve. Do rubriky Kdysi a dnes nakreslil Martin Hanschild. V dalším díle Zauzlovaného jazýčku budeme pátrat po dvou různých významech slova koruna. Ilustrátorka Aňos luštění ještě ozvláštnila vybarvovačkou chameleona Egona. Až zmizí, koruny se objeví v celé kráse.

Červnová Mateřídouška

Expresní vesmírná zásilkovna se dál řítí vzdálenými galaxiemi vstříc novým komplikacím. Někdy totiž o osudu celých planet rozhodují pouhé vteřiny. Vychází v červnové Mateřídoušce. Ilustrace nakreslil Martin Hanschild. Ve stejném čísle najdete ode mě i dvojjazyčký komiks Cukřík Cyprián, kterého tentkrát čeká dobrodružná jízda na dinosaurovi. Výtvarného zvtárnění se ujal Marcel Dokoupil.

Červnové Sluníčko

Červnové Sluníčko vezme malé čtenáře na plovárnu. Dokonce na dvě plovárny. Nebo spíš na jednu plovárnu dnes a pak ještě před sto lety. Seriál Kdysi a dnes v duchu Rozmarného léta nakreslil Martin Hanschild. Do tohoto čísla jsem přispěla ještě jednou rubrikou, a to Zauzlovaným jazýčkem. Ilustrátorka Aňos tentokrát umístila chameleona Egona mezi dva jeřáby. Schválně, jestli si děti poradí a prokouknou, který je který?

 

Městská knihovna ve Vrbně pod Pradědem zve na výstavu o husitech

V Bruntálském deníku se 2. 6. 2021 píše: Návštěvníci Městské knihovny ve Vrbně pod Pradědem se mohou těšit z historické výstavy s názvem Husité a Řemesla. Výstava vznikla u příležitosti vydání stejnojmenných knih od autorky Kláry Smolíkové. Expozici tvoří 54 listů formátu A3 s komiksy a ilustracemi Honzy Smolíka.

Květnová Mateřídouška

Expresní vesmírná zásilkovna se vydává červí dírou proti směru času a ne všem se tahle cesta proti pravidlům bude zamlouvat. Najdete v květnové Mateřídoušce! Ilustrace nakreslil Martin Hanschild. Ve stejném čísle dvojjazyčně křepčí mezi komiksovými panely cukřík Cyprián, tentokrát v příhodě jako vystřižené ze spaghetti westernu. Kreslí Marcel Dokoupil.

Květnové Sluníčko

V květnovém Sluníčku už potřetí koulí očima chameleon Egon. Rubriku Zauzlovaný jazýček kreslí Aňos a píšu já. Seznamuje děti se slovy, které mohou mít dva různé významy. Třetí je také pokračování seriálu Kdysi a dnes představí proměny nádraží. Je stále stejné? Nebo vypadalo před sto lety jinak? A jaké vlaky zde zastavovaly? Kreslí Martin Hanschild.