Na co se mě ptáte

S Komenským do komiksu

O psaní a knihách

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Stačí si ji objednat přes e-shop www.kniznizrouti.cz.

Co chystám nového?

Dokončili jsme autorské korektury nového vydání knihy Husité. Vyjde v nakladatelství Pikola a těšit se můžete na zbrusu novou kapitolu. Pracuji na rukopisu knihy o Komenském pro nakladatelství Kalich, kde vyšla kniha H. U. S.  Chystaný titul by měl na ni volně navázat. Komenskému se již věnuji delší čas. Připravila jsem komiksové panely na výstavu "Komenský v komiksu" a to ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Fibrichem a s odbornou garancí Richarda Vlasáka. Navštívit ji můžete do června 2021 v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského. Doprovodná kniha nazvaná S Komenským do komiksu vyšla na konci října 2020 v nakladatelství Portál a obsahuje všechny komiksy, ale také zbrusu nový příběh!

Protože si již může přečíst knihu nazvanou Cha cha chá, zasmál se Mordechaj, zpracováváme k ní nyní doprovodné materiály. Opět ve spolupráci s mým synem Tobiášem, který je hebraistou a kapelníkem klezmerové kapely. Knihu vydalo nakladatelství Argo a obrazového doprovodu se ujal Vojtěch Šeda.

Klára Smolíková a Tobiáš Smolík

Se stejným ilustrátorem jsme odevzdali podklady pro knihu Devět malých zahradníků. Devět dětí míří za každého počasí na školní zahradu a objevuje, co se v daném měsíci na záhonech i kolem nich děje. Publikace vychází z celoročního projektu realizovaném ve spolupráci s mateřskými školami Středočeského kraje. Vydání knihy s podtitulem Rok ve školní zahradě ohlásil ediční plán Mladé fronty na konec dubna 2020, v souvislosti s epidemií koronaviru i problémy, se kterými nyní nakladatelství bojuje, se však posunulo na listopad. Snad už to v roce 2021 konečně vyjde.

Dají se sehnat Knihožrouti?

Už ano! První Knihožrouti vyšli v rámci projektu Knížka pro prvňáčka pro školní rok 2015/2016 a publikace tedy nebyla běžně k mání. Děti z prvních tříd ji dostaly na konci školního roku od knihoven, které se do projektu přihlásily. Druhé vydání bylo kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Kniha rozšířená o 28 tiskových stran vyšla v lednu 2020. S ilustrátorkou Bárou Buchalovou jsme mezitím pro nakladatelství Triton přichystaly dvě volná pokračování: Kam zmizela školní knihovna? a Tajný čtenářský spolek. Po této trilogii jsme s Bárou pustily do knihy Kvidovy přeslechy vycházející ze stejnojmenné rubriky, kterou jsme dva roky připravovaly pro časopis Sluníčko. Vydalo v květnu nakladatelství Pikola.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější, navíc se naše životní cesty rozešly.

O besedách

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Mohou besedy a semináře proběhnout i distančně?

Ano. Během první vlny covidové pandemie na jaře 2020 jsme začali překlápět do webinářů semináře pro dospělé a osvědčilo se to. Při druhé vlně na podzim 2020 se už pouštím i do onlinových workshopů s dětmi. Platformu (Teams, Zoom, Google Meeting apod), na které setkání probíhá, zajišťuje organizátor.  

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Pokud je zájem ze strany dětí větší, je dobré mi dát předem vědět, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

Spisovatelka Klára SmolíkováPřijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Prahy dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví více subjektů a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učiteleMůžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano. Moje IČ je 76437868.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.

Při distančním setkání odpadají náklady na cestu a ubytování, zůstává jen lektorné.