Na co se mě ptáte

Dubánek a noční bouře psaní a knihách

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Stačí si ji objednat přes e-shop www.kniznizrouti.cz. Při nákupu můžete do poznámky připsat, že ke knize chcete zdarma poslat doprovodné pracovní listy.

Co chystám nového?

Poslední srpnový den z tiskárny přivezli další příběh ze světa dubánků Dubánek a noční bouře, delší a kapku strašidelnější. Petr Václavek nafotil spoustu skvělých fotek, do knihy přispěl několika kresbami a výpravnou mapou také Martin Hanschild. Kniha vyjde koncem srpna 2023 v nakladatelství Plivníci, nyní si ji můžete zakoupit v předprodeji. K poslechu už je slibovaná dubánčí audiokniha, pro kterou příběhy Dubánek a tajný vzkaz Dubánek ve světě lidí načetl Jan Zadražil a k poslechu vydalo Tympanum. Dubánek a tajný vzkaz, jenž je tedy nyní k dispozici jako bonusový materiál v audioknize, by se měl objevit knižně v rozšířeném vydání na jaře 2024 péčí nakladatelství Triton.

Skočte do informační džungle

Aktuálně jsem dokončila rukopis dalších pracovních listů pro nakladatelství Pasparta. Nese název Skočte do informační džungle. Věnují se mediální výchově, ve které se za poslední měsíce a roky mnohé změnilo. Ilustrací se ujme Viktor Svoboda a k mání by měla být tato publikace koncem října 2023.

V srpnu jsem odevzdala rukopis Dalila a výtah bez dveří do nakladatelství Pikola. Ilustrace přislíbila vytvořit Kačka Illnerová a kniha by měla vyjít na jaře 2024.

S Marcelem Dokoupilem průběžně pracujeme na dalších příhodách Cukříka Cypriána, abychom ho mohli představit v samostatné komiksové knížce. A posledním letošním psacím plánem je vytvořit strašidelnou knížku pro nakladatelství Plivníci, kterou by ilustroval Martin Hanschild. 

Napsala jsem texty pro další zastavení naučné stezky v České Kamenici, pro které ilustrace připravila Ester Kuchynková. Pro táborské Klokoty jsme dali s Tobiášem Smolíkem dohromady naučnou stezku Křížem krážem Klokoty ve spolupráci s kreslířem Lukášem Fibrichem. Tu už si můžete projít. V pátek 8. září 2023 od 16:00 plánujeme komentovanou prohlídku.

Dá se sehnat kniha Jak se staví město?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Pikola jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem připravili k druhému vydání oblíbenou knihu Husité, které jsme navíc rozšířili o jednu kapitolu, a nově i Řemesla. Zda dojde i na třetí knihu v naší muzejní řadě Jak se staví město tedy hodně závisí na čtenářském zájmu o tyto dva tituly.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější, navíc se naše životní cesty rozešly.

O besedách

Mohou besedy a semináře proběhnout i distančně?

Ano. Během první vlny covidové pandemie na jaře 2020 jsme začali překlápět do webinářů semináře pro dospělé a osvědčilo se to. Od školního roku 2020/2021 jsem zařadila do nabídky onlinové workshopy s dětmi a dopadly nad očekávání dobře. Nyní je volím pro setkání, která by naživo nemohla proběhnout (např. s dětmi z krajanských škol v zahraničí). Platformu (Teams, Zoom, Google Meeting apod), na které program probíhá, zajišťuje organizátor.  

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Kdy byste k nám mohla přijet?

Dole na stránce besed naleznete kalendář akcí. Snadno se zorientujete a předběžně si zde vytipujete termín, kdy bych mohla přijet. Ten následně v e-mailové komunikaci upřesníme. Počítejte však prosím s tím, že průměrný předstih pro objednání programu je několik měsíců. Snažím se ke všem zájemcům přistupovat stejně, nikoho neupřednostňovat ani neupozaďovat. 

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě. Pokud mě zvete do školy, prosím o vyhrazení učebny, kde se mohou konat všechny besedy, abych se nemusela po každém programu se všemi knížkami a pomůckami stěhovat. V pauzách se raději věnuji malým čtenářům.

Spisovatelka Klára Smolíková

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Ocením zpětnou vazbu, o které tituly je zájem, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

Přijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Říčan u Prahy, kde momentálně žiju, dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví s dalšími subjekty a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu. Ocením snídani.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učitele

Můžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano. Moje IČ je 76437868.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.

Při distančním setkání odpadají náklady na cestu a ubytování, zůstává jen lektorné.