Nejlepší knihy dětem

Mordechaj je šikovný mladík. Prokličkoval až do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem za období 2020/2021, který sestavila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Děkujeme.

CHA CHA CHÁ, ZASMÁL SE MORDECHAJKLÁRA SMOLÍKOVÁ - TOBIÁŠ SMOLÍK

Syn židovského hodináře Mordechaj Cajt má za ušima, ale i v roce 1865 ho sráží humpoláctví let telecích. Když rozbije pendlovky, které jim svěřil do opravy rabi, cosi se stane s časem. Věčný smíšek se tak vmžiku ocitá před branami rodné Prahy o tisíc roků zpět vedle bájného kupce Ibráhíma ibn Jákúba, jenž shání průvodce. Tím však naschvály ozubených koleček nekončí. Po splnění úkolu hocha uvrhnou tu do Jeruzaléma, tu zas do českých venkovských ghett, do renesance Maharalova Golema, ba i na bojiště třicetileté války a roku 1848. Chlapcův návrat domů prokládají dvoustrany komentující klíčové momenty dějin a rituály diaspory, její emancipaci i asimilaci, postoj majority k ní i odkaz souvěrců, kteří předběhli dobu. I poděs Mordechaj se v tom pocvičí. Ač by se zdálo, že spisovatelka jen kopíruje osvědčený rámec trestu za vyučenou, využitý v předešlých dílech, nemylme se. V osidlech časoprostoru se hrdina dozví důležité věci o sobě a svém otci: ne tak úzkoprsém, jak se zprvu jevilo.

Klára Smolíková (1974) po studiích estetiky a teorie kultury na FF UK působila jako pedagožka a muzejní metodička. S prvním manželem, kreslířem Honzou Smolíkem, přibližovala historické látky v knihách Husité (2012), Řemesla (2013), Jak se staví město (2014) ad. Za album Viktorka a vesmírná dobrodružství (2014) získali Zlatou stuhu za komiks. Mládeži adresovala fantasy H. U. S. – Hus úplně světovej (2015) či výpravu S Komenským do komiksu (2020). S druhým manželem, prozaikem Jiřím W. Procházkou, napsala např. scénář večerníčku Vynálezce Alva (2015).

Tobiáš Smolík (1994) vystudoval hebraistiku a etnologii na FF UK. Lektor edukačních programů (Post Bellum) vytvořil mj. naučnou stezku pro židovskou čtvrť v Třebíči. Po matčině boku se autorsky představuje poprvé.

Vojtěch Šeda (1985) se po dokončení VŠUP zaměřuje na ilustrační tvorbu s historickými náměty. Podílel se na interaktivním komiksu Československo 38–89, ilustroval knihu Největší příběhy české kopané (2017) Ondřeje Fuczika či epopej 1918 aneb Jak jsem dal gól přes Celé Československo (2018) Venduly Borůvkové. Kresby v Hravém průvodci Prahou (2019) Ivy Petřinové mu vynesly Zlatou stuhu. S Klárou Smolíkovou spolupracoval i na titulech Spolkla mě knihovna (2017) a Pozor, v knihovně je kocour! (2019).