Novinky

Kniha S Komenským do komiksu obdržela nominaci na Zlatou stuhu za literární část v kategorii literatura faktu pro děti a mládež! Konkurence je veliká, tak navrhuji slavit už dnes. Děkuji spolupracovníkům Richardu F. Vlasákovi a Lukáši Fibrichovi, bez kterých by publikace nedosáhla myšlenkových hloubek ani výtvarných výšek, milé redaktorce Marii Těthalové, která titulu od začátku věřila, i celému nakladatelství Portál.

 

Připravujeme nový výstavní soubor tvořený 14 závěsnými deskami formátu A2 zachycujícími proměny školní zahrady měsíc po měsíci. Autorem velkoformátových veselých ilustrací je Vojtěch Šeda a pocházejí z mé knihy Devět malých zahradníků, která vychází ve druhé polovině května v nakladatelství Mladá fronta. Výstava je k dispozici od června 2021! 

Zejména v souvislosti s putovní výstavou obrázků Luďka Bárty z knižní a večerníčkové série Vynálezce Alva jsem dostávala často otázku, zda nemáme kromě knížek k Alvovi i nějaké další produkty. Trvalo to sice několik let, ale jsem ráda, že mohu vytroubit do světa, že bylo vytištěno Alvovo pexeso! 

Mám velkou radost, že se podařilo připravit nové vydání oblíbené knihy Husité, a to v nakladatelství Pikola. Komiksy, které publikace obsahuje, vznikaly pro expozici Husité v Táboře. Protože jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem jeden komiks pro muzeum dodělávali, najdou ho čtenáři spolu s novou kapitolou i v knižním vydání. Kvůli koronaviru jsou nyní muzea zavřená, domluvili jsme proto v Chráněné dílně Rolnička speciální dodávku pásek přes oko, které ke knize dostane každý, kdo bude Husity objednávat v spřáteleném e-shopu Knižní žrouti.

Dnes dorazila bedna plná pásek přes oko, které ušili v soběslavské chráněné dílně Rolnička. Tento praktický módní doplněk do každé doby můžete vkusně nakombinovat s rouškou. Až roušky nosit přestaneme, vyřešíte páskou neodbytný pocit, že vám na obličeji něco chybí. Hodí se pro jednooké, femme fatale, alergiky s nateklým okem a samozřejmě milovníky husitů. My začínáme odpočítávat, protože za deset dnů vyhlížíme úžasné druhé vydání Husitů se zbrusu novou kapitolou a komiksem. Kdo si knihu koupí na http://kniznizrouti.cz/, dostane nejen podepsaný výtisk, ale k němu ještě pásku přes oko. A nebo si pásku přes oko kupte na našem e-shopu jen tak pro radost.

Ještě na sklonku roku 2020 vyšla kniha Dedko kachliar a túlavý Pecivál, slovenská mutace příběhu, který jsem napsala pro kamnáře. Nejenže mají chuť udržovat živé tohle úžasné řemeslo, ale i dost energie, aby se o něj podělili. Knížku dostaly zdarma české i slovenské mateřské školky. A zrovna včera jsme si užili program k téhle knize v nymburské školce Čtyřlístek. Za okny sněžilo a my si povídali o dřevu, praskajících kamnech a na závěr si děti dokonce z těsta upletly housku!

Letos mi vyšlo šest knih, jedna dokonce česky i slovensky. Mohlo jich být sedm, ale jedna kniha zůstala v tiskových datech v nakladatelství Mladá fronta. Snad bude příští rok k tomuhle nešťastnému podniku příznivější a znovu ožije nejen vydávání knih, ale i časopisů, protože do dětského časopisu Tečka jsem ráda přispívala. Soustředěně psát v situaci, kdy se každý den vše mění, není zdaleka tak snadné, jak se zvenku zdá. Navíc knihy je třeba propagovat, což bez živého kontaktu se čtenáři jde podstatně hůř. Vyšetřeme si o Vánocích čas na čtení, ať nám všem připomene, o co bohatší je náš život s knihami.

Co má společného Komenský a komiks? Když zalistujete Světem v obrazech, pochopíte, že Jan Amos by byl z názornosti komiksového vyprávění nadšen. Zároveň v knize najdete příběh dětí ztracených v podivné únikové hře, kterou musí prokličkovat, podobně jako unikal nástrahám neklidného 17. století Komenský. Na rukopise jsem pracovala v době, kdy život ochromil covid-19, a myslela na to, že i dnešní čtenáři by měli být připraveni na velké výzvy.

Městská knihovna v Praze mě oslovila se sympatickým projektem natočit tři videa, která by nahradila živé tvůrčí dílny s dětmi v knihovně.

V knihovně Kláru Smolíkovou dobře známe. Často ji zveme, aby si s malými čtenáři povídala o knížkách. A víme, že to dokáže moc dobře – proto jsme ji poprosili, aby v časech, kdy do knihovny nemohl nikdo přijít, připravila alespoň tato krátká videa.

Chtěli jsme napsat knihu o židovské historii, která by se soustředila na každodenní život a jeho proměny, svátky a zvyky, rozmanitost lidských osudů a povah a mladé čtenáře bavila. Proto jsme zvolili název „Cha cha chá, zasmál se Mordechaj“ a podtitul „veselé putování“. Každý z trojice autorů, mezi které počítáme i ilustrátora Vojtu Šedu, přispěl do společného díla něčím jiným.