Novinky

Ne každému vyhovuje čas a místo živého semináře a může pro něj být schůdnější odpolední webinář. Z Krajského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Novém Jičíně mě požádali o dva termíny ke komiksu. 

  • Komiksem ke čtenářství - k využití pro žáky na 1. stupni, 10.10.2022 od 16:00 do 18:00, přihlášky zde
  • Komiksem ke čtenářství - k využití pro žáky na 2. stupni, 28.11.2022 od 16:00 do 18:00, přihlášky zde

 

Semináře, které lektoruji pro Vzdělávací institut Středočeského kraje, jsou otevřené, můžete se tedy přihlásit. Pro učitele českého jazyka a literatury na 2. st. ZŠ a knihovníky je určeno celodenní setkání v Rakovníku 13.10.2022. K polytechnickému vzdělávání a doprovodnému rozvíjení slovní zásoby v MŠ a na 1. stupni ZŠ se váže seminář Řemeslo má zlaté dno, který se koná v Berouně 17. 10, v Mělníku 15. 11. a Kladně 25. 11., vždy od 9:00 do 14:00. 

Ke knihám, které píšu pro děti, vytvářím pracovní listy na besedy a workshopy. A pak čas od času napíšu pracovní listy, které motivují ke čtení, psaní a tvoření bez vazby na mé knihy. Tedy abych ponoukla ke čtenářství a pisatelství i ty, kteří cestu ke knize teprve hledají. Oceňují zejména učitelé a knihovníci, ale prima zpětnou vazbu mám i přímo od dětí a studentů. Publikace Mluvíme v bublinách, kterou právě přivezli z tiskárny, slouží k objevování komiksu a všechny aktivity jsou vyzkoušené na komiksových dílnách. Zatím není v běžné distribuci, k dostání pouze přes e-shop Knižní žrouti.

Z Člověka v tísni mě požádali, abych se v pondělí 3.10.2022 od 15.30 do 17.30 ujala webináře o začleňování komiksu do výuky. Mám velkou radost, protože již je k zakoupení publikace Mluvíme v bublinách, ze které budu vycházet a která shrnuje nejen nápady a tipy ze stejnojmenného projektu realizovaného Vzdělávacím institutem Středočeského kraje, ale i mé mnohaleté zkušenosti s komiksovými workshopy. Webinář je zdarma. Můžete se přihlásit zde.

V sobotu 10. září spěchám do Jičína, abych od dvou hodin uvítala zájemce v Židovské škole na komiksovém workshopu ke knize S Komenským do komiksu. Z knihy přečte ukázku herec Jiří Lábus, patron festivalu, a pak se společně pustíme do komiksového tvoření inspirovaném dobrodružným životem J. A. Komenského. Začínáme ve 14:00 v Židovské škole.

Druhý porevoluční Sjezd spisovatelů proběhne ve dnech 15.-17.9.2022 v Kampusu Hybernská v Praze. Na sobotu jsem v rámci doprovodného programu připravila dílnu pro děti od sedmi do jedenácti let, kde si účastníci vyrobí vlastní knížku. Srdečně zvu.

Mám sice školní rok 2022/2023 besedami a semináři do května zaplněný, ale domluvili jsme se s Lukášem Vavrečkou, že bychom měli našeho audioknižního průvodce Nečtu! Poslouchám společně představit knihovníkům a další odborné veřejnosti. Díky vstřícnosti Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky jsme našli termín v pátek 2. září v Národní knihovně. Akce proběhne v zasedací místnosti č. 136 v Klementinu od 10.00 do 14.00 hod. Srdečně zveme. Informace zde.

Vložné na seminář 300 Kč lze uhradit na místě. Zájemci se mohou hlásit email: roman.giebisch@nkp.cz

Ke konci líného psacího srpna mě vždy vzpruží setkání s učiteli. Právě pro ně se o prázdninách konají letní školy a semináře, jejichž lektorování se ráda ujímám. Jedno setkání nad knihami a čtenářstvím se bude konat 25.8.2022 v nedávno zrekonstruované písecké knihovně. Už se těším, až si knihovnu v nových prostorách prohlédnu. A poslední srpnový den se sem vrátím znovu tentokrát na program pro děti. Srdečně zvu na obě akce.

Od pondělí 4. července do pátku 8. července 2022 jsem v rámci festivalu Šrámkova Sobotka vedla prázdninový tvůrčí workshop nazvaný Fantastické psaní. Dílna na zkrocení draků, ufonů a duchů přilákala čtenáře fantastiky, takže se s chutí pustili do vymýšlení fantastického zvířete, sepisování hororových příhod, vyprávění o tajemném lese nebo navrhování komiksové sekvence. Vyvrcholením bylo páteční psaní samostatných povídek pro festivalové noviny Raport. Protože tématem letošního festivalu bylo místo, i v textech účastníků mé dílny se podivné události přihodily na místech se Sobotkou spjatých. Genius loci zachytili mladí psavci v kostele, místní škole, kempu nebo nedalekých Prachovských skalách často s velkou porcí tajemna a hrůzy.

V úterý 28. června 2022 se mi na hradě Valdštejn dostalo mimořádné pocty. Během pasování prvňáčků na čtenáře jsem byla i já vyzvána, abych poklekla před královnu a krále a poklepáním mečem po ramenou byla přijata do Řádu krásného slova. Odteď mi můžete říkat rytířko Kláro.