Morčata v akci

Morčata Druk a Šasí utekla ze zverimexu! Komu se s nimi podařilo proklouznout do městské divočiny? Jak se dvojici na svobodě povede, s kým se uprchlíci seznámí a kde se nakonec zabydlí? V obrázkovém příběhu se vše dočtete, a ještě se dozvíte, jak se ve městě mění počasí, proč by lidé neměli splachovat jídlo do záchodu nebo kdo jsou superhrdinové. Komiksová vyprávění koneckonců morčata i jejich kamarády baví, a tak jsme jejich příhody zachytili právě v komiksech.

Ilustrace Ester Kuchynková

Vydalo nakladatelství Crew. Knihu jsme slavnostně přivítali 22. října 2022 na Comic-Con Junior v Brně a představili na knižním veletrhu Svět knihy ve čtvrtek 11. května 2023.

Kniha byla zařazena do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem za období 2022/2023, který sestavila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY.

Ke knize je k dispozici putovní výstava.

Ke knížce si můžete objednat hravý workshop.

Z recenze publikované 24.10.2023 na webu Vendi z jihu:

Klára Smolíková je jméno, které tady nezní poprvé. A zřejmě ani naposledy. Baví mě, že je Klára trošku chameleon a nikdy nevím, co napíše příště. Vezme nás opět na výlet do historie, jako to udělala s Komenským do komiksu? Naučí nás v pracovním sešitu, jak fungují komiksy a jak je můžeme spolu s dětmi zkoušet tvořit? Ano, společným jmenovatelem je… světě div se… komiks! Dnes přináším tip na jeden krásný kousek pro ty nejmladší či úplně začátečníky.

Klára Smolíková kombinuje klasické textové odstavce s komiksem. S ohledem na nejmladší generaci potencionálních knihomolů mají Morčata v akci jen 60 stránek a jednotlivé kapitoly nejsou nijak dlouhé, pročež se dají krásně a pohodlně dávkovat. Ilustrací se ujala Ester Kuchynková. Zvířata i prostředí jsou sice kreslené, nicméně autentické a realistické, zároveň však zůstávají dětsky hravé.

Z recenze Ivana Kučery uveřejněné na Fandom.sk 24.11.2022:

Morčata v akci sú „ľahko“ napísané a rozkošne nakreslené. Sú poučné, ale vedia byť i bezstarostne vtipné. Je to dielko nepodceňujúce detského čitateľa. Je mu nápomocné a kryje mu chrbát. Ak dostane strach a obzrie sa, uvidí, že Morčata v akci stoja za ním a posmeľujú ho v ceste dopredu. Spracované sú ako po scenáristickej, tak výtvarnej stránke nevtieravým, sympatickým spôsobom.