Programy pro 1. stupeň

90 minut

90 minut

Pro skupinu do 30 dětí

Pro skupinu do 30 dětí

pracovní listy

Pošlu pracovní listy na rozmnožení.

Přineste si penál

Děti potřebují penál.

Nachystejte promítací techniku.

Využiji vaši promítací techniku.

Dalila a výtah bez dveří: Prozkoumej dům plný podivínů 
Děti čeká na workshopu bláznivá jízda výtahem, při které budou nahlížet do bytů sousedům, kteří jsou vášniví sběratelé, chovatelé, kutilové či pěstitelé. Každý dotvoří několik podlaží, a nakonec si společně jeden opravdu vysoký dům postaví, a to včetně výtahu! (do 3. třídy ZŠ)

Dubánci: Jak se vyznat v knihách? 
Knížka Dubánek a tajný vzkaz zavedla dubánka Borka na stopu písmenek a příběhů. V knížce Dubánek ve světě lidí jedno dobrodružství sám prožil. Jak vypadá čtenářské doupě dubánka Borka a kde si čtou děti? Kam nás příběhy zanesou a proč nás čtení baví po celý rok, si vyzkoušíme ve veselé dílně s dubánky. (do 4. třídy ZŠ) 

Jednooký Jan: Návštěva u polního velitele
Připomínáme si 600 let od smrti vůdce husitského hnutí. To je příležitost propátrat jeho dětství, dobrodružný život i dobu, která slavného válečníka stvořila. Beseda volně navazuje na knihy Husité a Husův dům, stojí však na novinkových pracovních listech, které jsem vytvořila pro Československou církev husitskou (od 3. třídy ZŠ)

Vesmírná zásilkovna: Vymysli hvězdné dobrodružství 
Pozemšťana Noriho ztraceného ve vesmírných pustinách zachrání Gryfon, majitel poštovní rakety. Na její palubě se dostane malý kosmonaut nejen k třídění roztodivných zásilek, ale také zavítá do vzdálených galaxií. Účastníci dílny si vytvoří vlastní knížku, ve které nebudou chybět mimozemšťané, rakety ani zmutované krysy. (od 3. třídy ZŠ) 
 
Morčata v akci: Komiksem ke čtenářství 
Ať už mají děti doma zvířecího mazlíčka nebo by si ho jen přály, z workshopu si vlastní komiks o nalezeném zvířátku odnese každý. Také se dozví víc o superhrdinských převlecích a komiksové řeči. Popovídáme si i o tom, proč netahat hada za ocas, v čem se liší zvířata divoká, zdomácnělá a zdivočelá. (do 3. třídy ZŠ) 
 
S Komenským do komiksu: Únikovka s Amosem 
Lidé se odjakživa snaží uniknout válkám, nemocím a útlaku. Jak se podařilo prokličkovat neklidným 17. stoletím Janu Amosi Komenskému? Děti se seznámí s milníky v životě Komenského a pomocí pracovních listů a dalších úkolů si prožijí některá dobrodružství s ním. Ve druhém plánu si účastníci workshopu uvědomí, že prohry nás nemusí srazit na kolena a že zvednout se a jít dál dokáže jen ten, kdo má cíl. (od 4. třídy ZŠ) 

Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku 
Bolech a Luna, kamarádi z Končiny, se odváží vstoupit do zapovězeného lesa a zažijí zde dobrodružství plné kouzel a fantastických bytostí. Podobná cesta čeká i účastníky dílny. Doplní si, dokreslí a dopíší vlastní příběh. Stvoří vlastní hrdiny, navrhnou lesní duchy a na mapě pojmenují místa, kde se jejich knížka odehrává. (od 2. do 5. třídy ZŠ)    

Mluvíme v bublinách: Jak se dělají komiksy?  
V hravé komiksové dílně si holky a kluci vyzkouší, jakými způsoby komiks vzniká a na co si dát při jeho tvorbě, ale i četbě pozor. Čekají je komiksové bubliny, superhrdinové, citoslovce i hádání výrazů. Pracovní listy pocházejí z publikace Mluvíme v bublinách. (od 1. do 5. třídy ZŠ, vhodné pro smíšené kolektivy v malotřídkách) 

Mordechaj: Veselé putování za židovskými rabíny, obchodníky a učenci 
Knížka Cha cha chá, zasmál se Mordechaj představuje pozoruhodné osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Během programu žáci vypátrají, co měl na starosti obecní rabín či proč nosí židovští muži jarmulky. Průvodcem jim bude lehkovážný mladík Mordechaj a čekají je též úkoly z pracovních listů. (od 5. třídy ZŠ) 

Spolkla mě knihovna: Kde se vzaly knihovny a jak dříve vypadaly knihy?  
Knížka Spolkla mě knihovna nese podtitul Od hliněných destiček k tištěné knize a účastníky čeká podobná cesta časem. Navštíví knihovnu ve starověké Alexandrii, v Ninive i v renesanční Florencii, potkají se s písaři, tiskaři i knihovníky. S knihou Pozor, v knihovně je kocour! se přesunou do českých knihoven, aby zjistili, v čem jsou výjimečné. Do programu holky a kluky vtáhnou úkoly z pracovních listů. (od 4. třídy ZŠ) 

Knihožrouti: Zakousněte se do knihy 
Hrdinové z knih o knihožroutech pátrají, zda je čtení nebezpečné a proč se někdy nemůžeme od knihy odtrhnout. Dílna si všímá přirovnání, ustálených spojení a rčení, která se ke čtenářství váží. Jak se dá do knihy zakousnout, proč se někdo v knihách válí a kdo je to knihomol? Pomohou listy z publikace Zakousněte se do knihy. (do 3. třídy ZŠ) 

Tajná dvojka A + B: Detektivní dílna 
Artur a Bára spolu se psem Šerlokem řeší roztodivné případy. Kdo ukradl kosti na výstavě pravěkých ještěrů či kam zmizela paní učitelka během kouzelnického představení? Workshop prověří, zda žáci dokáží číst mezi řádky a přečtou stopy k odhalení zločinu. Na závěr si zkusí detektivní zápletku sami vymyslet. (od 3. třídy ZŠ)

Kvidovy přeslechy: Jazykové hračičky pro děti i sovičky 
Pojďme si hrát se slovy! Ušatý kalous Kvido dětem názorně předvede, jak to vypadá, když spí jako dudek nebo když maminku poslouchá jen na půl ucha. Hrátky s jazykem proložíme veselými pracovními listy. Holčičky a kluci budou hledat, zda jsou si výři opravdu podobní jako vejce vejci nebo co patří ke sladkému spánku. (do 1. třídy ZŠ) 

Vynálezce Alva: Škola vynálezců 
V zábavném workshopu s vynálezcem Alvou si spolu s holčičkami a kluky vysvětlíme, kdo je vynálezcem, a zjistíme, zda čte a chodí do knihovny. Budeme si povídat, jaký rozdíl je mezi komiksem, knížkou a animovaným večerníčkem. Představíme si některé Alvovy vynálezy, a pak se pustíme do vlastního vynalézání. (do 3. třídy ZŠ) 

Řemesla: Na vandru s vandrovní knížkou 
Vandrovníci Matěj a čert Lukáš putují od jednoho mistra k druhému a poznávají tradiční řemesla. Od mlýna do kovárny, bednářské či ševcovské dílny se vydají i účastníci besedy. Cestou budou krůček po krůčku vyplňovat vlastní vandrovní knížku, která bude dokládat, jak moc se v řemeslech vyznají. (do 3. třídy ZŠ)  

Králík málem králem: Co musí umět král? 
Králík Karel vezme děti na návštěvu za svým jmenovcem králem Karlem IV. Společně se dozví ledacos o slavném panovníkovi, ale především si krok po kroku vyzkouší, že příprava na vládnutí je pěkná dřina. Účastníky čekají zapeklité úkoly ve veselých pracovních listech. (do 4. třídy ZŠ) 

Husův dům: Od husy k Husovi, od Husa k husitům 
Účastníci se společně vydají po stopách Jana Husa. Kdo to byl a v jaké době žil? Jaká byl student a jaký učitel? Co znamenal pro své vrstevníky a proč ho lidé následovali? (od 3. třídy ZŠ)

Husité: Byl by ze mě husita? 
Co je třeba znát, aby malého adepta přijali v husitském vojsku za práče? S unikátní příručkou se žáci dozvědí, kterými zbraněmi se brání vozová hradba, navrhnou obrázek na pavézu, dokáží vyprávět o městě Táboře i o osudech Jana Husa. (od 3. třídy ZŠ)

Kalendář