Vesmírná zásilkovna

O Expresní vesmírné zásilkovně se šušká, že kličkuje na hranici galaktických pravidel pro přepravu balíků. Občas si totiž její majitel, svérázný Gryfon pomůže drobnou kličkou a obelstí zákony, zkrátí si cestu nebo se dokonce vydá proti proudu času. A právě na palubu Gryfonovy jediné rozvážkové lodi se omylem dostane nezkušený pozemšťan Nori i s chlupatým praslíkem, kterého zajímá jen čokoláda. Jak se tahle nesourodá trojice vypořádá s ne zcela běžnými zakázkami? Opravdu doručí zásilku bezcitným robotům, nespolkne je černá díra a vypátrají v nákladním prostoru čerstvě vylíhnutého vetřílka? Objednavatelé neúprosně ženou kosmickou loď vpřed, Nori přesto věří, že ho vesmír nepohltí a on opět najde cestu zpět domů na planetu Zemi.

Ilustrace Martin Hanschild

Počátkem května 2023 vydalo nakladatelství Pikola. Slavnostně jsme představili na knižním veletrhu Svět knihy ve čtvrtek 11. května.

Ke knize si můžete objednat hravý workshop, při kterém si děti vytvoří vlastní knížku.

 

Z recenze uveřejněné 5. 11. 2023 na webu Vendi z jihu:

Spolu s hlavním hrdinou Norim se vydáme na nečekanou misi, která bude plná překvapení, ponaučení, poselství i humoru. Dětský čtenář (případně i ten dospělý) se mimo jiné třeba dozví o třech Newtonových pohybových zákonech, o divadelní hře R.U.R. nebo o tom, jak v průběhu historie chodili astronauti na záchod či jak se sprchovali.
Došlo vám třeba někdy, že jsou planety naší sluneční soustavy pojmenované podle bohů? Dáte dohromady, který „šéfoval“ čemu? Merkur, Venuše, Mars, Jupiter… co? I to je ve Vesmírné zásilkovně ukryto. Mihne se dokonce i Harry Potter, Star Wars či Návrat do budoucnosti. Netuším, jak něco takového Klára Smolíková dokázala, ale tento pelmel je vtipný, rozšiřuje obzory a zapříčiní to, že si knihu užijí nejen děti, ale i dospěláci!

Z recenze Jana Procházky uveřejněné na portále Děti noci 5. 7. 2023:
Na své pouti nekonečným vesmírem bude Nori čelit nejen černým dírám, ale také zlovolným robotům, nebo zachrání vzácného vetříka. Nori se na svých cestách naučí něco o historii vesmírných letů, fyzice i zodpovědnosti za své činy. Vesmírná zásilkovna je příjemná dobrodružná knížka, která osloví spíš mladší čtenáře, tomu také odpovídá rozsah sto stran, větší font, krátké kapitoly a ilustrace Martina Hanschilda. Stejně jako v předchozích autorčiných knihách, zde děti najdou několik jednoduchých testíků, rodiče zase ocení pár pop kulturních odkazů.