Nečtu! Poslouchám

Nečtu! Poslouchám

Průvodce báječným světem audioknih

Klára Smolíková, Lukáš Vavrečka

Ilustrace Kačka Illnerová

Trápí vás, jak málo času zbývá na čtení? Koneckonců i děti čtou mnohem méně, než bychom si přáli. Co ale zkusit knihy poslouchat? Soustředit se na mluvené slovo, to chce ovšem cvik. A hodí se i schopnost rozpoznat kvalitní audioknihu. Pojďme společně objevovat historii i současnost poslouchání a nahrávání četby. Nahlédneme do studia, kde audioknihy pod vedením zkušených režisérů vznikají, a dozvíme se, co o knihách k poslechu říkají herci, kteří je načítají, či samotní autoři děl. Rady, kde knihy poslouchat a jak si je užít, sepsali dva spisovatelé, kteří sami audioknihy milují. Aby získali nové příznivce poslechu, neváhali dokonce použít i obrázky.

Vydalo 1. června 2022 nakladatelství Universum.

Knihu jsme slavnostně představili na knižním veletrhu Svět knihy v sobotu 11. června 2022 v audioknižním sále. 

Zamluvte si doprovodnou výstavu

 

Z recenze Jiřího Lojína nazvané Pro audiomoly (Vaše literatura, 5.7.2022)

Je zajímavé, jaký výsledek přinesla spolupráce dvou tak rozdílných autorů. Lukáš Vavrečka preferuje pečlivě zpracované popisné texty, jimiž chce čtenáře poučit, Klára Smolíková patří mezi spisovatele, preferující zábavný styl předávání informací. Kniha proto obsahuje obojí – seriózní informace podané vážným způsobem a odlehčení formou vložených komiksových stránek, na nichž se podílela ilustrátorka Kateřina Illnerová. Celek působí odlehčeně, ale lze se z něj poučit o mnoha aspektech výroby a používání audioknih.
Publikace odkazuje na mnoho titulů a zde je příležitost využít moderní média. U odkazů najdeme QR kódy na stránky, na nich si můžeme poslechnout ukázky či se dočíst podrobnosti o daném titulu.
Kniha Nečtu! Poslouchám je pozoruhodný titul, který představuje syntézu informací, zábavy i velmi vkusného provedení, což je zásluha celého týmu tvůrců, který se na zpracování titulu podílel.

Z recenze Jana Procházky (Sarden, 9.7.2022)

I přes svůj lehce provokativní název je kniha Nečtu! Poslouchám tím, co oba autoři slibovali. Čtivým a přínosným průvodcem báječným světem audioknih. Možná po jeho přečtení nepropadnete vášnivému poslouchání příběhů jako Klára s Lukášem, ale rozhodně se budete ve světě audioknih orientovat lépe, a i proto má smysl si knihu Nečtu! Poslouchám přečíst. Já jen dodám, že by ji svou pozornost měli věnovat nejen učitelé literatury a knihovníci, ale také rodiče a domnívám se, že i žákům druhého stupně má co nabídnout. Odborníci z řad audioknižních publicistů také jistě seznají, že jim přečtení téhle knihy pomohlo v lepší pozornosti při poslechu audioknih a jejich hodnocení.

Z recenze Jana Lukavce nazvané Poslouchám, tedy jsem! (Lidové noviny, 9.7.2022)

Čtení psaných textů je dnes obecně rozšířenou dovedností. Nicméně to, že většina populace umí číst, je z hlediska celkové historie lidského rodu relativně nedávná situace. Po staletí a tisíciletí byl hlavním způsobem příjmu nějakého vyprávění či kázání poslech. A tato forma se nyní opět silně rozmáhá: nejde už ovšem o poslech kmenového pěvce-barda či faráře, ale textů profesionálně namluvených herci. Audioknihy jsou na vzestupu a česky nyní vyšla první kniha, která tuto problematiku z vybraných úhlů osvětluje: Nečtu! Poslouchám. Spisovatelé Klára Smolíková a Lukáš Vavrečka v ní probírají historii i současnost poslouchání a nahrávání četby a přibližují základní pojmy.
 
Z recenze Petra Nagyho nazvané První český průvodce hojně navštěvovaným světem, kde se čte ušima (Čt Art, 30.8.2022)
Pokud lze o nějaké knize z poslední doby směle prohlásit, že u nás takzvaně zaplnila díru na trhu, pak je to publikace Lukáše Vavrečky a Kláry Smolíkové s názvem Nečtu! Poslouchám. V jejich publikaci, vyznačující se příhodným poměrem nadšení a erudice, lze spatřovat nejen poměrně obšírný zdroj informací o audioknihách, ale rovněž čtenářsky atraktivní pozvánku do tohoto nevšedního světa, v němž se vlastně vracíme k samotným kořenům lidské kultury – totiž k vyprávění a poslouchání příběhů…
 
Z recenze Přemysla Krejčíka Nechte si to vyprávět (Tvar, 3.11.2022)
Vavrečka se Smolíkovou dokázali přístupnou formou detailně analyzovat a rozebrat 'vše, co jste kdy chtěli vědět o audioknihách, ale báli jste se zeptat', a navíc se jim podařilo organicky propojit a obhájit důvody, proč by si měl jejich knihu někdo přečíst.
 
Z recenze Vladany Pillerové v časopise Čtenář (listopad 2022)
Kniha je pozoruhodný titul, který představuje syntézu informací, zábavy i velmi vkusného provedení, což je zásluha celého týmu tvůrců, který se na zpracování publikace podílel... Kniha obsahuje seriózní informace podané vážným způsobem a odlehčení formou vložených komiksových stránek, na nichž se podílela ilustrátorka Kačka Illnerová. Celek působí odlehčeně, ale lze se z něj poučit o mnoha aspektech výroby a používání audioknih.
 
Z recenze Kamily Drahoňovské Všechny důvody, proč víc poslouchat (iliteratura 4.2.2023)
Nečtu! Poslouchám nejenom přesvědčuje čtenáře o tom, že poslech má srovnatelnou hodnotu s četbou (ostatně tu byl mnohem dřív než ona), ale svým poctivým a zevrubným přístupem teprve pracně „vyšlapává“ cestičku všem, kteří by se audioknihami chtěli zabývat. Ať už na odborné úrovni, nebo jako popularizátoři, protože obojí je stále třeba.