Na co se mě ptáte

O  psaní a knihách

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Stačí si ji objednat přes e-shop www.kniznizrouti.cz. Při nákupu prosím do poznámky napište, komu mám věnování adresovat. Také lze k objednávce připojit komentář, že ke knize chcete zdarma poslat doprovodné pracovní listy. Pokud jsem je k titulu vytvořila, dostanete je s nákupem i vy. K publikacím pracovních listů přirozeně další kopírovatelný materiál nevytvářím :)

 

Co chystám nového?

Knihu Dalila a výtah bez dveří vydalo nakladatelství Pikola v polovině dubna. S ilustrátorkou Kačkou Illnerovou jsme připravily putovní výstavu a pracovní listy. Herečka Tereza Dočkalová v režii Jindřišky Novákové příběh poutavě načetla, takže bude brzy k mání i audiokniha.

Na září 2024 je nakladatelstvím Kalibr plánováno vydání antologie Osiřelo dítě, do které jsem přispěla povídkou Karmen. Sestavil ji Lukáš Vavrečka a přispěli do ní třeba Michal Sýkora nebo Martin Goffa.

Pracuji s Martinem Hanschildem na sci-fi komiksu ze světa Vesmírné zásilkovny. Nori už není kluk, ale to neznamená, že ho vesmír nepřekvapí. 

U příležitosti 600. výročí, které si letos připomínáme od Žižkovy smrti, jsem napsala pracovní listy pro Církev československou husitskou. Ilustrací se ujal Vojtěch Šeda. Nyní promýšlím související programy i příběh, kterým by se témata propojila.

O 20 stran jsme rozšířili příběh Dubánek a tajný vzkaz, jenž je tedy nyní k dispozici jako bonusový materiál v audioknize, aby se mohl objevit knižně v rozšířeném vydání na podzim 2024. Opět ve spolupráci s fotografem Petrem Václavkem. Vyjde v polovině září v nakladatelství Plivníci.

Tympanum připravilo audioknižní vydání příběhu Dubánek a noční bouře opět v interpretaci Jana Zadražila. Od 22.5.2024 je posluchačům k dispozici, a to i na CD. Stejné audiovydavatelství představilo začátkem července mou knihu H.U.S., kterou načetl Daniel Krejčík v režii Davida Laňky. Ve druhé polovině letních prázdnin bude k dispozici i na CD.

Napsala jsem texty pro další zastavení naučné stezky v České Kamenici, pro které ilustrace připravila Ester Kuchynková. Panely by se měly realizovat v roce 2024. 

Dá se sehnat kniha Jak se staví město?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Pikola jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem připravili k druhému vydání oblíbenou knihu Husité, které jsme navíc rozšířili o jednu kapitolu, a nově i Řemesla. Zda dojde i na třetí knihu v naší muzejní řadě Jak se staví město tedy hodně závisí na čtenářském zájmu o tyto dva tituly.

 

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, již nepracujeme. Naše životní i pracovní cesty se rozešly.

O besedách

Mohou besedy a semináře proběhnout i distančně?

Ano. Během první vlny covidové pandemie na jaře 2020 jsme začali překlápět do webinářů semináře pro dospělé a osvědčilo se to. Od školního roku 2020/2021 jsem zařadila do nabídky onlinové workshopy s dětmi a dopadly nad očekávání dobře. Nyní je volím pro setkání, která by naživo nemohla proběhnout (např. s dětmi z krajanských škol v zahraničí). Platformu (Teams, Zoom, Google Meeting apod), na které program probíhá, zajišťuje organizátor. 

 

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Kdy byste k nám mohla přijet?

Dole na stránce besed naleznete kalendář akcí. Snadno se zorientujete a předběžně si zde vytipujete termín, kdy bych mohla přijet. Ten následně v e-mailové komunikaci upřesníme. Počítejte však prosím s tím, že průměrný předstih pro objednání programu je několik měsíců. Snažím se ke všem zájemcům přistupovat stejně, nikoho neupřednostňovat ani neupozaďovat.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě. Pokud mě zvete do školy, prosím o vyhrazení učebny, kde se mohou konat všechny besedy, abych se nemusela po každém programu se všemi knížkami a pomůckami stěhovat. V pauzách se raději věnuji malým čtenářům.

Vozíte knížky na prodej?

Spisovatelka Klára SmolíkováAno. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Ocením zpětnou vazbu, o které tituly je zájem, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

 

Přijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní?

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Říčan u Prahy, kde momentálně žiju, dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví s dalšími subjekty a využijí mě na víc dní. Abych mohla vyhovět více zájemcům, domlouvám si na některé delší cesty a náročnější akce doprovod. 

 

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu. Při ubytování v hotelu ocením snídani. Při vícedenním pobytu potěší ubytování penzionového typu, kde je k dispozici kuchyňka, ve které si mohu uvařit čaj či připravit večeři. 

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

 

Můžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad??

Ano. Moje IČ je 76437868.

 

Kolik besedy stojí?

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učiteleKalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.

Při distančním setkání odpadají náklady na cestu a ubytování, zůstává jen lektorné.