Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě

Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě

Na školní zahradu vyráží za každého počasí devět malých zahradníků. Mravenec Míra se nestačí divit, kolik práce zastanou. Pohrabou posekanou trávu, zasejí semínka, vyplejí a zalijí záhony, sklidí úrodu. Ani v zimě se venku nenudí. Každý z nich je jiný a mravenec se je brzy naučil od sebe rozeznávat. Co všechno se od devíti malých zahradníků dozvíš? Proč stavět na zahradě hmyzí domeček. Jak se starat o kompost nebo k čemu slouží bylinková spirála. Naučíš se založit záhon. Vypěstovat ze semínek ředkvičky či hrášek. Okopat brambory. Pečovat o zahradu v zimě i suchu, horku i mokru. Na jaře nebudeš pátrat ve větvích po švestkách a v zimě na záhonech po jahodách. Vše má svůj čas a zahrada tě potřebuje po celý rok. Když budeš mít oči otevřené, rozeznáš pažitku od bazalky a papouška od sýkorky.

Ilustrace nakreslil Vojtěch Šeda.

Kniha je sice připravena k odeslání do tisku, bohužel ale kvůli problémů, kterým nakladatelství Mladá fronta čelí, je vydání neustále odsunováno.

Ozkoušeno během dvouletého projektu "Cesty potravin – strava globálně a lokálně",  který realizoval Vzdělávací institut Středočeského kraje. Německým partnerem projektu byla Společnost pro sociální rozvojovou spolupráci GSE z Rostocku. V širším projektovém týmu jsme pro mateřské školy zpracovali manuál, přispěli materiálem i konkrétní pomocí, aby se děti znovu naučily rozumět, odkud jídlo pochází a jak se zpracovává. Pilotního ověření vzdělávacích programů se účastnily 4 mateřské školy ze Středočeského kraje. Já jsem se zaměřila na potravinářská řemesla a vytvoření názorného vzdělávacího programu „Rok ve školní zahradě“. Měsíc po měsíci jsme mapovali, co holčičky a kluky na zahradě čeká, co kdy zasadí, vyplejí či sklidí. Na setkáních s dětmi jsme pak vymýšleli příhody devíti zahradníků. Moc jsme si to všichni užili a věřím, že díky této knize se vášní pro zahradničení nakazí i další drobotina.