Programy pro předškoláky a první třídu

60 až 90 minut

60 až 90 minut

max 30 dětí

Pro skupinu do 30 dětí

přineste si tužky a pastelky

Děti potřebují tužky a pastelky.

Pošlu pracovní listy na rozmnožení.

Pošlu pracovní listy na rozmnožení.

Váš počítač a projektor

Využiji vaši promítací techniku.

Dubánci: Jak se vyznat v knihách? 
Knížka Dubánek a tajný vzkaz zavedla dubánka Borka na stopu písmenek a příběhů. V knížce Dubánek ve světě lidí jedno dobrodružství sám prožil. Jak vypadá čtenářské doupě dubánka Borka a kde si čtou děti? Kam nás příběhy zanesou a proč nás čtení baví po celý rok, si vyzkoušíme ve veselé dílně s dubánky.

Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě 
Devět dětí provádí malé čtenáře měsíc po měsíci proměnami zahrady. V hravém programu se dozví, jak se starat o záhony, kde se berou potraviny či proč bychom se měli zajímat o jejich původ. Při plnění úkolů z pracovních listů si budeme povídat, proč na zahradu patří hmyzí domeček nebo které bylinky se hodí do salátu.

Kvidovy přeslechy: Jazykové hračičky pro děti i sovičky  
Pojďme si hrát se slovy! Ušatý kalous Kvido dětem názorně předvede, jak to vypadá, když spí jako dudek nebo když maminku poslouchá jen na půl ucha. Hrátky s jazykem proložíme veselými pracovními listy. Holčičky a kluci budou hledat, zda jsou si výři opravdu podobní jako vejce vejci nebo co patří ke sladkému spánku.

Děda kamnář a toulavý Pecivál: Co se naučíme od dědečků a babiček?  
Každý má v okolí dědu, který neustále něco kutí, a babičku, která pečuje o zahrádku, zavařuje nebo se stará o slepice. Od nich děti odkoukají, jak se připravuje dřevo na zátop, dozví se, co je tak skvělého na kachlových kamnech nebo proč ve sklepě brambory vydrží až do jara. Vyprávění doprovodí původní pracovní listy.

Knihožrouti: Zakousněte se do knihy  
Kdo jsou knihožrouti a jak je to s knihami v knihovně? O tom vypráví nejen stenomenná knižní série, ale také soubor pracovních listů Zakousněte se do knihy. Děti si vyzkouší, jak knihu prozkoumat, jak to chodí v knihovně nebo v knihkupectví. Uhodnou knihu podle obálky? S pracovními listy čeká účastníky dílny spousta legrace. 

Medvídek Lup: Pohraj si s komiksovým rokem  
Příhody medvídka Lupa a jeho kamarádů sledují proměny ročních období. V programu se děti seznámí s partou zvířecích přátel, zároveň procvičí svůj postřeh, logické myšlení a především porozumění komiksovému vyprávění. Pracovní listy je pomocí rozmanitých úkolů vtáhnou do vymýšlení vlastních příběhů.

Vynálezce Alva: Škola vynálezců  
V zábavném workshopu s vynálezcem Alvou si spolu s holčičkami a kluky vysvětlíme, kdo je vynálezce, a zjistíme, zda čte a chodí do knihovny. Budeme si povídat, jaký rozdíl je mezi komiksem, knížkou a animovaným večerníčkem. Představíme si některé Alvovy vynálezy, a pak se pustíme do vlastního vynalézání.

Řemesla: Od kutila po řemeslníka  
Jezevec z komiksové knihy Medvídek Lup zavede děti do své dílny a děti se učí poznávat nástroje. Odtud je jen kousek k výpravě za opravdovými řemeslníky – kovářem, pekařem, řezníkem či provazníkem. S knihou Řemesla je poznávání řemesel hračka! Pomohou nám nejen pracovní listy, ale též podle knihy vyrobené dřevěné hrací kostky. 

Kalendář