Beseda našich sedmáků se spisovatelkou K. Smolíkovou

Dne 7. 3. 2018 na naši školu zavítala spisovatelka Klára Smolíková. Ukázala nám několik svých knih, ale já raději popíšu, jaké úkoly si pro nás připravila v pracovních listech, které jsme dostali nakopírované, ale zároveň je paní spisovatelka promítla na interaktivní tabuli. Vyhledávali jsme rozdíly na obrázcích, k cizím názvům dinosaurů jsme odhadovali český název, dopisovali jsme příběh o záhadném domu a nakonec jsme pracovali ve dvojicích. Jeden z dvojice se otočil zády k tabuli a kreslil portrét pachatele podle popisu spolužáka. Pak jsme se vystřídali, samozřejmě se změnila i tvář pachatele.

Projekt Kláry Smolíkové se nám líbil, zasmáli jsme se, zahráli si na spisovatele, svědka i detektiva. Děkujeme.

Aneta Baranová, 7. B, ZŠ Postoloprty

Dne 7. 3. k nám na školu přijela spisovatelka Klára Smolíková. Původně měl přijet její manžel Jiří W. Procházka, tomu se ale bohužel porouchalo auto, a tak přijela paní Smolíková. Společně napsali několik knih, některé spisovatelka přivezla, abychom si je mohli prohlédnout. V detektivkách pro děti jsou hlavními postavami Artur a Bára, neboli A + B, mě však nejvíce zaujala detektivka pro dospělé, jejíž název je Mrtvá šelma.

V pracovních listech jsme řešili záhadu opuštěného domu, hledali rozdíly na obrázcích, spojovali synonyma, třeba vyřešit můžeme říci rozseknout, popisovali vzhled pachatele a kreslili ho. Vše jsme si samozřejmě společně zkontrolovali.

Myslím, že nás všechny dílna bavila, mě tedy určitě, protože miluji detektivky. Těším se na příště.

Veronika Lešáková, 7. B, ZŠ Postoloprty

Dne 7. 3. naši školu navštívila spisovatelka Klára Smolíková, která si pro nás připravila detektivní dílnu o její nové knížce Zločin mezi dinosaury. Paní spisovatelka nám nejprve řekla, že se jedná už o třetí díl a že hlavními hrdiny všech tří dílů jsou kamarádi Artur a Bára.

Pak jsme dostali čtyři pracovní listy – odhadovali jsme neznámá slova, řešili jsme zločin v muzeu, kreslili portrét pachatele podle popisu spolužáka. Mě osobně nejvíce zaujalo, když nám paní spisovatelka vyprávěla, že prostředí z příběhu (Husitské muzeum v Táboře) velmi dobře znala, mnohokrát procházela i prostory, kam se běžní návštěvníci nedostanou, protože zde několik let pracovala.

Dílna byla velmi zajímavá, protože jsme se dozvěděli spoustu nových informací o spisovatelské práci. Už se těším na příští dílnu.

Hana Váňová, 7. B,  ZŠ Postoloprty