Nabídka workshopů a přednášek

Povídání o městěRáda se se čtenáři setkávám v knihovnách, školách nebo třeba čtenářských klubech. Před besedou dávám přednost workshopu a děti aktivně zapojuji. Využívám černobílé pracovní listy, které v předstihu zašlu k nakopírování pro účastníky. Ocením možnost využít dataprojektor, neboť ke všem programům mám zpracovanou prezentaci. 

Workshopy jsou určené pro jednu třídu či skupinu do třiceti dětí či studentů a trvají 90 minut. Tematický program mám nachystaný ke každé z aktuálních knížek a u dětí a mládeže vždy sleduje kromě rozvoje čtenářské gramotnosti další vzdělávací cíle. K detektivce pro dospělé máme připraveno povídání klasičtějšího formátu, ale slibuji, že nudit se nebudete. Lektoruji také semináře pro učitele, knihovníky či další zájemce zaměřené na rozvoj čtenářské, mediální a informační gramotnosti nebo kurzy pro muzejní pracovníky zacílené na muzejní pedagogiku a další doprovodná témata.

Kontaktujte mě na e-mailové adrese klara.smolikova@tiscali.cz, domluvím se s vámi na termínu. Orientačně můžete nahlédnout do tabulky níže. 

Žiju v Praze, proto si při cestách mimo Prahu k honoráři připočítávám cestovné a upřednostňuji, pokud mám za sebou dva či tři programy. Při vícedenních cestách potřebuji zajistit ubytování, které uhradí organizátor. Po domluvě mohu náklady za ubytování zahrnout do faktury.

Rádi přijdeme i s Jiřím W. Procházkou, který má připravené besedy o svých knihách, komiksech, české fantastice nebo audioknihách. Kontaktovat ho můžete i nezávisle na mně na adrese jirka.walker28@gmail.com. V některých programech (Zločin mezi dinosaury: Detektivní dílna, Večerníček Alva: Škola vynálezců či Bublifuk: Jak se dělá komiks) mě coby spoluautor může v případě potřeby zastoupit. 

Ohlasy

V pondělí 20. března jsme v knihovně přivítali milé hosty - spisovatelku, scenáristku a lektorku paní Kláru Smolíkovou a spisovatele a scenáristu pana Jiřího W. Procházku. Pro žáky 4. - 7. tříd připravili besedy s názvem Jak se dělá komiks. Poutavý výklad byl doplněný zajímavými prezentacemi a výstavkou knih. Žáci se dozvěděli o historii komiksu, seznámili se s komiksovými hrdiny, s tím, jak komiksy vznikají i jak se např. komiks čte. V průběhu besedy pak sami žáci zkoušeli navrhnout a pojmenovat vlastní komiksové postavy, zamýšleli se nad využitím komiksových citoslovcí a piktogramů, nebo se mohli v komiksového hrdinu proměnit. Celý program byl velmi hravý a děti se nejen dozvěděly spoustu informací o komiksech, ale také se dobře bavily. Navíc si čtenáři mohou knihy obou spisovatelů v knihovně vypůjčit.

Obecní knihovna Předměřice nad Labem 

Ve čtvrtek 30. března se žáci pátého a šestého ročníku zúčastnili v Městské knihovně Studénka besedy s českou spisovatelkou a scenáristkou komiksových příběhů Klárou Smolíkovou. Společně se svým mužem J. W. Procházkou interaktivně provedli žáky světem detektivních příběhů.

Žáci se dozvěděli, co všechno musí spisovatel podniknout, aby detektivka vůbec mohla vzniknout. Jaká prostředí navštíví, aby informace použité v knize byly věrohodné, i jak samotná kniha vlastně vzniká. Nakonec se děti samy na chvíli pokusily stát se i autory krátkého detektivního příběhu.

Z ohlasů žáků:

Ve čtvrtek 30. března jsme se zúčastnili detektivní besedy v Městské knihovně Studénka. Setkali jsme se se spisovatelkou Klárou Smolíkovou a s panem Jiřím Walkerem Procházkou. Vyprávěli nám, co musí udělat pro to, aby mohli napsat dobrodružnou knihu, např. Tajná dvojka A + B. Před besedou nám paní knihovnice rozdala pracovní listy s úkoly, které jsme během besedy plnili. Setkání bylo hodně zajímavé, zaznělo tam i nějaké to poučení. Myslím si, že to všechny pobavilo. 

Klára Bainarová, 5. A

V úterý 28. března jsme přivítali v městské knihovně příjemnou návštěvu – spisovatelku Kláru Smolíkovou a spisovatele Jiřího W. Procházku. Paní Klára Smolíková přijela s programem pro čtvrté třídy „Od husy k Husovi, od Husa k husitům“. Žáci  se vydali po stopách Jana Husa. Dozvěděli se, kdo to byl a v jaké době žil. Jaký byl student a jaký učitel. Na program byli žáci krásně připraveni, ale určitě jim přinesl i nové vědomosti.

Děkujeme za příjemný den!
Knihovna v Novém městě na Moravě

Dne 17. března vyrazily třídy 1.A  a 1.B opět do knihovny. Tentokrát jsme se v prostorách knihovny Vrdy potkali  s paní spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Naši nejmenší školáci se dozvěděli, co je komiks, jak vzniká a dokonce si zkusili do několika bublinových okének  svými slovy napsat komiksový minipříběh.  Pak hledali mezi mnoha knihami a časopisy právě komiks. Paní Smolíková dětem představila své knížky, např. Králík málem králem, Na hradě Bradě, Vynálezce Alva nebo velmi úspěšný komiks Viktorka. Děti se během celého programu aktivně  a s chutí zapojovaly, odpovídaly, kreslily do pracovních listů, četly komiksové bubliny  a též se staly na chvíli herci. Velké poděkování patří paní knihovnici Kobelové za zprostředkování setkání a samozřejmě  paní Smolíkové, která  žáčkům přiblížila zábavnou a  hravou formou svět komiksu.

Mgr. Jana Pospíšilová, Mgr. Eva Pospíšilová

 

O králíkovi Karlíkovi i o králi Karlovi IV. nám do školní družiny přijela paní spisovatelka Klára Smolíková povyprávět osobně v pátek 10. března a na její návštěvu jsme se dlouho dopředu moc těšili. Navíc ji k nám doprovodil její manžel Jiří W. Procházka, autor mnoha známých komiksů pro malé i velké děti, takže to byla návštěva dvojnásob milá. Celé odpoledne bylo nabité povídáním, smíchem a veselím dětí, když si třeba mohly s paní Klárou a s jejími rekvizitami zkusit na králíka Karlíka zahrát. Velký herecký talent ukázal i pan Procházka, když nám bleskurychle improvizovaně ztvárnil krále Karla IV J

Společně jsme přemýšleli i nad  báječnými pracovními listy, které všem dětem paní Smolíková připravila a protože už knížku o králíkovi Karlovi dobře známe, všechny úkoly jsme zvládli na jedničku a domů si za to odnesli prima odměny. Potom už se oba autoři dětem naplno věnovali při autogramiádě, u které ještě stihli odpovědět na celou řadu zvědavých dětských otázek. S milou návštěvou se vždycky loučíme neradi a ani tentokrát to nebylo jiné. Děkujeme paní Kláře Smolíkové a panu Jiřímu W. Procházkovi za báječné odpoledne, které jsme díky nim a jejich báječným knížkám společně zažili a na které budeme určitě dlouho vzpomínat.

Za nadšené děti
Alena Koutná a Gabriela Klevetová
ŠD Slovákova Boskovice

 V pondělí 20. března jsme v knihovně přivítali milé hosty - spisovatelku, scenáristku a lektorku paní Kláru Smolíkovou a spisovatele a scenáristu pana Jiřího W. Procházku. Pro žáky 4. - 7. tříd připravili besedy s názvemJak se dělá komiks. Poutavý výklad byl doplněný zajímavými prezentacemi a výstavkou knih. Žáci se dozvěděli o historii komiksu, seznámili se s komiksovými hrdiny, s tím, jak komiksy vznikají i jak se např. komiks čte. V průběhu besedy pak sami žáci zkoušeli navrhnout a pojmenovat vlastní komiksové postavy, zamýšleli se nad využitím komiksových citoslovcí a piktogramů, nebo se mohli v komiksového hrdinu proměnit. Celý program byl velmi hravý a děti se nejen dozvěděly spoustu informací o komiksech, ale také se dobře bavily. Navíc si čtenáři mohou knihy obou spisovatelů v knihovně vypůjčit. 

Obecní knihovna Předměřice n.L.

Kalendář