Nabídka workshopů a přednášek

Povídání o městěRáda se se čtenáři setkávám v knihovnách, školách nebo třeba čtenářských klubech. Před besedou dávám přednost workshopu a děti aktivně zapojuji. Využívám černobílé pracovní listy, které v předstihu zašlu k nakopírování pro účastníky. Ocením možnost využít dataprojektor, neboť ke všem programům mám zpracovanou prezentaci. 

Workshopy jsou určené pro jednu třídu či skupinu do třiceti dětí či studentů a trvají 90 minut. Tematický program mám nachystaný ke každé z aktuálních knížek a u dětí a mládeže vždy sleduje kromě rozvoje čtenářské gramotnosti další vzdělávací cíle. K detektivce pro dospělé máme připraveno povídání klasičtějšího formátu, ale slibuji, že nudit se nebudete. Lektoruji také semináře pro učitele, knihovníky či další zájemce zaměřené na rozvoj čtenářské, mediální a informační gramotnosti nebo kurzy pro muzejní pracovníky zacílené na muzejní pedagogiku a další doprovodná témata.

Kontaktujte mě na e-mailové adrese klara.smolikova@tiscali.cz, domluvím se s vámi na termínu. Orientačně můžete nahlédnout do tabulky níže. 

Žiju v Praze, proto si při cestách mimo Prahu k honoráři připočítávám cestovné a upřednostňuji, pokud mám za sebou dva či tři programy. Při vícedenních cestách potřebuji zajistit ubytování, které uhradí organizátor. Po domluvě mohu náklady za ubytování zahrnout do faktury.

Rádi přijdeme i s Jiřím W. Procházkou, který má připravené besedy o svých knihách, komiksech, české fantastice nebo audioknihách. Kontaktovat ho můžete i nezávisle na mně na adrese jirka.walker28@gmail.com. V některých programech (Zločin mezi dinosaury: Detektivní dílna, Večerníček Alva: Škola vynálezců či Bublifuk: Jak se dělá komiks) mě coby spoluautor může v případě potřeby zastoupit. 

Ohlasy

Spisovatelka, scénáristka a lektorka opět v naši škole představuje a podepisuje své knížky žákům 1. stupně. Zajímavým způsobem nás 
dokázala vtáhnout do světa pohádek, komiksů i detektivek. 

Sunny Canadian International School

Paní knihovnice nás pozvala na besedu se spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Autorka pro nás připravila detektivku. Napsala už druhý díl, ale ten ještě nevyšel. Paní spisovatelka ho pozměnila a nazvala ho Záhada ztraceného obrazu Františka Kupky. Napsala spoustu krásných knížek. Moc mě to bavilo! Dostali jsme čtyři pracovní listy. Líbil se mi třeba tento úkol: udělali jsme dvojice, jeden se díval dopředu na obrázek obličeje hledaného zločince a druhému popisoval, jak vypadá. Ten ho potom kreslil.

Moc děkuji za tento zážitek!

Lenka Holubová, 4. B

Druháčci se ve středu 15.3. setkali v knihovně se známou českou spisovatelkou Klárou Smolíkovou, která jim přivezla ukázat své knížky, zábavnou formou je učila správně číst a také tvořit komiksy. Tvorba této spisovatelky je neobyčejně pestrá – pro děti píše fantazy, pohádky, knížky o české historii. Děti z besedy odcházely nadšené a některé i odhodlané začít tvořit svůj vlastní komiksový příběh.

ZŠ Žižkov

Naše pravidelné úterní setkání ve čtenářském klubu poctila vzácná návštěva - paní spisovatelka, scénáristka a lektorka Klára Smolíková a její kolega spisovatel, vydavatel a "komik" Jiří W. Procházka. Společně s hrdinou jejich knihy vynálezcem Alvou jsme si vyzkoušeli, jak takový vynálezce postupuje a pustili jsme se dokonce i do vlastního vynalézání. Vznikly naprosto unikátní přístroje, zlepšováky, vychytávky... Prohlédnout si je můžete v galerii. Dnes už také víme, jak vzniká komiks a večerníček. Za pomoci Báry a Artura z knihy Zločin mezi dinosaury jsme se naučili číst mezi řádky, dekódovat obrazová sdělení a číst stopy k odhalení zločinu. Celý workshop se nám moc líbil a těšíme se na návštěvu dalšího spisovatele.

ZŠ Olešská

Dne 28. 2. k nám do třídy 6. A přijela paní spisovatelka Klára Smolíková s programem Zločin mezi dinosaury. Ze začátku nám paní spisovatelka pověděla o práci v muzeu. Poté nám rozdala pracovní list s různými zábavnými úkoly. Ten, kdo správně vyřešil úkol, dostal odměnu v podobě záložky a komiksu. Následně jsme si povídali o Husitském muzeu v Táboře a o tom, jak se má psát detektivka. Při povídání nám paní spisovatelka řekla i pár zajímavých informací. Např. zkuste si tipnout, kolik je v husitském muzeu předmětů v depozitáři? Nevíte? Je jich tam půl milionu. Posléze nám paní spisovatelka rozdala další pracovní list s úkoly. Při návštěvě paní Kláry Smolíkové jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. V průběhu besedy jsme se seznámili s knihami paní spisovatelky a mohli jsme si je i zakoupit. Tímto děkujeme za pěknou akci, kterou pro nás zorganizovala paní knihovnice Romana Ouředníková. Těšíme se, že za námi Klára Smolíková zase brzy přijede. 
Jakub Honetschläger, 6. A, ZŠ Vyšší Brod

Klára Smolíková měla besedu s dětmi  2.A ve slivenecké škole v pátek 27.ledna 2017. Na besedu byla rovněž pozvána pracovnice knihovny ve Slivenci. Spisovatelka Klára Smolíková je velmi šikovná, s dětmi to umí. Do povídání o svých knihách dokázala vtáhnout všechny děti. Oblékla je do dobových kostýmů, děti předváděly princeznu, loupežníka, čerta, krále, baronku – své role hrály s velkou chutí a zápalem. Přiblížili jsme si obsahy vybraných knih, prohlédli si kvalitní zpracování a překrásné barevné ilustrace. Protože setkání se spisovatelkou bylo velmi úspěšné, nakoupili jsme do knihovny ve Slivenci.
Více zde: http://www.slivenec.knihovna.cz/besedy/

Kalendář