Nabídka workshopů a přednášek

Povídání o městěRáda se se čtenáři setkávám v knihovnách, školách nebo třeba čtenářských klubech. Před besedou dávám přednost workshopu a děti aktivně zapojuji. Využívám černobílé pracovní listy, které v předstihu zašlu k nakopírování pro účastníky. Ocením možnost využít dataprojektor, neboť ke všem programům mám zpracovanou prezentaci. 

Workshopy jsou určené pro jednu třídu či skupinu do třiceti dětí či studentů a trvají 90 minut. Tematický program mám nachystaný ke každé z aktuálních knížek a u dětí a mládeže vždy sleduje kromě rozvoje čtenářské gramotnosti další vzdělávací cíle. K detektivce pro dospělé máme připraveno povídání klasičtějšího formátu, ale slibuji, že nudit se nebudete. Lektoruji také semináře pro učitele, knihovníky či další zájemce zaměřené na rozvoj čtenářské, mediální a informační gramotnosti nebo kurzy pro muzejní pracovníky zacílené na muzejní pedagogiku a další doprovodná témata.

Kontaktujte mě na e-mailové adrese klara.smolikova@tiscali.cz, domluvím se s vámi na termínu. Orientačně můžete nahlédnout do tabulky níže. 

Žiju v Praze, proto si při cestách mimo Prahu k honoráři připočítávám cestovné a upřednostňuji, pokud mám za sebou dva či tři programy. Při vícedenních cestách potřebuji zajistit ubytování, které uhradí organizátor. Po domluvě mohu náklady za ubytování zahrnout do faktury.

Rádi přijdeme i s Jiřím W. Procházkou, který má připravené besedy o svých knihách, komiksech, české fantastice nebo audioknihách. Kontaktovat ho můžete i nezávisle na mně na adrese jirka.walker28@gmail.com. V některých programech (Zločin mezi dinosaury: Detektivní dílna, Večerníček Alva: Škola vynálezců či Bublifuk: Jak se dělá komiks) mě coby spoluautor může v případě potřeby zastoupit. 

Ohlasy

Klára Smolíková měla besedu s dětmi  2.A ve slivenecké škole v pátek 27.ledna 2017. Na besedu byla rovněž pozvána pracovnice knihovny ve Slivenci. Spisovatelka Klára Smolíková je velmi šikovná, s dětmi to umí. Do povídání o svých knihách dokázala vtáhnout všechny děti. Oblékla je do dobových kostýmů, děti předváděly princeznu, loupežníka, čerta, krále, baronku – své role hrály s velkou chutí a zápalem. Přiblížili jsme si obsahy vybraných knih, prohlédli si kvalitní zpracování a překrásné barevné ilustrace. Protože setkání se spisovatelkou bylo velmi úspěšné, nakoupili jsme do knihovny ve Slivenci.
Více zde: http://www.slivenec.knihovna.cz/besedy/

Ve čtvrtek 2. února jsme se vydali do 2. třídy, kde jsme přivítali spisovatelku Kláru Smolíkovou, která dětem přiblížila, jak se tvoří komiks. Děti se seznámily s komiksovou řečí, dověděly se, odkud a kam se komiks čte a co znamenají různé druhy bublin. Poznali jsme rodinu Bradovou a pohádkové bytosti z komiksové knihy Na hradě Bradě. Beseda byla velice zajímavá a hravá a děti se s chutí zapojily do všech činností. Jako odměnu za splněné úkoly si každý odnesl barevnou záložku do knihy.

Olga Knápková, Veronika Křivánková, ZŠ Třebařov

S dětmi jsme se vypravili do nedaleké knihovny v Petrovicích. Přijela za námi spisovatelka Klára Smolíková, která měla připravené poutavé povídání pro děti. Její výklad provázela prezentace plná obrázků z knih. Také pro nás měla připravené pracovní listy, které děti s nadšením plnily. Beseda byla poutavá, děti se zapojily do různých scének a dramatického ztvárnění příběhů. Všechny nás potěšil malý dáreček v podobě záložky do knížky. Paní spisovatelce moc děkujeme a těšíme se na další setkání. :-)
Místo konání: Knihovna Petrovice
Datum akce: 23.11.2016

Ve čtvrtek 24. listopadu jsme přivítali v dětském oddělení knihovny milého hosta, spisovatelku, scenáristku a lektorku Kláru Smolíkovou. Autorka mnoha oceněných knih pro děti a velká propagátorka komiksů měla pro žáky 4. B nachystaný čtenářský workshop nazvaný „Viktorka a vesmírná dobrodružství: Co se schová do bubliny?“.

Klára Smolíková nám v úvodu představila své knihy, včetně novinky Králík málem králem. Pak už se vše týkalo komiksů: základní znaky, podle kterých je poznáme, jak je číst a porozumět jim. Teorii jsme rovnou zkoušeli v praxi prostřednictvím hraných scének. V poslední části lekce se žáci proměnili v komiksové tvůrce. Prostřednictvím pracovních listů navrhli vlastní komiksovou postavu, osvojili si abecedu komiksových citoslovcí a piktogramů a dokonce i navrhli komiksovou reklamu. V komiksovém vesmíru už se rozhodně neztratíme!

V rámci Týdne na podporu čtenářské gramotnosti, který u nás probíhá celý týden, včera proběhl seminář se spisovatelkou a lektorkou Klárou Smolíkovou. Výhodou Kláry Smolíkové je, že pracuje s pedagogy i knihovníky a navíc jako spisovatelka ví, co děti baví číst, takže jsme si všichni něco odnesli... a nejenom knihy.
Městská knihovna ve Svitavách, 16. 12. 2016

Dopis paní učitelky Irmy Ferfecké ze ZŠ Šenov organizátorům do ostravského Knihcentra:
Dobrý den, dostala jsem mimořádnou nabídku navšívit s žáky Vaši akci s paní Klárou Smolíkovou. Byl to pro nás velmi přínosný zážitek! Milé přijetí, příjemné kulturmí prostředí, zážitkový, profesionálně uskutečněný workshop paní spisovatelky. Děkuji.

Kalendář