Média

Audioknihy na Světě knihy 2017 – kam se jen podíváš

Audioknihy na Světě knihy 2017 – kam se jen podíváš - v časopisu Čtenář

Pro červnové vydání Čtenáře jsme připravili s Jiřím W. Procházkou další díl rubriky o audioknihách "Pojďte číst ušima". Nazvali jsme ho "Audioknihy na Světě knihy 2017 – kam se jen podíváš?"

Naskytnou se v životě lidském všelijaké věci, ale některé se naskytnou třebas jen jednou za rok. Nebo za život. Tak třeba v roce 1877 vynalezl Thomas Alva Edison fonograf. A také namluvil první audioknihu o beránku bílém jak sníh. A následuje další pro mluvené slovo zásadní předěl a to rok 2017, přesněji jeho část od 11. do 14. června, která připadla knižnímu veletrhu Svět knihy. Nebudeme tedy již zdržovat a jdeme se raději hned podívat na letošní Svět knihy. Hlavním tématem, jakoby přivolaným sérií našich článků, byla AUDIOKNIHA! 

Děti stavěly iglú z tisíce knih a kreslily vlastní komiksy

Děti se na festivalu setkaly s autory komiksů, kteří jim poradili, jak vytvořit vlastní obrázkový příběh Foto: Lenka Nechvátalová

Hravou formou přibližuje malým čtenářům literaturu Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Na Festivalu dětských knih, časopisů a her řešili záhady hlavolamů, četli pohádky i psali vlastní příběhy. Některé atrakce je nenechaly posedět.

Děti se tak učily například od Kláry Smolíkové a Jiřího Procházkya. „Poznaly, že do komiksu patří bubliny, rámečky, obrázky, příběh, citoslovce. Už to perfektně znají, takže jim nic nebrání vytvořit komiks,“ řekl Jiří Procházka. „Určitě z nich budou dobří scénáristé, to už jsme tady vyzkoušeli, možná i výtvarníci. Také se ale dozví, jak se komiks čte,“ doplnila Klára Smolíková. 

Celou reportáž Lenky Nechvátalové natočenou pro ČRo České Budějovice si poslechněte zde.

Vydejte se Opočnem za Kupkou

Hru po městě Opočno, kterou napsala Klára Smolíková, ilustroval Lukáš Fibrich

Šedesáté výročí úmrtí zakladatele světového abstraktního malířství Františka Kupky oslavují zejména v Opočně, kde se malíř narodil, a v Dobrušce, kde vyrůstal. Pro Opočno jsem díky milé pobídce z místní knihovny vymyslela hru po městě, kterou ilustroval Lukáš Fibrich a kterou od června 2017 získáte v Informačním centru Opočno.

Jak vyzrát na knihy?

Klára Smolíková a děti z boskovické školní družiny

Právě vyšlo 1. letošní číslo časopisu Duha, které vydává Moravská zemská knihovna v Brně a patří mezi regionální knihovnické časopisy. Tématem prvního čísla je dětské čtenářství. Věnují se mu nejen studie, články, ale jako červená nit se prolíná celým obsahem časopisu. Byla jsem požádána, abych také přispěla. Článek jsem nazvala Jak vyzrát na knihy? Čtení, čtenářská gramotnost a možnosti knihoven.

Slovo chycené v záznamu

V březnovém Čtenáři vyšel druhy díl rubriky Kláry Smolíkové a Jiřího W. Procházky o audioknihách nazvaný Slovo chycené v záznamu

V březnovém Čtenáři vyšel druhy díl rubriky Kláry Smolíkové a Jiřího W. Procházky o audioknihách nazvané "Pojďte číst ušima". Tentokrát se v článku "Slovo chycené v záznamu" dočtete nejen o historii reprodukovaného slova, ale i o způsobech, jak téma využít při programech v knihovnách.