Novinky

Mám velkou radost, že se podařilo připravit nové vydání oblíbené knihy Husité, a to v nakladatelství Pikola. Komiksy, které publikace obsahuje, vznikaly pro expozici Husité v Táboře. Protože jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem jeden komiks pro muzeum dodělávali, najdou ho čtenáři spolu s novou kapitolou i v knižním vydání. Kvůli koronaviru jsou nyní muzea zavřená, domluvili jsme proto v Chráněné dílně Rolnička speciální dodávku pásek přes oko, které ke knize dostane každý, kdo bude Husity objednávat v spřáteleném e-shopu Knižní žrouti.

Dnes dorazila bedna plná pásek přes oko, které ušili v soběslavské chráněné dílně Rolnička. Tento praktický módní doplněk do každé doby můžete vkusně nakombinovat s rouškou. Až roušky nosit přestaneme, vyřešíte páskou neodbytný pocit, že vám na obličeji něco chybí. Hodí se pro jednooké, femme fatale, alergiky s nateklým okem a samozřejmě milovníky husitů. My začínáme odpočítávat, protože za deset dnů vyhlížíme úžasné druhé vydání Husitů se zbrusu novou kapitolou a komiksem. Kdo si knihu koupí na http://kniznizrouti.cz/, dostane nejen podepsaný výtisk, ale k němu ještě pásku přes oko. A nebo si pásku přes oko kupte na našem e-shopu jen tak pro radost.

Ještě na sklonku roku 2020 vyšla kniha Dedko kachliar a túlavý Pecivál, slovenská mutace příběhu, který jsem napsala pro kamnáře. Nejenže mají chuť udržovat živé tohle úžasné řemeslo, ale i dost energie, aby se o něj podělili. Knížku dostaly zdarma české i slovenské mateřské školky. A zrovna včera jsme si užili program k téhle knize v nymburské školce Čtyřlístek. Za okny sněžilo a my si povídali o dřevu, praskajících kamnech a na závěr si děti dokonce z těsta upletly housku!

Letos mi vyšlo šest knih, jedna dokonce česky i slovensky. Mohlo jich být sedm, ale jedna kniha zůstala v tiskových datech v nakladatelství Mladá fronta. Snad bude příští rok k tomuhle nešťastnému podniku příznivější a znovu ožije nejen vydávání knih, ale i časopisů, protože do dětského časopisu Tečka jsem ráda přispívala. Soustředěně psát v situaci, kdy se každý den vše mění, není zdaleka tak snadné, jak se zvenku zdá. Navíc knihy je třeba propagovat, což bez živého kontaktu se čtenáři jde podstatně hůř. Vyšetřeme si o Vánocích čas na čtení, ať nám všem připomene, o co bohatší je náš život s knihami.

Co má společného Komenský a komiks? Když zalistujete Světem v obrazech, pochopíte, že Jan Amos by byl z názornosti komiksového vyprávění nadšen. Zároveň v knize najdete příběh dětí ztracených v podivné únikové hře, kterou musí prokličkovat, podobně jako unikal nástrahám neklidného 17. století Komenský. Na rukopise jsem pracovala v době, kdy život ochromil covid-19, a myslela na to, že i dnešní čtenáři by měli být připraveni na velké výzvy.

Městská knihovna v Praze mě oslovila se sympatickým projektem natočit tři videa, která by nahradila živé tvůrčí dílny s dětmi v knihovně.

V knihovně Kláru Smolíkovou dobře známe. Často ji zveme, aby si s malými čtenáři povídala o knížkách. A víme, že to dokáže moc dobře – proto jsme ji poprosili, aby v časech, kdy do knihovny nemohl nikdo přijít, připravila alespoň tato krátká videa.

Chtěli jsme napsat knihu o židovské historii, která by se soustředila na každodenní život a jeho proměny, svátky a zvyky, rozmanitost lidských osudů a povah a mladé čtenáře bavila. Proto jsme zvolili název „Cha cha chá, zasmál se Mordechaj“ a podtitul „veselé putování“. Každý z trojice autorů, mezi které počítáme i ilustrátora Vojtu Šedu, přispěl do společného díla něčím jiným. 

Pro podzimní besedy a semináře jsem nakoupila bedny knížek, které nyní smutně vyhlížejí své čtenáře. Protože se blíží Vánoce, možná uvítáte, když si knihy s podpisem a věnováním objednáte přímo od autora. Ráda Vám je spolu s nějakou drobností pro radost zašlu. 

Třetí knížka vynálezce Alvy obsahuje vše, co mají malí čtenáři rádi - bláznivé zápletky, popisy neuvěřitelných strojů i komiksové přídavky na závěr kapitoly nakreslené nezaměnitelným výtvarným stylem Luďka Bárty. Jen je tentokrát příběhů o pár víc a ubíhají v rychlejším tempu. Nemuseli jsme se totiž s Jiřím W. Procházkou držet filmových dílů, ale napsali jsme si příhody rovnou pro knížku, které z večerníčků neznáte. Snad se budou líbit.

Vzdělávací institut Středočeského kraje připravil skvělý projekt ke čtenářské gramotnosti pro MŠ a 1. stupeň. Právě teď chystáme pro školy zbrusu nové pracovní materiály ke komiksu a učitelé se mezitím mohou hlásit na workshopy v knihovnách: 2. 11 v Příbrami, 3. 11. v Kutné Hoře, 10. 11. v Rakovníku nebo 11. 12. (náhradní termín za 19. 10.) v Mladé Boleslavi!