Novinky

Již je k mání nová publikace Jak se vyznat v knihách?, ve které dubánci pomohou dětem hravě objevovat fascinující svět knih, jejich tvůrců, nakladatelů, knihkupců i knihovníků. 

Webinář o komiksu pro práci na 2. stupni ZŠ, který budu lektorovat, vypisuje Člověk v tísni na 30. 3. 2023 od 15:30 do 17:30. Je zdarma. Můžete se přihlásit.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se rozhodla letošní ročník festivalu věnovat audioknihám. Ve středu 5. dubna nás s Lukášem Vavrečkou nejprve čeká odborný seminář pro knihovníky Nemáte čas na knihy? Zkuste audiočtení! a od 17 hodin pořad pro veřejnost Nečtu! Poslouchám, ve kterém návštěvníky provedeme báječným světem audioknih. 

Semináře věnované průnikům polytechnického vzdělávání a čtenářské gramotnosti mívám většinou ve Středočeském kraji či Praze. Ostatně zde jsem se podílela na několika projektech s tímto zaměřením. Proto jsem ráda, že se o nápady, postřehy a osvědčené aktivity mohu podělit i jinde. Program nazvaný Řemesla a polytechnické vzdělávání organizuje jako akreditovaný seminář pro učitele MŠ a 1. stupně ZŠ KVIC Opava. Proběhne na adrese Hany Kvapilové 20 v Opavě ve středu 12. 4. 2023, od 13:00 do 17:15. Těším se na vás. Přihlásit se můžete zde.

Pojďme společně hledat cesty ke knize a čtenářství! Tentokrát si vezmeme na pomoc dubánky, žaludové panáčky, kteří spolu s dětmi vyrazí za čtenáři, spisovateli, ilustrátory, knihkupci i knihovníky. Webinář k nové publikaci Jak se vyznat v knihách? se koná 19. dubna 2023 od 17 do 18.30 hodin. Pořádá Pasparta, přihlásit se můžete zde.

Komiksové nakladatelství CREW připravilo na březen k mé knize Morčata v akci krásnou výstavu se spoustou doprovodných materiálů – soutěží, plakáty i pracovními listy s metodikou, které získáte pod tímto odkazem. Soutěž je určena pro děti a měla by obohatit pestrou nabídku akce Březen – měsíc čtenářů, proto neváhejte, soubory si stahujte a z vytištěných materiálů uspořádejte výstavu!

Kdo nemá možnost vlastního tisku nebo se mu březnový výstavní termín nehodí, může si rezervovat soubor 12 pevných panelů formátu A2 na šířku, které jsou opatřeny dírkami na zavěšení. Nahlédněte do rezervační tabulky, který měsíc je volný, a napište mi.

Knihohraní: Den s knihami (nejen) z nakladatelství Argo se chystá v sobotu 4. března 2023 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze. A já vykopávám, tedy ujímám se hned prvního bloku od 10:00 nazvaného "Pronikni do bublin s Klárou Smolíkovou".
Tak nevyspávejte a i s dětmi přijďte!

Spisovatelka, komiksová scenáristka a lektorka Klára Smolíková tě provede světem komiksových bublin. Jsou komiksy jenom o superhrdinech? Vymyslíš si vlastní postavu? Co by tak mohla říkat? A co by měla mít, aby mohla skákat, létat nebo kouzlit?

Celý program najdete zde.

Chystám se na besedy do Anglie za krajanskými dětmi. V sobotu 25. února si s mladšími v Manchesteru pohrajeme s dubánky a se staršími se zaměříme na komiks a Komenského a komiksem, v neděli 26. 2. mě čeká obdobný program, jen místo dubánků prozkoumáme komiks Medvídek Lup. Na pondělí 27. února se Česká a slovenská škola Okénko v Londýně ve spolupráci s Českou školou bez hranic Londýn rozhodla uspořádat od 19:00 do 21:00 také webinář, tak jsem velmi zvědavá, jak pestré bude publikum.

Když jsem byla oslovená kamnáři, abych pro ně napsala knížku, nejprve jsem si nebyla jistá, jestli si rozumíme. Opravdu chtějí knihu pro děti? Chtěli. Dokonce tak moc, že ji zdarma rozeslali do všech českých školek, aby se holčičky a kluci mohli naprosto přirozeně pomocí příběhu a krásných ilustrací Ilony Komárkové seznámit s kamnářským řemeslem. Ale tím jejich osvětová aktivita neustala. Knize zprostředkovali slovenské a aktuálně i německé vydání. Mám radost a s vděčností vzpomínám na spontánní nápad se na kamna nejprve do firmy HOXTER, a.s. rozjet podívat. Plápolající krby mě přesvědčily, že takové vyprávění mě bude bavit. A doufám, že těší i malé čtenáře, kteří se do knihy Děda kamnář a toulavý Pecivál začtou.

Webinář pro učitele 1. stupně a další zájemce se koná 16.2.2023 od 15.30 do 17.30. 

Kontaktní osoba: Barbora Málková, barbora.malkova@clovekvtisni.cz, tel: 778 411 275

Hledáte atraktivní formy pro zprostředkování složitých témat globálního vzdělávání? Zkuste komiks!

Účastníci webináře obdrží sadu kopírovatelných pracovních listů včetně dvou novinkových, připravených speciálně pro tuto akci, které komiksové rozehrávky aplikují na Skutečný dárek, charitativní projekt Člověka v tísni.

Webinář je pro všechny účastníky ZDARMA. Přihlásit se můžete zde.