Novinky

Hned pět kreativních workshopů najednou se koná v rámci akce Knihovna plná talentů, která proběhne v sobotu 24. listopadu v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí.

Čteme dětem a s dětmi
Pro děti je určen hned první workshop od 13:00 hodin, který se trefně jmenuje Knihožrouti, knihomolové a další knižní havěť. Děti se v něm dozví, jak se knihy píší a také jak se tisknou, váží a vydávají. Lektorka Klára Smolíková jim rovněž vysvětlí, jak se vybírá název a jak obálka. Mladí účastníci budou plnit úkoly z knihy, kterou lektorka napsala a rodiče se dozví, jak s dětmi o knihách mluvit. Na program je třeba se registrovat.

Na podzim vydaná kniha Zakousněte se do knihy, kterou tvoří soubor pracovních listů s metodikou, vznikla s přáním pomoci začínajícím čtenářům najít cestu ke knihám. Nyní jsme dokončili se spoluautorem Jiřím W. Procházkou volné pokračování, které se zaměřuje na vlastní tvůrčí psaní a je určeno pro práci na 2. stupni ZŠ. Nazvali jsme ji Vstupte do literárního doupěte.

V sobotu 10. listopadu 2018 proběhl v ZŠ prof. Švejcara v Praze 12 KnihoMAP 2018 určený pro učitele, žáky a jejich rodiče a samozřejmě pro všechny milovníky knih. Jeho součástí byl i náš dopolední komiksový workshop "KOMIKSY aneb Co se děje za oponou tvorby komiksů".

Roztrhl se pytel se semináři, na které se mohou přihlásit učitelé, knihovníci a další zájemci. Těším se na Vás! Stačí se prokliknout na organizátory:

  • "Kreativní  informační lekce" a "Tvorba pracovních listů",  Jindřichův Hradec 18. 10. 2018
  • "Dětský komiks" pro SKIP, Praha Klementinum 22. 10. 2018
  • "Jak na čtenářské workshopy", Kuřim 8. 11. 2018
  • "Zakousněte se do knihy" pro pedagogy 1. stupně ZŠ, Portál Praha 21. 11. 2018
  • "Čtenářské dílny jako prostředek rozvoje čtenářství a čtenářská gramotnost" pro VISK, Praha 26.  11. a 27. 11. 2018
  • "Hravě do historie písemnictví a knihoven", Havlíčkův Brod 11. 12. 2018

Městská knihovna ve Vysokém Mýtě uspořádala v rámci Týdne knihoven dopolední besedy na téma "Zakousněte se do knihy" a podvečerní besedu "Jak se tvoří ve dvou", na kterou nás pozvala s Jiřím Walkerem Procházkou. V knihovně jsou po celý říjen k vidění ilustrace Báry Buchalové z knih Knihožrouti a Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna?

Městská knihovna Horšovský Týn v říjnu vystavuje ilustrace a komiksy od Viktora Svobody k sérii Tajná dvojka A + B. Při té příležitosti jsem se sem rozjela na besedy. Dnes jsme detektivně pátrali s páťáky, zítra dorazí tři třídy čtvrťáků.

V roli manželů Masarykových jsme v sobotu 29. září 2018 navštívili šikovné holčičky a kluky v Českém krajanském spolku v Athénách. Uvítali nás chlebem a solí a zazpívali píseň Ach synku, synku. 

V sobotu 22. září se na Písecké bráně konal 8. ročník festivalu Podzimní hrátky. My jsme zde s Jiřím W. Procházkou měli na starosti dva workshopy, které děti zavedly mezi středověké řemeslníky a husity. K vidění byla i výstava komiksů a ilustrací Honzy Smolíka z knih Husité, Řemesla, Jak se staví město a Husův dům.

V rámci pořadu o sv. Ludmile jsme ve středu 12. září 2019 připravili interaktivní program pro žáky ZŠ. Napsala jsem k tématu sv. Ludmily osm hravých pracovních listů, které ilustracemi doprovodil Lukáš Fibrich, a ty jsme společně s Jiřím W. Procházkou a dvěma milými knihovnicemi dětem představili. Díky skvělé organizaci paní Škeříkové se bavily nejen děti, ale i my lektoři v rolích hradní paní, pohanského kněze, jeptišky a sv. Ludmily. Konalo se v berounském kulturním domě Plzeňka, pořadatelem akce bylo město Beroun ve spolupráci s MKC, obcí Tetín a spolkem Svatá Ludmila – 1 100 let.

Poslední prázdninové hodiny odpočítali příznivci chomutovské knihovny s komiksem, break dancem a hiphopem. Akce s názvem Komiks break se konala v pátek 31. srpna 2018. Já jsem měla na starosti komiksovou dílnu s menšími dětmi a Petr Kopl se věnoval starším a komiksu znalejším zájemcům. Do třetice nás jistil Jiří W. Procházka.