Novinky

První společnou publikací, kterou jsem o dubáncích napsala a Petr nafotil, byl titul Dubánek a tajný vzkaz, kterou při pasování na čtenáře obdrželo čtyřicet čtyři tisíc loňských prvňáků. Na příběh volně navazuje novinkový titul Dubánek ve světě lidí. Druháci jej tedy mohou číst jako pokračování příběhu Borka a Lidky, ostatní jako samostatné vyprávění o tom, co se stane, když dubánci vyrazí před Vánoci na průzkum mezi lidi.

Na webu ZŠ Divišov se píše: "Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze nám zapůjčila elektronickou výstavu "KOMenský v KOMiksu", kterou uspořádala k výročí narození "učitele národů". Prostřednictvím komiksové podoby se žáci seznamují s hlavními životními událostmi, dílem a odkazem JAK. Příběh sepsala Klára Smolíková a ilustroval Lukáš Fibrich. Výstava se skládá z 25 panelů a pracovních listů pro děti."

Ráda zvu na prezenční seminář do nakladatelství Portál v pátek 09.12.2022 od 9 do14 hodin. Seminář představí strategie, kterými děti mladšího školního věku seznámíme s knihami, naučíme je aktivně knihy vyhledávat, prozkoumávat, hovořit o nich, hrát si s nimi a číst. Přihlásit se můžete zde.

Ne každému vyhovuje čas a místo živého semináře a může pro něj být schůdnější odpolední webinář. Z Krajského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Novém Jičíně mě požádali o dva termíny ke komiksu.  Po webináři věnovaném komiksu na prvním stupni nyní přijde na řadu druhý stupeň.

  • Komiksem ke čtenářství - k využití pro žáky na 2. stupni, 28.11.2022 od 16:00 do 18:00, přihlášky zde

Přesně čtyřicet prací se sešlo v literární soutěži pořádané sokolovskou knihovnou. Se spisovatelkami Lucií Sombrou Lukačovičovou a Terezou Temnářkou Matouškovou jsme vymyslely téma Probudila se v podzemí a nyní jsme měly možnost představit zaslané práce, okomentovat je a vyhodnotit. Tříhodinový blok nazvaný Talkshow nebyl vůbec dlouhý, když jsme ve třech vyprávěly i o dalších souvislostech psaní, literárních workshopech i vyprávění příběhů v různých médiích.

Comic-Con Junior v Brně měl premiéru a své první představení si tu stylově odbyl i náš komiks Morčata v akci. Byla to má první autorská spolupráce s nakladatelstvím CREW, přestože na mnoha úrovních spolupracujeme už roky. Teď jsme před publikem mávaly s komiksem v osvědčeném týmu – výtvarnice Ester Kuchynková a Michaela Pexová, se kterou se známe celou věčnost a která má v nakladatelství na starosti komunikaci. Čilá komunikace probíhala i s redaktorkou Jolanou Tichou a několikrát byli do rozhodování, třeba o obálce, vtaženi i ředitelé Petr Litoš a Jiří Pavlovský. Takže díky za zájem i pozornost, kterou jste knize věnovali. Věřím, že se vám morčata odvděčí a neutečou a že akce, ve kterých se bude komiks nabízet, nebudou akce výprodejové.

SKIP ve spolupráci s Národní knihovnou pořádá dne 11. listopadu seminář Mluvíme v bublinách: Komiksové tvoření od předškoláků po středoškoláky! Akce proběhne v zasedací místnosti č. 136 v Klementinu od 10.00 - 14.00 hod.

Ke knihám, které píšu pro děti, vytvářím pracovní listy na besedy a workshopy. A pak čas od času napíšu pracovní listy, které motivují ke čtení, psaní a tvoření bez vazby na mé knihy. Tedy abych ponoukla ke čtenářství a pisatelství i ty, kteří cestu ke knize teprve hledají. Oceňují zejména učitelé a knihovníci, ale prima zpětnou vazbu mám i přímo od dětí a studentů. Publikace Mluvíme v bublinách, kterou právě přivezli z tiskárny, slouží k objevování komiksu a všechny aktivity jsou vyzkoušené na komiksových dílnách. Zatím není v běžné distribuci, k dostání pouze přes e-shop Knižní žrouti.

Přijala jsem pozvání na Comic-Con Junior, který se koná na brněnském výstavišti. Budu hostem po celý víkend. Potkat mě můžete ve 3. patře spolu s dalšími komiksovými autory.

V sobotu 22. října ve 14:00 zároveň s Ester Kuchynkovou slavnostně pokřtíme náš společný komiks Morčata v akci (Comics Line Sál E4).

V neděli si spolu s osatními tvůrci budeme povídat Jak se tvoří pro Čtyřlístek od 12:30 (Evropa 2 Stage Sál E2).

Zúčastním se i tří přednášek v rámci doprovodného programu Book line: v sobotu od 12:00 "Jak se píše pro děti" (Book Line Salónek S5) a od 18:00 "Psaní jako zdroj obživy" (Evropa 2 Stage Sál E2), v neděli od 16:00 "Fantastické příběhy do uší" (Book Line Salónek S5).

Semináře, které lektoruji pro Vzdělávací institut Středočeského kraje, jsou otevřené, můžete se tedy přihlásit. K polytechnickému vzdělávání a doprovodnému rozvíjení slovní zásoby v MŠ a na 1. stupni ZŠ se váže seminář Řemeslo má zlaté dno, který se koná v Mělníku 15. 11. a Kladně 25. 11., vždy od 9:00 do 14:00.