Novinky

Při pondělí tu mám tip pro dospělé, kteří si lámou hlavy, jak přivést děti ke knihám a čtení. Inspirovala mě fotka, kterou mi dnes poslali organizátoři nedávného semináře v Boskovicích. Slide za námi upozorňuje na osobní knihy, tedy publikace, které autor píše s hrdiny X a Y z města Z, a až po vytištění se mění na příběhy o vaší Aničce a Věrce nebo Péťovi a Vráťovi. Důležitý princip vcítění se zde posiluje a zaujetí malého čtenáře je o to větší, když knížka pojednává o něm a jeho sourozenci či kamarádovi.

Když nemůžu do škol a knihoven za čtenáři, píšu další knížky. Teď s Jiřím W. Procházkou pracujeme na třetí knize příběhů vynálezce Alvy, a proto druhý Klářin dálkový miniworkshop přináší náměty na aktivity inspirované Alvovými vynálezy. Pokud nemáte doma knihy, můžete si pustit stejnojmenný večerníček z webu ČT.

Za zrušená živá setkání s malými čtenáři a milovníky komiksů tu mám první Klářin miniworkshop! Vybrala jsem tři úkoly ke komiksové knize Na hradě Bradě. Čeká nás stříhání, vybarvování, a nakonec vlastní tvorba komiksu.
Na hradě Bradě žije rodinka Bradových – baron Barnabáš Brada, baronka Berta Bradová a Bertík a Bibi...

Mimořádná opatření, která započala zavřením škol, se samozřejmě dotýkají domluvených besed, workshopů a seminářů. Do tabulky termínů označuji zrušené akce a pevně věřím, že se budou moci uskutečnit v náhradních termínech. Samozřejmě chápu, že v těchto dnech nikdo netuší, kdy se školy a knihovny vrátí do normálních kolejí.

Pro nikoho není jednoduché soustředit se na duševní práci, pokud několikrát denně sleduje zpravodajství, reaguje na neustále se měnící situaci v rodině, ve svém okolí i celé společnosti. Přesto doufám, že najdu více času na psaní. Velmi v té souvislosti děkuji za přízeň, kterou věnujete knihám českých autorů. Dostat knihy za čtenáři dnes není snadné a krizová situace komplikuje a v mnoha případech dokonce existenčně ohrožuje fungování knihkupců, nakladatelů i nás spisovatelů.

Přerušený kontakt s dětskými čtenáři mě mrzí. Třeba bude o to víc příležitostí se za pár měsíců potkávat opět naživo nebo vymyslíme nějaký distanční způsob podpory. Držme si vzájemně palce, ať epidemií neztratíme víc, než je nutné.

Akce se bohužel ruší.
V rámci Národních oslav J. A. Komenského vás zveme na Den otevřených dveří  Pedagogického muzea Komenského, který se koná v sobotu 28. března 2020 od 10:00. Přijďte si poslechnout komentované prohlídky autorky výstavy  KOMenský v KOMiksu  Kláry Smolíkové. 

K dispozici je nová putovní výstava krásných ilustrací talentované Ester Kuchynkové z mé novinkové knihy Začarovaný Hvozd: Příběh dětí z Končiny. Soubor tvoří 13 závěsných panelů velikosti A2. Přehled volných termínů je k nahlédnutí pod záložkou výstavy. Ke knize a výstavě jsem zároveň připravila pracovní materiál, pomocí kterého si malí čtenáři do připravené makety doplní, dokreslí a dopíší vlastní příběh. Stvoří si vlastní hrdiny, navrhnou tajemné lesní duchy a na mapě pojmenují místa, kde se jejich knížka odehrává.

Pokud byste o programu chtěli vědět víc, můžete se přihlásit na seminář Zakousněte se do knihy. Koná se ve čtvrtek 2. dubna 2020 v Praze od 9 do 14 hodin. 

Knihožrouti poprvé vyšli v rámci projektu SKIP Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a obdrželo ji 32000 prvňáčků. Druhé vydání Knihožroutů bylo kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Publikace rozšířená o 28 tiskových stran vychází právě teď s podtitulem Kdo se zakousl do knih? Protože jsme s ilustrátorkou Bárou Buchalovou mezitím pro nakladatelství Triton přichystaly další dvě pokračování: Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna? (2017) a Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek (2019), mají malí čtenáři k dispozici celou trilogii. 

ZAKOUSNĚTE SE DO KNIHY S KLÁROU A JIRKOU se jmenuje soutěž vyhlášená dětským oddělením Městské knihovny Hodonín. Startuje nyní v únoru a čas na odevzdání příspěvků mají čtenáři a nadějní autoři do 26. června 2020. A jaké je zadání? Přímo fantastické!

Pro děti z 1. až 3. třídy je úkolem vytvořit ilustraci k některé z mých knih. Knihožrouti, čertice Dorka, králík Karel, mlynářský učedník Matěj nebo rodina barona Barnabáše Brady se už nemůžou dočkat!

Pro čtvrťáky až středoškoláky je zadáním komiks inspirovaný postavou či příběhem z mé či Jirkovy knihy, případně knih společných. Inspirujte se komiksovou revue Bublifuk, nastudujte pravidla ve volně dostupné příručce Jak vyzrát na komiks, kterou jsem napsala, a pusťte se do díla! Vstupte do Začarovaného Hvozdu, ponořte se do detektivního pátrání s Bárou a Arturem nebo se vypravte na cestu do historie s Davidem a Koniášem. Na odrostlejší čeká agent John Francis Kovář, hrdina Ken Wood, hvězdní honáci nebo dokonce Weissová se Štolbou.

Zatímco v Praze skončil Comic-Con Prague 2020 a my s Jiřím dojatě vzpomínáme na naši přednášku a spoustu skvělých setkání, v Ostravě se horečně chystá Knižní festival Ostrava. V pátek 28. 2. dopoledne budeme mít programy pro školy, odpoledne a po celou sobotu 29. 2. se na vás těšíme na Sci-fi - Fantasy - Komiks stage.