Novinky

Už se blíží má prázdninová tvůrčí dílna a myslím, že ještě nějaké místečko pro poslední nerozhodné zbývá. Neváhejte a přihlaste se. Tedy pokud vám ještě nebylo šestnáct a devět už vám bylo. Dílna na zkrocení draků, ufonů a duchů bude probíhat v dopoledním čase od pondělí 4. července do pátku 8. července 2022 v rámci festivalu Šrámkova Sobotka.

První zastávka putovní výstavy o audioknihách a poslechu mluveného slova je ve znojmské knihovně. Panely s ilustracemi Kačky Illnerové z novinkové knihy Nečtu! Poslouchám si mohou návštěvníci knihovny prohlédnout po celý červen.

Na knižním veletrhu Svět knihy jsme slavnostně přivítali novou knihu. Se spoluautorem Lukášem Vavrečkou jsme ji nazvali Nečtu! Poslouchám a opatřili podtitulem Báječný průvodce světem audioknih. Kmotrovství se ujal Jakub Horák, zakladatel ceny Audiokniha roku, promluvila i Petra Diestlerová, která knihu doporučila do nakladatelství Universum, a Petra Schultze z Audiolibrix. Už zaplněná místa ve stanu věnovaném audioknihám naznačovala, že své čtenáře si novinkový titul najde, přestože (a nebo právě proto) jinou knihu věnovanou audioknihám na knižním trhu nenajdete. Ilustrace a komiksové strany vytvořila Kačka Illnerová, která se bohužel křtu nemohla zúčastnit.

Na knižním veletrhu Svět knihy jsem strávila tři dny. Hned ve čtvrtek jsem ráda přijala pozvání na představení čtenářského klubu z Bruntálu. Holky a kluci nazkoušeli v rámci projektu Čtenář na jevišti putování Davida a kocoura Koniáše podle mé knihy Pozor, v knihovně je kocour! Protože se jim to mimořídně povedlo, přivezli představení i do Prahy.

Dvojvýstava z mých knih probíhá ve výstavním sále Městského kulturního střediska v Bělé pod Bezdězem po celé léto. K vidění jsou zde ilustrace Ester Kuchynkové z knihy Začarovaný Hvozd a komiksy Vojty Šedy z knihy Spolkla mě knihovna. Zájemci se do budovy na Masarykově nám. 140 dostanou přes Knihovnu Vl. Holana. K oběma výstavám jsou připraveny hravé pracovní listy. Na místě si také můžete také koupit obě knížky s mým podpisem.

Na knižním veletrhu Svět knihy se se mnou můžete potkat v pátek 10. 6. a v sobotu 11. 6. 2022.

10.6. pá 10:00 - 10:50 Fantastické psaní Rychlá literární dílna s pracovními listy ze stejnojmenné novinkové publikace. Autorka a lektorka Klára Smolíková vezme účastníky mezi draky, na palubu vesmírné lodi, a dokonce cestou do sklepa i do temných zákoutí lidské duše. / Vhodné od 5. třídy Sál FANTASY & SCI-FI

10.6. pá 11:00 - 11:50 Od Komenského v komiksu ke COM.enskemu Jak se podařilo prokličkovat neklidným 17. stoletím Janu Amosi Komenskému a může se i dnes změnit náš život v nekončící únikovou hru? Klára Smolíková představí novinkovou knihu "COM.ensky" s podtitulem Kratičká zpráva o covidovém nakažení. / Vhodné od 5. třídy Sál FANTASY & SCI-FI

11.6. so 15:00 - 15:50 Nečtu! Poslouchám Průvodce báječným světem audioknih sepsali spisovatelé, audioknižní recenzenti a porotci ceny Audiokniha roku Klára Smolíková a Lukáš Vavrečka. První českou knihu o audioknihách osobně představí a rádi zodpoví otázky příznivců i odpůrců poslechu. / Sál audioknih

Z uherskobrodské knihovny, přímo z pobočky Máj přišly fotky a komentář k výstavě z knihy Řemesla a doprovodným besedám: "Bylo to prima, na jedné akci jsme dokonce zkoušeli štupovat ponožky. Také nás překvapila spousta věcí, např. že děti neznají tak obyčejnou věc jako náprstek. Nebo čím mladší děti, tím více toho věděly... Bylo to opravdu obohacující, ještě jednou moc děkuji za bezva nápad."

Z kosmonoské knihovny přišly milé ohlasy na knihožroutskou výstavu. Prý měly obrázky i knížka u dětí úspěch a paní knihovnice byla také nadšená! Já ale myslím, že právě paní knihovnice měla na tom úspěchu velký podíl. Děti totiž ponoukla, aby pátraly po paní učitelce Snížkové z knížky a nakreslily její portrét. Povídali si i o Knihožroutech v domácích knihovničkách a domluvili se, že jim dají do knížky vzkaz, jako to dělala Zorka s Alešem. Někdo jim prý chtěl dát ke knihovně i postýlku pro panenku nebo sušenku na talířku.

24. května 2022 bude mít premiéru literární workshop Fantastické psaní, kde budou hlavní cílovou skupinou, kterou chceme skrze psaní pro texty nadchnout, žáci staršího školního věku.
Vhodné pro učitele, knihovníky, vychovatele a další nadšené pedagogy z oblasti formálního i neformálního vzdělávání. Uskuteční se v pražském sídle nakladatelství Portál. Přihlásit se můžete zde.

Městská knihovna Beroun připravila na sobotu 21. května FantastiCon. Program probíhá od 10:00 do 20:00 hodin a je opravdu nabitý. Kromě besed se skvělými hosty budou připravené pro mladší návštěvníky i dílny:

10:00 – 12:00 Ester Kuchyňková – komiksový workshop pro děti
13:00 – 15:00 Klára Smolíková – literární dílna pro děti
15:00 – 17:00 Tereza Matoušková – literární dílna pro mládež

Organizátoři z důvodu omezené kapacity doporučují rezervovat si místo předem! dospele2@knihovnaberoun.cz / tel. 311 621 947)