Novinky

S novým rokem se otevřelo přihlašování na vzdělávací semináře pořádané nakladatelstvím Portál. Srdečně vás zvu 12. dubna 2022 na reprízovaný workshop Zakousněte se do knihy, ve kterém se zaměříme na strategie, jak děti mladšího školního věku seznámit s knihami, naučit je aktivně knihy vyhledávat, prozkoumávat, hovořit o nich, hrát si s nimi a číst.
24. května 2022 bude mít premiéru literární workshop Fantastické psaní, kde budou hlavní cílovou skupinou, kterou chceme skrze psaní pro texty nadchnout, žáci staršího školního věku.
Vhodné pro učitele, knihovníky, vychovatele a další nadšené pedagogy z oblasti formálního i neformálního vzdělávání.
 
Všichni před koncem roku bilancují, ale já mám pocit, že tentokrát ještě nejsem v cíli a že finální rovinka končí až kdesi hluboko v lednových dnech. Zkrátka bych potřebovala tenhle rok o měsíc přifouknout. Přesto už se těším, až vstoupíme do roku 2022 a v něm najdeme novou rovnováhu. 

Nakladatelství Kalich vydalo mou knihu COM.ensky - kratičká zpráva o covidovém nakažení. Ilustroval ji Lukáš Fibrich, pro odborné rady jsem telefonovala Richardovi F. Vlasákovi, informace, jak to chodí u filmu, jsem konzultovala s Klárou Issovou. Není to ještě definitivní tečka za covidem, ale velmi osobní vyprávění o tom, jak taková epidemie zamíchá lidskými osudy.

Na půdě Židovského muzea v Praze jsme ve středu 15. prosince odpovídali na otázky, jak se rodila kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj i doprovodná výstava, která seznamuje malé i velké čtenáře s dějinami Židů na našem území formou dobrodružného příběhu. Pozvání přijali i odborní garanti publikace doc. Pavel Sládek a doc. Jiřina Šedinová.

Přemýšlíte, které knihy by mohly udělat radost pod stromečkem malým čtenářům? Poslechněte si společně s dětmi první díl vyprávění o Bolechovi a Luně. Začarovaný Hvozd vycházel na pokračování v časopisu Mateřídouška a ta jej nechala namluvit Janem Maxiánem. Myslím, že kapitola Kdo unesl vodu? se poslouchá parádně. A aktuálně přibyly k poslechu i druhý díl Rostou houby z hudby?, třetí díl Něco tady smrdí a čtvrtý díl Kdo sklízí bouři?

Pokud by měl Ježíšek přinést knižní vydání i s podpisem či věnováním, objednejte knihu přes spřátelený e-shop Knižní žrouti.

Jak se rodila kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020) i výstava, která seznamuje malé i velké čtenáře s dějinami Židů na našem území formou dobrodružného příběhu? U příležitosti stejnojmenné výstavy, která je od listopadu do konce prosince ke zhlédnutí v prostorách OVK ŽMP, se uskuteční beseda s autory textů Klárou Smolíkovou, Tobiášem Smolíkem a ilustrátorem Vojtěchem Šedou.

Těšíme se ve středu 15. 12. 2021 od 18:00 v auditoriu OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro.

Já vím, že fanouškům fantastiky to bude připadat neuvěřitelné, ale na besedách se staršími dětmi a studenty se opakuje stejná situace. Holky a kluci sledují horory, milují fantasy seriály, ujíždějí na sci-fi počítačových hrách, někteří dokonce tyhle žánry i čtou, ale neumí je pojmenovat, neumí o nich přemýšlet. Jako by na ně s Harrym Potterem nekonečné moře fantastických příběhů na prchavý okamžik mrklo, a pak se zase zavřelo. Nechci tím tvrdit, že všichni učitelé a knihovníci se chovají k fantastice macešsky. Ale rozhodně to není pole soustavně opečovávané, přitom by právě ono mohlo vydat nové čtenáře a možná i spisovatele. A tak jsem spolu s nakladatelstvím Portál, ilustrátorem Viktorem Svobodou a redaktorkou Hankou Zobačovou dotáhla nápad, který už nějakou dobu nosím v hlavě. Třicet pracovních listů s množstvím úkolů, rozehrávek, nedořečených situací, nedopsaných zápletek. 

Mám tu čest se zúčastnit i druhého ročníku festivalu Comic-Con Prague. V pátek 15.10. se těším v 18:00 přímo v rámci Comics Line (D12) s Lukášem Fibrichem. Chystáme se vyprávět o naší spolupráci na komiksech dětských, muzejních i propagačních. V sobotu 16.10. jsem byla pozvána, abych od 17:00 popovídala v rámci Book Line (D1) o komiksovém zpracování Komenského. 

V úterý 14. září 2021 se konalo slavnostní vyhlášení cen Zlatá stuha, která vyzdvihuje nejzajímavější knihy pro děti a mládež vydané v daném roce. Mezi knihami roku 2020 odborná porota ocenila za literární zpracování knihu S Komenským do komiksu a vyhlásila ji nejlepší knihou v kategorii literatura faktu a uměleckonaučná literatura pro děti a mládež. Děkuji.

Na Svět knihy bych se ráda vypravila v sobotu 25. září 2021 jako návštěvník, který si prohlíží nakladatelské stánky a rozmlouvá s kolegy. V neděli 26. 9. mě totiž čekají hned tři setkání se čtenáři, na které srdečně zvu:

10:00 Dílna pro malé zahradníky / PAVILON ROSTEME S KNIHOU
Vhodné pro děti od 4 do 8 let.

12:00 Vynálezce Alva 3 / Česká televize – Edice ČT
Vhodné pro děti od 6 do 10 let.

14:00 Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku / FANTASY & SCI-FI
Vhodné pro děti od 8 do 12 let.