Novinky

Zatímco v Praze skončil Comic-Con Prague 2020 a my s Jiřím dojatě vzpomínáme na naši přednášku a spoustu skvělých setkání, v Ostravě se horečně chystá Knižní festival Ostrava. V pátek 28. 2. dopoledne budeme mít programy pro školy, odpoledne a po celou sobotu 29. 2. se na vás těšíme na Sci-fi - Fantasy - Komiks stage.

Knihožrouti poprvé vyšli v rámci projektu SKIP Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a obdrželo ji 32000 prvňáčků. Druhé vydání Knihožroutů bylo kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Publikace rozšířená o 28 tiskových stran vychází právě teď s podtitulem Kdo se zakousl do knih? Protože jsme s ilustrátorkou Bárou Buchalovou mezitím pro nakladatelství Triton přichystaly další dvě pokračování: Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna? (2017) a Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek (2019), mají malí čtenáři k dispozici celou trilogii. 

Rosteme s knihou spouští jedenáctý ročník soutěže pro kolektivy dětí v 6. třídách ZŠ a odpovídajících ročnících víceletých gymnásií SOUBOJ ČTENÁŘŮ 2020. Přihlašte se do projektu, který pod záštitou Svazu českých knihkupců a nakladatelů realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně Rosteme s knihou. Mezi pěti vybranými tituly je i kniha Pozor, v knihovně je kocour!

V rámci připomenutí 350. výročí od úmrtí Jana Amose Komenského můžete od 31. ledna 2020 navštívit výstavu s názvem KOMenský v KOMiksu, která bude k vidění v Národním pedagogickém muzeu a knihovně Jana Amose Komenského. Koná se pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ve spolupráci s UNESCO. Jste srdečně zváni.

Pouhé tři panely s magnetickými proužky zahrnuje putovní výstava ke knize Čertice Dorka. Podívejte se, jakou parádu udělala ve spojení se šikovnými knihovníky třeba v kačické knihovně. Pracovní listy dodáme.

Do roku 2020 vstupuji s velkými plány a nabitým kalendářem. Některé z domluvených projektů si zatím prozrazovat netroufám, jiné snad odtajnit můžu.

Za pár dní vyjde v nakladatelství Triton ve 2., rozšířeném vydání titul Knihožrouti: Kdo se zakousl do knih? Poslední lednový den se veřejnosti otevře výstava Komenský v komiksu, na které jsme několik měsíců intenzivně pracovali.  

Besedy s malými čtenáři mám na první pololetí již obsazené, ale ráda se s knihovníky a učiteli setkám na některém z plánovaných seminářů

Chcete-li se s Bolechem a Lunou vydat do hlubin Hvozdu, kde přebývají lesní duchové, je pátek třináctého ideálním dnem. Proto jsme se 13. prosince sešli v knihovně Horních Počernic, abychom slavnostně uvítali knihu Začarovaný Hvozd: Příběh dětí s Končiny. Kmotra Alena Štrobová, starostka Horních Počernic, metličkou z větví jehličnanů knížku postrčila do světa mezi čtenáře. Spolu s ilustrátorkou Ester Kuchynkovou jsme dětem, které se křtu zúčastnily, představily nejen knížku, ale i naše další projekty. Potom se holčičky a kluci pustili do vytváření vlastní knížky. Program, který jsem nově zařadila do nabídky besed, je tedy úspěšně ozkoušený.

Městská knihovna Český Těšín vyhlašuje VI. ročník mezinárodní soutěže ve tvůrčím psaní STAŇ SE SPISOVATELEM S…KLÁROU SMOLÍKOVOU pro dětské čtenáře veřejných knihoven v Českém Těšíně a Daruvaru (Chorvatská republika).
Téma soutěže „MOJE MĚSTO. Z řeky hranice, z nádraží město“ je věnováno 100. výročí vzniku města Český Těšín.

V podkroví chotěbořské knihovny můžete až do konce prosince navštívit výstavu komiksů z mých knih. Sešel se zde výstavní soubor z knihy Spolkla mě knihovna, pod kterým je výtvarně podepsaný Vojtěch Šeda, s komiksy a ilustracemi Honzy Smolíka z knih Husité, Jak se staví město, Řemesla a Husův dům. V podkroví probíhají různé besedy a přednášky, takže příležitost si vše prohlédnout mají čtenáři i v podvečerních časech.

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá. Do nejnovějšího katalogu Nejlepší knihy dětem 2018/2019 byla vybrána i publikace Pozor, v knihovně je kocour!