Fantastické psaní

Pojďme se společně rozepsat na žánrech, které mladé čtenáře baví. Ať už je to fantasy plné draků, magických předmětů a vrtošivých bohů nebo sci-fi, ve kterých se létá vesmírnými loděmi či ve vznášedlech, cestuje časem a vyjednává s roboty. Velkou popularitu mají též příběhy strašidelné, takže pisatele čeká sestup do temných zákoutí lidské duše nebo aspoň do sklepa.
Třicítka pracovních listů obsahuje originální texty, k existujícím knihám a dílům se pouze sekundárně odkazuje v metodice. Literární hry, etudy a rozehrávky by měly pomoci učitelům, knihovníkům či vedoucím tvůrčích dílen žáky a studenty aktivizovat, vést je k předjímání, porozumění, a především psaní vlastních textů. 

Ilustroval Viktor Svoboda.

Vyšlo 24. října 2021 v nakladatelství Portál.

 

Z recenze Andrey Čekanové uveřejněné na webu Fantasymag 1.2.2022:
Fantastické psaní: zábavné vzdělávání, které pomůže k dopsání Hry o trůny nebo dalšího Vetřelce dětskému i dospělému spisovateli - Zní to velmi jednoduše, ale záhy každý výletník do vlastní představivosti zjistí, že kromě odvahy a fantazie by potřeboval ještě pošťouchnout správným směrem. A tahle příručka je přesně to, co hledá. Navíc, jak jsem nastínila již v úvodu, ji ocení široké spektrum dětí, pro které je literatura a práce s textem nutné zlo. Velmi názorně a akčně jsou zde vysvětleny základní principy a nastíněné možnosti. Pak si dotyčný pisálek může zkusit vyhladit celé galaxie nebo zkonstruovat vlastního draka, vše dle libosti. Protože fantazii se meze nekladou a to je na psaní to nejlepší.

Sama se ve světě tvůrčího psaní už nějaký pátek pohybuji a vím, že možností jak vyjádřit své myšlenky, touhy a frustraci je nespočet. Také mohu s jistotou říci, že příručka obsahuje většinu z toho, co potřebujete do začátku vědět.

Další nesporné plus knihy, které musím zmínit, jsou odkazy na již vydaná žánrová díla. Číst je stejně důležité jako psát a tady se nachází hromada tipů na rozšíření obzorů: Poe, Lovecraft, Bradbury, Gaiman a samozřejmě ikony jako Harry Potter, Zaklínač, barbar Conan. Nechybí ani modernější Metro 2033 či Hunger Games. Dokonce najdete i zmínku o zástupcích české tvorby: Čapek, Žamboch nebo Petr Janeček. A to rozhodně není vše.

 

Z recenze Vendyzjihu z 15. 11. 2021:
Fakticky s nadšením kvituji tento počin! Zadání ke každému tématu je popsáno srozumitelně. Je tam prostor pro rozšíření, návrhy pro další rozvíjení i popis polopatičtější, jak s konkrétním listem pracovat, kdyby někdo tápal nebo potřeboval odrazový můstek. Ilustrací se ujal Viktor Svoboda a naprosto sedí – jak tematicky, provedením i tím, pro koho jsou pracovní listy určeny. Řečeno slovy laika: působí komiksově, ne dětinsky, ale dospěle a skvěle podtrhují to, co je aktuálně zadáno.