Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Mordechaj není synem, jakého by si hodinář přál. V učení nevyniká, ve škole neprospívá, přesto ho dobrá nálada neopouští. Jenže když v otcově dílně nedopatřením upustí na zem vzácné rabínovy hodiny, rozbije s nimi i čas. A ten si pak s Mordechajem zahraje pořádně dobrodružnou hru. Chlapec se ocitne o tisíc let zpátky ve službách obchodníka Ibráhíma ibn Jákúba. A ejhle: sotva splní úkol, který mu kupec uloží, století poskočí. Každý další vykonaný čin přenese Mordechaje blíž jeho době.

Vydejte se s naším hrdinou napříč deseti stoletími a seznamte se s pozoruhodnými osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Víte, co označují slova Pesach, košer nebo šabat? Zjistěte, proč se dávají na židovské hroby kamínky, co je tóra a kdo byl rabi Löw, jak vypadá židovská svatba a spoustu dalších zajímavostí ze života židovských sousedů. Příběh doplňují celobarevné ilustrované dvoustrany (výtvarník Vojtěch Šeda), které představí významné osobnosti a historické události. Další doplňující informace o jazyku, školství, zvycích, tradicích a svátcích přinášejí infoboxy.
 

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Nadační fond obětem holokaustu.

Napsala Klára Smolíková a Tobiáš Smolík, ilustroval Vojtěch Šeda.

Vyšlo v nakladatelství Argo 11. 9. 2020.

Ke knize jsme připravili putovní výstavu.

Z recenze uveřejněné v Tvaru 20/2020:
Klára Smolíková (společně s Tobiášem Smolíkem) přichází s pozoruhodným titulem Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020). Jak už jsme si u Kláry Smolíkové zvykli, má ve zvyku popadnout nějaké „suché“ školní téma, napumpovat do něj šťávu vtipu, udělat mu novou frizúru z komiksu, líce mu ozdobit zdravíčkem interesantních detailů, které se jaktěživy do učebnic dějepisu nedostaly, a vyšle ho do světa v balení, po kterém by měl chtít mladý čtenář i jeho osvícený rodič či pedagog sáhnout. Já sahám, a to s největším nadšením. Mordechaj je přehledným průřezem historie židovského národa na našem území do konce 19. století. Tolik se v poslední době vyrojilo knih pro děti, které pojednávají o holokaustu, ale zoufale chyběl začátek příběhu, dějinné objasnění toho, „co bylo předtím“. Takže konečně! Je to čtení pro děti i dospělé, vysvětlující základní pojmy a souvislosti, ale sahající i mnohem hlouběji. Mordechaj Cajt, nezbedný hodinářský syn z konce 19. století, cestuje napříč deseti stoletími a seznamuje se s kořeny své víry. V jedné historické přesmyčce se dokonce ocitá na svatbě svých rodičů a konečně pochopí postoje a názory svého otce. Rámcový příběh Mordechajova putování je napěchován informacemi chytře strukturovanými jak v hlavním textu, tak v doprovodných boxech a občasných komiksových bublinách. Tahle dětská velkoformátová kniha je zásadní především v tom, že přiměje mladého čtenáře vnímat historii židovského národa jako součást jeho vlastní historie, a to i přesto, že on sám možná nemá s židovskou vírou nic společného.

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Klára Smolíková a Tobiáš Smolík
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Tobiáš Smolík, Klára Smolíková a jejich společná kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj