Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj

Mordechaj není synem, jakého by si hodinář přál. V učení nevyniká, ve škole neprospívá, přesto ho dobrá nálada neopouští. Jenže když v otcově dílně nedopatřením upustí na zem vzácné rabínovy hodiny, rozbije s nimi i čas. A ten si pak s Mordechajem zahraje pořádně dobrodružnou hru. Chlapec se ocitne o tisíc let zpátky ve službách obchodníka Ibráhíma ibn Jákúba. A ejhle: sotva splní úkol, který mu kupec uloží, století poskočí. Každý další vykonaný čin přenese Mordechaje blíž jeho době.

Vydejte se s naším hrdinou napříč deseti stoletími a seznamte se s pozoruhodnými osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Víte, co označují slova Pesach, košer nebo šabat? Zjistěte, proč se dávají na židovské hroby kamínky, co je tóra a kdo byl rabi Löw, jak vypadá židovská svatba a spoustu dalších zajímavostí ze života židovských sousedů. Příběh doplňují celobarevné ilustrované dvoustrany (výtvarník Vojtěch Šeda), které představí významné osobnosti a historické události. Další doplňující informace o jazyku, školství, zvycích, tradicích a svátcích přinášejí infoboxy.
 

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Nadační fond obětem holokaustu.

Napsala Klára Smolíková a Tobiáš Smolík, ilustroval Vojtěch Šeda.

Vyšlo v nakladatelství Argo 11. 9. 2020.

Ke knize jsme připravili putovní výstavu.

Kniha byla zařazena do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem za období 2020/2021, který sestavila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Získala též cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství – hlasování odborné poroty učitelů o knihách českých autorů v rámci celostátní ankety „Suk – čteme všichni“, kterou pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK), Sukova studijní knihovna pro mládež, a to za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Z recenze uveřejněné v Tvaru 20/2020:
Klára Smolíková (společně s Tobiášem Smolíkem) přichází s pozoruhodným titulem Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020). Jak už jsme si u Kláry Smolíkové zvykli, má ve zvyku popadnout nějaké „suché“ školní téma, napumpovat do něj šťávu vtipu, udělat mu novou frizúru z komiksu, líce mu ozdobit zdravíčkem interesantních detailů, které se jaktěživy do učebnic dějepisu nedostaly, a vyšle ho do světa v balení, po kterém by měl chtít mladý čtenář i jeho osvícený rodič či pedagog sáhnout. Já sahám, a to s největším nadšením. Mordechaj je přehledným průřezem historie židovského národa na našem území do konce 19. století. Tolik se v poslední době vyrojilo knih pro děti, které pojednávají o holokaustu, ale zoufale chyběl začátek příběhu, dějinné objasnění toho, „co bylo předtím“. Takže konečně! Je to čtení pro děti i dospělé, vysvětlující základní pojmy a souvislosti, ale sahající i mnohem hlouběji. Mordechaj Cajt, nezbedný hodinářský syn z konce 19. století, cestuje napříč deseti stoletími a seznamuje se s kořeny své víry. V jedné historické přesmyčce se dokonce ocitá na svatbě svých rodičů a konečně pochopí postoje a názory svého otce. Rámcový příběh Mordechajova putování je napěchován informacemi chytře strukturovanými jak v hlavním textu, tak v doprovodných boxech a občasných komiksových bublinách. Tahle dětská velkoformátová kniha je zásadní především v tom, že přiměje mladého čtenáře vnímat historii židovského národa jako součást jeho vlastní historie, a to i přesto, že on sám možná nemá s židovskou vírou nic společného.

Z recenze Ondřeje Pavlíka uveřejněné na webu Klacek 8. 2. 2021:
Jednotlivé kapitoly zdařile upozorňují na opomíjené radostné momenty dobového židovského života. Jediný, kdo zde pláče u Zdi nářků, je dítě, jež ztratilo dřevěného koníka. Proti stereotypně zobrazovanému smutku, melancholii a tklivým melodiím zástupů v kaftanech nastavuje kniha o Mordechajovi druhou tvář: živý a neutuchající smysl pro humor, podivuhodnou schopnost smát se chudobě a neštěstí navzdory, prožívat chvíle radosti i v dobách útlaku a proměnit úzkost ve vtip. Předvádí onen úsměv, který je slovy germanisty Claudia Magrise „koneckonců úsměvem někoho, kdo ví, že nemůže být doopravdy poražen“.

Z recenze Mikuláše Vymětala uveřejněné v časopisu Český bratr 28.1.2021:
Pro koho je kniha vhodná? Tiráž uvádí, že je určena „pro zvídavé i nerozvážné čtenáře od 10 do 120 let“. Jistě by měla najít cestu do školních i farních knihoven a zdobit taky knihovničky dětí, jejichž rodičům a prarodičům záleží na tom, aby jejich potomci měli přehled o historii Židů v naší vlasti. Po opadnutí koronaviru by anglický či německý překlad knihy mohl sloužit i jako vhodná upomínka z návštěvy židovské Prahy či dar pro zahraniční přátele.

Klára Smolíková a Tobiáš Smolík
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj_ukázka
Tobiáš Smolík, Klára Smolíková a jejich společná kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj
Představení knihy na půdě Židovského muzea v Praze i s odbornými garanty knihy - docentkou Šedinovou a docentem Sládkem
Představení knihy na půdě Židovského muzea v Praze i s odbornými garanty knihy - docentkou Šedinovou a docentem Sládkem
Tobiáš Smolík a Klára Smolíková