Jak by se vám líbily aktuální dějepisné poznatky o Janu Husovi zpracované formou napínavého příběhu? Jeho protagonistou není Jan Hus, ale gymnazista Petr, který má o Husovi napsat školní práci. Do zadaného tématu se mu ani trochu nechce – stejně jako vůbec nechce bydlet v Hrobech u Tábora, kam se jeho rodina ze dne na den přestěhovala z Prahy. Ale když se dá do řeči se spolužačkou Magdou a s dalšími lidmi, kteří o Husovi něco vědí, vyklube se z nechtěného úkolu dobrodružná cesta. Historická postava vytesaná do kamene před Petrem postupně ožívá stejně jako Husovi současníci, jeho doba, různá působiště i myšlenky, kterými ovlivnil pozdější české myslitele, umělce, učence i politiky. Každý si z Husa vzal něco jiného a každá doba si ho přizpůsobovala ke svému obrazu. Také Petr hledá a nalézá ty stránky jeho osobnosti, které jsou blízké jemu a mají co říct i jeho tátovi, který se jako odvážný novinář ocitl v úzkých.
Příběh nápaditě dokreslují ilustrace Lukáše Fibricha i parafráze skutečných výroků historických postav. Pro hloubavější čtenáře doplnil odborný poradce publikace Richard Vlasák na závěr knihy vysvětlivky, které objasňují historické souvislosti, přibližují odlišné směry křesťanství a uvádějí spolehlivé původní zdroje pro současné poznání Husova života a díla, z nichž příběh vychází.
Ilustrace Lukáš Fibrich
Odborná spolupráce Richard Vlasák
Pro čtenáře od 12 let
Kniha H. U. S. byla vybrána do katalogu Nejlepší knihy dětem spolu s dalšími 36 tituly pro děti a mládež vydanými 2014/15, které takto ocenila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Dále získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství v rámci celostátní ankety „Suk – čteme všichni“ pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven a byla nominována na cenu Zlatá stuha.
Recenzi Magdaleny Čechlovské uveřejněnou v Hospodářských novinách najdete pod tímto odkazem.
Křest knihy se konal v pátek 1. května na Kozím Hrádku. Ohlednutí za akcí najdete zde.
Pokud byste chtěli ke knize uspořádat besedu s autorkou, podívejte se na záložku nabídka workshopů a přednášek. O putovní výstavě více zde.
Ilustrace Lukáše Fibricha z knihy byly do října 2015 k vidění na zámku Humprecht, na listopad se přestěhovaly knihony Kopidlno a od března byly vystavené ve votické knihovně. Potěšily návštěvníky evangelických kostelů v Hronově a v Poděbradech a na léto 2016 se přestěhovaly do žamberské knihovny. Pokud byste je chtěli zapůjčit do Vaší knihovny, neváhejte mě nebo přímo Lukáše (lukas.fibrich@gmail.com) kontaktovat.
- The nomination for Golden Ribbon awards 2016
- SUK Awards - Teacher’s choice (SUK is public opinion poll on the most popular books for children and young people is announced by the Comenius National Pedagogical Library and the Club of Children’s Libraries)