Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna?

Aleš se Zorkou se pouštějí do dobrodružného pátrání. Tentokrát přímo ve škole. Musí zjistit, co se stalo se školní knihovnou! Během prázdnin beze stopy zmizela a s ní všechny knížky! Pomohou jim kamarádi knihožrouti?

Volné pokračování knížky Knihožrouti zavede malé čtenáře opět do světa slov a příběhů. Začátkem roku 2019 vyšel navazujcí příběh Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek.

Vyšlo 28. dubna 2017.

Ke knížce si můžete objednat čtenářskou dílnu nazvanou Zakousněte se do knihy! Stejné pojmenování má i metodická publikace, ve které najdete spoustu tipů, úkolů a pracovních listů pro začínající čtenáře.

K zápůjčení je putovní výstava. Soubor tvoří 56 listů A3 s ilustracemi Báry Buchalové z knih Knihožrouti (knížka pro prvňáčka) , Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna? a Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek.

Kniha byla vybraná do katalogu Nejlepší knihy dětem, který sestavuje Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Níže zdůvodění výběru:

Pokračování osudů Aleše a Zorky, teď už novopečených druháků, zavádí malé zvědavce do jemně nadsazeného prostředí, kde lidé kolem knih konají bohulibé dílo málem srovnatelné s činy filmového bibliobijce Flynna Carsena. Koneckonců ve městě, kde se čtenářství považuje za stejně přirozené jako dýchání, náruživě čte a k četbě vybízí nejen nový pan učitel, ale do stránek na chodbách fascinovaně hledí i puberťačky z osmičky či školník uvelebený za garáží. Opět se tím potvrzuje, jak záslužně literatura otevírá člověku hlubiny poznání – musí se však užívat se zdravým rozumem. Zkušená autorka vede v patrnosti, že když knihomola jeho záliba příliš pohltí, mohl by si uškodit, a proto oba detektivy provázené knihožroutským skřítkem Edou pověřuje úkolem vypátrat, kam se přes prázdniny ztratila školní knihovna i s jejich bývalou třídní.

Z recenze na Kultura 21:

Právě tohle by mohla být literatura, která se stane úvodním vstupem do knižního světa pro všechny malé žáčky začínající se čtením. Klára Smolíková je již řadu let úspěšnou spisovatelkou, která to s dětmi prostě umí. Přesně ví, jakým směrem nasměrovat děj příběhu, i jakým způsobem zaujmout určitou věkovou sortu dětí
O překrásné doplňující informace se opět postarala Bára Buchalová. Jednoznačně přidávají na kráse tohoto zajímavého dílka pro děti a rozvíjejí jeho obrovský potenciál. Tuhle knížku si prostě vaše nejmenší zamilují a třeba se stane mostem do světa fantasie. 

Lukáš Loužecký, 17. 6. 2017

Z recenze na Malý knižní vesmír:

Aleš se Zorkou se snaží zjistit, jak je možné, že knihovna a všechny knížky beze stopy zmizela. A vy se na tuhle dobrodružnou výpravu můžete vydat spolu s nimi. Ovšem jenom v případě, že se jako správní knihomolové do příběhu patřičně zakousnete. A věřte mi, že pokud tak učiníte, zhltáte tenhle báječný, vtipný a dobrodružný příběh stejně snadno jako tabulku čokolády nebo pytlíček chipsů. Protože s těmihle dobrotami je to stejné jako s touhle knížkou. Jedno ukousnutí nikdy nestačí. :D
Ilustrace jsou vtipné, veselé, a dovolím si říct, že i jedinečné. Vůbec bych se nedivila, kdyby se jednoho dne stala Bára stejně známou jako třeba Adolf Born. 

Wendy Šimotová, 26. 5. 2017