Když si David tajně odnese ze studovny knihu o tajemném muži, který rozluštil mayské písmo, netuší, do jakých nepříjemností se tím dostane. Vzácný svazek se poničí a kocour Koniáš zmizí mezi regály s knihami.
David se vydává na dobrodružnou výpravu po českých a moravských knihovnách, aby svého kočičího kamaráda vystopoval. Necestuje jen v prostoru, musí se prodrat i tokem času a prokouknout slova slavných knihovníků.
Opravdu mu pomáhají, když ho posílají za biskupem Metodějem na velkomoravské hradiště, za kronikářem Kosmou na Pražský hrad nebo sběratelem knih Petrem Vokem do jižních Čech?
Příběh protkaný desítkami zajímavostí o knihách a lidech kolem nich doplňuje osm komiksů o našich nejvýznamnějších knihovnách.
Napsala jsem u příležitosti stého výročí knihovního zákona, díky kterému najdou čtenáři knihovnu v každém městě či obci. Ilustroval Vojtěch Šeda.
Volné pokračování knihy Spokla mě knihovna vyšlo17. dubna 2019. Knihu jsme představili na Světě knihy v sobotu 11. 5.
Ke knize si můžete objednat hravý workshop nebo putovní výstavu.
Na Podzimním knižním veletrhu 2019 kniha získala Cenu za nejkrásnější dětskou knihu.
Kniha byla zařazena do reprezentativního katalogu titulů pro děti a mládež Nejlepší knihy dětem 2018/19, který sestavuje Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY.
Kniha byla zařazena do Souboje čtenářů pro rok 2020! Projekt pod záštitou Svazu českých knihkupců a nakladatelů realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně Rosteme s knihou a více než stovka kolektivů dětí ze 6. tříd se mezi sebou utká ve znalostech pěti vybraných titulů.
Čtení z knihy 24. 4. 2020 v čase zrušeného knižního veletrhu Svět knihy.
Z recenze Martina Štefka uveřejněné na Comics Blogu 16. 5. 2019:
Klára Smolíková opět splnila to, v čem je nejlepší - předává informace, které jsou zajímavé, formou, která je čtivá. Jasně, příběh knihy "Pozor, v knihovně je kocour!" není nijak moc komplikovaný, ale to, co se dozvíte kolem, to, jaká místa David navštíví, jak jsou popsány jednotlivé knihovny a jejich vývoj a pak i celkově vývoj knihovnictví, to prostě stojí za přečtení. Možná budete i překvapeni z toho, jaké osobnosti se na rozvoji knihovnictví podílely. I když by si člověk myslel, že je to jen sezení u knih a jejich půjčování, má to mnohem hlubší smysl, který už si dnes možná ani neuvědomujeme. A to je hlavní poselství, které v knize "Pozor, v knihovně je kocour!" vidím. Navíc to všechno dostanete zabalené tak, aby to bavilo děti i dospělé. A to není od podobné knihy zrovna málo. Vlastně je v ní docela dost navíc.
Z recenze Mgr. Marie Těthalové uveřejněné v červnovém Informatoriu:
Styl knihy, tedy krátké kapitoly a komiksy, a k tomu navíc různé další vstupy v podobě rámečků, velmi přeje čtení o prázdninách. Hodí se i jako doplněk pro hodiny společného čtení.
Z recenze uveřejněné na webu Malé radosti 20. 6. 2019:
O co lépe by se mi v době školní docházky chápaly dějinné souvislosti, kdybych měla po ruce knihy Kláry Smolíkové Spolkla mě knihovna a Pozor, v knihovně je kocour. Davidova cesta historií i se všemi jejími informativními odbočkami je podána velmi srozumitelně s lehkostí a důrazem na důležitá fakta. Čtivý a jednoduchý příběh v sobě nese víc, než jen absenční a prezenční výpůjčky. Jeho hlavní podstata je ukryta v bibliofilii, čili láska ke knihám, úcta k českému jazyku, jeho historii a kráse.
Z recenze Lukáše Loužeckého uveřejněné na webu Kultura 21 8. 7. 2019:
Na jednu stranu chce své čtenáře vzdělat, ale dokáže to všechno zabalit do takového obalu, aby je to prostě bavilo. I v případě knihy Pozor, v knihovně je kocour donutí mladé čtenáře rychle vstřebávat informace, které díky zajímavé formě zůstanou alespoň chvíli v jejich hlavě. Navíc je tento titul hodně zaměřený právě na knihovnictví a celkově knižní svět, což bude určitě řadu knihomolů zajímat. Můžete se potom vytahovat před svými učiteli, kolik znalostí jste díky tomu získali. Klára Smolíková opět zabodovalo a sepsala velice zajímavou a poučnou knihu, která bude pomáhat vzdělávat a zároveň dokáže i pobavit. Své mnohaleté zkušenosti s dětmi dokáže přenést i do literatury a vytváří tak přirozený nástroj pro rozvíjení mladé mysli.
Z recenze Pavlíny Lišovské uveřejněné na webu Za listem list 9. 2. 2020:
Tato kniha je poctou naší profesi, je připomínkou toho, na co se nezřídka zapomíná. Máme věhlasné profesní předky, osvícené osobnosti, jejichž věhlas se vine historií jako Ariadnina nit až do dnešních dob. Paní Smolíkové patří velký obdiv a dík za její mravenčí práci, kterou si dala s rešerší faktografických údajů, jež posloužily jednak jako podklad k převyprávění příběhů, jednak jako základ k sepsání scénářů a následnému nakreslení 8 komiksů, o něž se svými skvostnými ilustracemi postaral Vojtěch Šeda, o nejslavnějších českých knihovnách a knihovnících.