Každý by chtěl být po čertech chytrý a mít pod čepicí! V tom případě je nejlepší svěřit se do péče čertice Kazi. Tahle věčně zamračená čertovská slečna se ve slovech vyzná jako málokdo – i když jí každou chvíli něco přeletí přes nos. Zato její kamarád Ignác má ve slovech občas pěkný guláš. Povedená čertovská dvojka je připravena čtenářům našeptávat, aby se ustálených slovních spojení nebáli, a zároveň jim ukáže, jak zábavné mohou být hrátky s jazykem!
Publikace obsahuje 30 kopírovatelných pracovních listů nejen s čertovskými frazémy. Rčení, přirovnání, pořekadla i rozpočítávadla jsou ukryta v rozmanitých úkolech, které hravou formou rozvíjejí slovní zásobu dětí mladšího školního věku a ukazují krásu a bohatství češtiny.
Napsala Klára Smolíková
Ilustrace Komára
Nakladatelství Pasparta
ISBN 978-80-88648-42-0
Vyšlo 23. září 2025.
Ke knize jsem připravila hravý workshop.
Recenze Čteme dětem z 19. října 2025:
Co je šeptem, to je čertem – spisovatelka Klára Smolíková si ráda hraje s českým jazykem a chce dopřát radost z porozumění rodné řeči také všem dětem. Nová publikace tedy nabízí spoustu slovních hříček, frazémů, které se vztahují k čertům. Schválně si zkuste vzpomenout, co se jen tak říká o čertech.
Vězte, že Klára vzala rozum do hrsti a vytvořila dokonalého pomocníka pro rozvoj řeči nejen pro děti. Dbala na to, aby mělo dílo šťávu, při práci doslova hořela nadšením a protože ví, že se ďábel skrývá v detailech, svěřila ilustrování své knihy Komáře.
Podívejte se sami, jak skvěle koresponduje metodická část s každým pracovním listem.
Na titulní straně je sice uvedeno, že Co je šeptem, to je čertem míří na děti od 8 do 12 let, ale troufám si napsat, že šikovný pedagog či rodič použije spoustu námětů u dětí mladších i starších. Ustálená slovní spojení se vyskytují i v přijímacích testech na střední školy, u nás doma se tedy bude trénovat.