Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá. Do nejnovějšího katalogu Nejlepší knihy dětem 2018/2019 byla vybrána i publikace Pozor, v knihovně je kocour!
POZOR, V KNIHOVNĚ JE KOCOUR!KLÁRA SMOLÍKOVÁ, VOJTĚCH ŠEDA
Kocour Koniáš je už svým jménem předurčen ke knižnímu záškodnictví. Z poličky, kde se schovává před trestem za poničený svazek, vede jeho cesta do bludiště chodeb utvářených po staletí neviditelným propojováním knih, knihoven a dobrých duší, které o jejich odkaz pečují. Chce-li David přivést zvířecího parťáka zpátky, nezbývá mu než pustit se v jeho stopách do toulek lemovaných zajímavostmi z knihovnického světa. Na výpravě k počátkům českého písemnictví zjišťuje, že sám tisk a šíření těchto děl by mnohokrát vydaly na dobrodružný román. V osmi komiksových příbězích se nám představí naše významné bibliotéky od středověkých církevních a šlechtických až po ty městské, jejichž dějiny se začaly psát relativně nedávno – na sklonku 19. století. Hoch se v jejich společnosti cítí jako ryba ve vodě; ostatně Klára Smolíková ho nechala oním blahodárným prostředím pohltit už v pojednání Spolkla mě knihovna (2017), na které současná óda na knihovnictví volně navazuje.
Klára Smolíková (1974) vystudovala estetiku a teorii kultury na FF UK a poté působila jako pedagožka a metodička ve školních zařízeních či v muzeích. Spolupracovala s řadou časopisů pro děti, v letech 2015–2018 vedla komiksovou revui Bublifuk, v současnosti píše libreta komiksů pro časopis Tečka!. S prvním manželem, kreslířem Honzou Smolíkem, zpracovala publikace popularizující historické látky, mj. Husité (2012), Řemesla (2013) nebo Jak se staví město (2014). Jejich album Viktorka a vesmírná dobrodružství (2014) získalo Zlatou stuhu za komiks. Starším dětem adresovala fantasy román H. U. S. – Hus úplně světovej (2015). S druhým manželem, spisovatelem Jiřím W. Procházkou, vytvořila scénáře večerníčku Vynálezce Alva (2012) a detektivní sérii Tajná dvojka (od roku 2016).
Vojtěch Šeda (1985), absolvent oboru ilustrace a grafika na pražské VŠUP, se věnuje komiksové a ilustrační tvorbě. Spolupracuje např. s komiksovou revuí Bublifuk nebo s časopisy Ekonom, Nový Prostor a Labyrint revue. Podílel se na edukativní simulaci pro děti Československo 38–89, kombinující interaktivní komiks s počítačovou hrou, a ilustroval publikace Pavla Kosatíka Jak se stal Havel prezidentem (2015) a Pražská defenestrace (2018). Jeho kresby doprovázejí knihy Hrdinové: Největší příběhy české kopané (2017) Ondřeje Fuczika, Hravého průvodce Prahou (2019) Ivy Petřinové a prozatímní dilogii Kláry Smolíkové Spolkla mě knihovna (2017) a Pozor, v knihovně je kocour! (2019).
Příloha | Velikost |
---|---|
katalog_knihy_detem_2019.pdf (16.08 MB) | 16.08 MB |