Zločin mezi dinosaury

Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury

Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

Ilustrace Viktor Svoboda

Artur a Bára jsou spolužáci a kamarádi, ale ve třídě na sebe moc neupozorňují. Potřebují vypadat nenápadně. Jen tak nikdo neprohlédne, že jsou to špičkoví detektivové, kteří za pomoci supermoderních technologií řeší zapeklité záhady. V zádech mají Vrchotu, muže s tajemnou minulostí, a u nohy psa Šerloka.

Měla to být poučná exkurze, při které se žáci dozvědí o životě v druhohorách, ale návštěva v muzeu se proměnila v nebezpečné drama. Začalo totiž hořet! Vyváznou všichni bez zranění? A vyšetří Bára s Arturem, kdo využil požáru ke krádeži?

První vydání je již rozebráno, ale v srpnu 2021 nakladatelství Fragment tento díl dotisklo, takže je opět k mání.

Série dětských detektivek Tajná dvojka A + B
1. díl Zločin mezi dinosaury - vyšel v listopadu 2016. Dotisk vyprodaného nákladu 18.8.2021.
2. díl Poprask v divadle kouzel - vyšel v březnu 2017.
3. díl Zbloudilá střela - vyšel v listopadu 2017. Dotisk vyprodaného nákladu 18.8.2021.
4. díl Případ ztraceného koně vyšel v listopadu 2018.

Slavnostní přivítání nové dětské detektivky se odehrálo ve čtvrtek 8. prosince 2016 v pražském hračkářství Hamleys. 

Ke knížce si můžete objednat detektivní workshop či putovní výstavu (13 závěsných panelů formátu A2).

První recenze vyšla na webu Kultura 21, další najdete na webu Centrum detektivky. 

Zločin mezi dinosaury je tedy ryze dětskou detektivkou. Což znamená, že tam nenajdete žádné morbidnosti, nicméně o napětí není nouze. Příběh je podáván dnešním dětem, které mají v oblibě všechny ty technické vymoženosti (tady se příběh lehce posouvá do žánru sci-fi), ale autorská dvojice nezapomíná ani na dobrodružství ve starém osvědčeném stylu, kdy napětí vyplývá především z objevování neznámého. Ať už je to tajemná vila, ještě záhadnější její obyvatel, podivná kůlna nebo samotné neštěstí v dinosauřím parku spojené se zločinem. Jistou poctu vypravěčům jako byl Jaroslav Foglar pak lze spatřit mimo jiné i v tom, že se příběh odehrává v nepojmenovaném městě, kde může fantazie autorů, ale i čtenářů pracovat naplno.

Richard Spitzer, Centrum detektivky

Rozhodně se jedná o další kvalitní knihu pro mladé čtenáře, kteří se chtějí zabavit i pobavit. Nechybí jí napětí, ale ani slušná porce humoru. Zločin mezi dinosaury se podobá spíše tvorbě Kláry Smolíkové než jejího muže. Oba ovšem mají společné to, že umí napsat knihu v soudobém duchu. Nevyužívají dávno zapadlé trendy, ale nebojí se přijít s něčím novým a neotřelým. Zabalí to do současného hávu a poskytnou široké čtenářské obci. Troufám si totiž tvrdit, že kniha může zaujmout i starší čtenáře.

Lukáš Loužecký, Kultura 21

A+B, the Secret Duo: Crime among the Dinosaurs
illustrated by Viktor Svoboda
written by Jiří W. Procházka, Klára Smolíková
Although they are classmates and friends, above all Artur and Bára are top detectives who use supermodern technologies. As they solve one fiendishly difficult case after another, they are supported at a distance by Mr Vrchota, a man with a dark past, and accompanied by Sherlock, an extraordinary dog. These detective stories allow inquisitive readers to test their observation skills, knowledge and judgement by taking them to a magic show, on a school trip to a museum and into a spectacular battle from history.