Programy pro dospělé čtenáře

60 až 90 minut

60 až 90 minut

Libovolný počet účastníků

Libovolný počet účastníků

Stolek na knihy

Využiji větší stůl na knihy

Nebráním se pozvání na setkání s dospělými čtenáři. Vzhledem k tomu, že píšu převážně pro mladší publikum, nemívají však charakter autorského čtení. Na přání organizátorů se spíš věnuji konkrétnímu tématu – rozvoji dětského čtenářství, četbě a tvorbě komiksů, poslechu audioknih nebo psaní o historických osobnostech. Ráda také, třeba i s dalšími autory, vyprávím o psaní a tvorbě nebo se ujmu tvůrčí dílny v roli lektora.

Nadchněte děti pro knihy 
Každá kniha má svůj příběh a nadchnout pro čtení nemusí jen učitelé a knihovníci. I rodiče mohou udělat víc – s dětmi si nejen číst, ale i o knize vyprávět, rozečtený příběh domýšlet a dotvářet. Spisovatelka a zkušená lektorka Klára Smolíková poodhalí, proč cestu k vlastnímu čtenářství mohou umetat komiksy, audioknihy či vlastní tvorba. Přijďte se inspirovat, jak se stát vlastnímu dítěti průvodcem v knižním světě. Přijďte se inspirovat.

Poslouchejme audioknihy! 
Přijměte pozvánku do báječného světa audioknih, ve kterém se čte ušima. Povídat si budeme o historii i současnosti poslouchání a nahrávání četby, nahlédneme společně do studia, kde audioknihy pod vedením zkušených režisérů vznikají, a povíme si, co o knihách k poslechu říkají herci, kteří je načítají, či samotní autoři děl. A některé ukázky si také pustíme. Průvodcem setkání bude Klára Smolíková, která se autorsky podílela na knize Nečtu! Poslouchám.

Dejme šanci komiksům 
Klára Smolíková je čerstvou držitelkou ceny za přínos světu fantastiky v oblasti tvorby a popularizace komiksu. Spisovatelka, komiksová scenáristka a lektorka zasvěceně provede účastníky světem bublin. Prozradí, že komiks je daleko starší než slovo, kterým ho označujeme, a zkusí vysvětlit, proč mladí čtenáři zahořeli pro japonské komiksy. Opravdu jsou komiksy jen o superhrdinech? A patří vůbec komiks do literatury? 

Jak vyprávět o historii? 
Klára Smolíková se kromě psaní populárně naučné literatury pro děti se souběžně věnuje muzejní edukaci. Naposledy spolu s Tobiášem Smolíkem vytvořila naučné stezky pro Českou Kamenici a Klokoty. Je autorkou koncepce úspěšné výstavy Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum. Mnohé její publikace vznikly na základě muzejních expozic, na kterých spolupracovala. Další její knihy zase žijí druhým výstavním životem. Na setkání přiblíží, jak přistupuje k popularizaci historie. Vysvětlí, proč ve svých knihách využívá nejen klasický text s ilustracemi, ale také komiks.

Kalendář