Programy pro rodiny s dětmi

60 až 90 minut

60 až 90 minut

max 30 dětí

Pro skupinu do 30 dětí

pracovní listy na rozmnožení

Pošlu pracovní listy na rozmnožení.

Přineste si tužky a pastelky

Děti potřebují tužky a pastelky.

stolky nebo podložky

Pro práci vhodné stolky nebo podložky

Některé programy lze uzpůsobit a nabídnout jako program pro veřejnost. Vždy záleží na charakteru vaší akce, ale velmi často je požadavek připravit stanoviště s aktivitami, kde se zastavují rodiny s dětmi. Většinou tedy nevyužívám prezentaci, ale vybrané pracovní listy a další pomůcky. Více si hrajeme či povídáme. Aktivity kombinuji tak, aby bylo možné nabídnout zajímavý úkol jak dětem mladšího školního věku, které jsou většinou hlavní cílovou skupinou těchto akcí, tak jejich mladším i starším sourozencům a nenudili se ani rodiče. Pokud je to možné, vozím knihy nejen na ukázku, ale i na prodej. U akce s větší předpokládanou účastí přijedu s pomocníkem.  

Dubánci: Jak se vyznat v knihách? 
Dubánek Borek se naučil číst a teď ho všechno kolem knih a čtení zajímá. Jak vypadá čtenářské doupě? Jak vzniká příběh? Kdo všechno se podílí na vzniku knihy a co dělá? Kam nás příběhy zanesou a proč nás čtení baví po celý rok? Tyto i další otázky si zodpovíme ve veselé dílně s dubánky.
Program uskutečněný na mikulovské festivalu Knihopásek.

Morčata v akci: Kdo utekl ze zverimexu? 
Ať už mají děti doma zvířecího mazlíčka nebo by si ho jen přály, z workshopu si vlastní komiks o nalezeném zvířátku odnese každý. Samozřejmě se seznámí s morčaty Drukem a Šasí a jejich kamarády – krajtou Čandrou, ježkem Rudou a toulavou kočkou Laurou. 
Program uskutečněný např. na brněnském festivalu Comic-Con Junior nebo v havlíčkobrodské knihovně.

Mluvíme v bublinách 
V hravém workshopu vycházejícím ze stejnojmenné publikace si holky a kluci vyzkouší, jakými způsoby komiks vzniká, jaké jsou druhy komiksových bublin a jak se komiksové postavy tváří. Naučí se komiksové citoslovce či si budou lámat hlavy, podle čeho se pozná komiksový superhrdina.
Program uskutečněný na Knihohraní ve Skautském institutu a v mnoha knihovnách. 

Vesmírná zásilkovna: Vymysli hvězdné dobrodružství 
Pozemšťana Noriho ztraceného ve vesmírných pustinách zachrání Gryfon, majitel poštovní rakety. Na její palubě se dostane malý kosmonaut nejen k třídění roztodivných zásilek, ale také zavítá do vzdálených galaxií. Účastníci dílny si vytvoří vlastní knížku, ve které nebudou chybět mimozemšťané, rakety ani zmutované krysy.

Staň se desátým zahradníkem! 
Devět malých zahradníků provádí děti měsíc po měsíci proměnami zahrady. V hravém programu se malí čtenáři dozví, jak se starat o záhony, kde se berou potraviny či proč bychom se měli zajímat o jejich původ. Při plnění úkolů z pracovních listů si budeme povídat, proč na zahradu vyrobit hmyzí domeček, které bylinky se hodí do salátu nebo co všechno se dá uvařit z brambor, ale také že každý jsme jiný, a tak i cesta mezi zahradníky bude pro každého jiná.
Program uskutečněný např. v knihovně ve Svitávce.

Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku 
Díky předpřipravené maketě si účastníci doplní, dokreslí a dopíší vlastní příběh. Stvoří si vlastní hrdiny, navrhnou tajemné lesní duchy a na mapě pojmenují místa, kde se jejich knížka odehrává. 
Program uskutečněný např. na letní dílně v klášterní zahradě Broumovského kláštera.

Tajná dvojka A + B: Zahrajme si na agenty a detektivy 
Detektivní dvojice tvořená Arturem a Bárou a doprovázená neobyčejným psem Šerlokem řeší roztodivné případy. Účastníci workshopu se pokusí vyřešit, co nám chce říct pes, navrhnou vybavení pro psího agenta, vyzkouší si nakreslit pachatele podle popisu nebo si detektivní zápletku sami vytvoří.
Program uskutečněný například v rámci Dne pro dětskou knihy v trmické knihovně či v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.

Knihožrouti, knihomolové a další knižní havěť
Seznamte se s rodinou Knížkových! Její členové pořád leží v knihách, v knihovnách jsou pečení vaření a stránky doslova hltají. Čeká nás výprava za tajemstvím knih, při které budeme ke knihám čichat, možná je i trochu okusovat. Dozvíme se, jak se knihy vymýšlí i proč je tak důležitá obálka.
Program uskutečněný např. ve svitavské knihovně nebo v Dětském muzeu MZM v Brně.

Vynálezce Alva: Nebojme se vynalézat!  
Veselá dílna, ve které se seznámíme s vynálezcem Alvou a jeho báječnými vynálezy. Vylepšíme stroj času a za pomoci součástek z Alvovy dílny navrhneme vlastní vynález. 
Program uskutečněný například v Domě čtení, na ostravském a pražském knižním veletrhu, v chotěbořském klubu Šalamounek.

Kvidovy přeslechy: Jazykové hračičky pro děti i sovičky 
Pojďme si hrát se slovy! Ušatý kalous Kvido dětem názorně předvede, jak to vypadá, když spí jako dudek nebo když maminku poslouchá jen na půl ucha. Hrátky s jazykem proložíme veselými pracovními listy. Holčičky a kluci budou hledat, zda jsou si výři opravdu podobní jako vejce vejci nebo co patří ke sladkému spánku.
Program uskutečněný např. v havlíčkobrodské knihovně.

Řemesla: Nebuď pecivál a vydej se na vandr
V hravé dílně si vyzkoušíme, co který řemeslník dělá a které nástroje potřebuje. Vyplníme si vandrovní knížku a navrhneme vývěsní štít pro naši dílnu. 
Program uskutečněný například v Hamrech nad Sázavou, při Muzejní noci v Pedagogickém muzeu či chebském Knihobraní.

S Komenským do komiksu: Únikovka s Amosem 
Lidé se odjakživa snaží uniknout válkám, nemocím a útlaku. Jak se podařilo prokličkovat neklidným 17. stoletím Janu Amosi Komenskému? Účastníci dílny si vytvoří komiks o jeho ztroskotání při cestě do Anglie, nenechají se pobodat včelami při včelaření, prozkoumají, jak fungoval tiskařský stroj nebo zda Komenský opravdu sestrojil perpetuum mobile. 
Program uskutečněný např. na Jičín Město pohádky.

Husův dům: Tajemství Husova domu
Pojďme si společně sestavit komiksový příběh Jana Husa! Společně zjistíme, odkud pocházel, jak vypadal, jak na škole lumpačil, jak se mu dařilo při kázáních nebo co ho trápilo při pobytu na Kozím hrádku.
Program uskutečněný například na Komiksfestu, Světě knihy, na setkání evangelických rodin v Hronově nebo Horních Dubénkách.

Husité: Komiksová výprava za husitskými bojovníky
Podle čeho se husité poznali a čím bojovali? Společně postavíme vozovou hradbu a vyzkoušíme si, jaké to je dívat se na svět jedním okem. Budeme doplňovat komiksové bubliny a vlastní komiks si z předpřipravených obrázků dokonce sestavíme. 
Program uskutečněný například na Komiksfestu, v Husitském muzeu či na Kozím hrádku.

Kalendář