Na co se mě ptáte

Vynálezce Alva 3O psaní a knihách

Co chystám nového?

Již třetí knížka Vynálezce Alvy brzy zamíří mezi malé čtenáře a tentokrát bude obsahovat příběhy, které z večerníčků neznají. Napsali jsme ji spolu s Jiřím W. Procházkou a ilustroval ji Luděk Bárta. Edice ČT slibuje vydání na konci léta 2020.

Dokončili jsme pro nakladatelství Argo rukopis o dějinách židovského obyvatelstva na našem území. Formátem půjde o popularizační knihu pro mládež, která kombinuje příběh s encyklopedickou částí. Pro mě nesmírně cenným spoluautorem byl můj syn Tobiáš Smolík, který je hebraistou i kapelníkem klezmerové kapely. Kniha nazvaná Cha cha chá, zasmál se Mordechaj by měla vyjít na podzim 2020 v nakladatelství Argo a obrazového doprovodu se ujal Vojtěch Šeda.

Klára Smolíková a Tobiáš Smolík

Se stejným ilustrátorem jsme odevzdali podklady pro knihu Devět malých zahradníků. Devět dětí míří za každého počasí na školní zahradu a objevuje, co se v daném měsíci na záhonech i kolem nich děje. Publikace vychází z celoročního projektu realizovaném ve spolupráci s mateřskými školami Středočeského kraje. Vydání knihy s podtitulem Rok ve školní zahradě ohlásil ediční plán nakladatelství Mladá fronta na konec dubna 2020, v souvislosti s epidemií koronaviru se však posunulo na září.  

Sbírám podklady a pracuji na rukopisu knihy o Komenském, který volně naváže na knihu H. U. S. Příběhy dětí ze současnosti se opět protnou s osudy a cestami pozoruhodné historické osobnosti. Souběžně jsem připravila komiksobé panely na výstavu "Komenský v komiksu" a to ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Fibrichem a s odbornou garancí Richarda Vlasáka. Navšívit ji můžete po celý rok 2020 v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského. Doprovodná kniha nazvaná S Komenským do komiksu vyjde na podzim 2020 v nakladatelství Portál a bude obsahovat všechny komiksy, ale také zbrusu nový příběh!

S Komenským do komiksuDají se sehnat Knihožrouti?

Už ano! První Knihožrouti vyšli v rámci projektu Knížka pro prvňáčka pro školní rok 2015/2016 a publikace tedy nebyla běžně k mání. Děti z prvních tříd ji dostaly na konci školního roku od knihoven, které se do projektu přihlásily. Druhé vydání bylo kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Kniha rozšířená o 28 tiskových stran vyšla v lednu 2020. S ilustrátorkou Bárou Buchalovou jsme mezitím pro nakladatelství Triton přichystaly dvě volná pokračování: Kam zmizela školní knihovna? a Tajný čtenářský spolek. Po této trilogii jsme s Bárou pustily do knihy Kvidovy přeslechy vycházející ze stejnojmenné rubriky, kterou jsme dva roky připravovaly pro časopis Sluníčko. Vydalo v květnu nakladatelství Pikola.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější.

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Do pěti knih počítejte s navýšením částky o poštovní náklady, pokud se nedomluvíme na osobním předání. Od pěti knih výše Vám je zašlu za cenu doporučenou nakladatelem bez připočtení balného a poštovného. U jednotlivých titulů najdete poznámku, zda jsou ke koupi, či jsou vyprodané. 

O besedách

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Pokud je zájem ze strany dětí větší, je dobré mi dát předem vědět, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

Spisovatelka Klára SmolíkováPřijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Prahy dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví více subjektů a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učiteleMůžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.