Na co se mě ptáte

Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek

O psaní a knihách

Co chystám nového?

S ilustrátorkou Bárou Buchalovou pracujeme na třetích Knihožroutech. Pod názvem Tajný čtenářský spolek vyjdou počátkem roku 2019. Zároveň každý měsíc společně přispíváme do časopisu Sluníčko. Naše rubrika se jmenuje Kvidovy přeslechy a dětem legračně představuje ustálená spojení. Od září 2018 mám i dvě rubriky v Mateřídoušce - komiks a příběhy ze začarovaného Hvozdu. 

Píšu knihu, která je volným pokračováním knihy Spolkla mě knihovna. Nový příběh provede Davida a jeho kocoura Koniáše historií knih, knihoven a písemnictví u nás. Opět se můžete těšit na báječné komiksy a ilustrace Vojty Šedy.

Sbírám podklady a pracuji na rukopisu knihy o Komenském, který volně naváže na knihu H. U. S. Příběhy dětí ze současnosti se opět protnou s osudy a cestami pozoruhodné historické osobnosti. 

Ilustrace Báry Buchalové z knihy Kláry Smolíkové Knihožrouti

Dají se sehnat Knihožrouti?

Bohužel tato knížka se zakoupit nedá. Vyšla v rámci projektu Knížka pro prvňáčka pro školní rok 2015/2016 a není běžně k mání. Děti z prvních tříd ji dostaly na konci školního roku od knihoven, které se do projektu přihlásily. Druhé vydání je kvůli pravidlům projektu až v roce 2019 a bude o celých 16 stran rozšířené! S ilustrátorkou Bárou Buchalovou jsme proto pro nakladatelství Triton přichystaly další knihožroutskou knihu s podtitulem Kam zmizela školní knihovna? a počátkem roku 2019 se můžete těšit na třetí díl s podtitulem Tajný čtenářský spolek.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější.

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Do pěti knih počítejte s navýšením částky o poštovní náklady, pokud se nedomluvíme na osobním předání. Od pěti knih výše Vám je zašlu za cenu doporučenou nakladatelem bez připočtení balného a poštovného. U jednotlivých titulů najdete poznámku, zda jsou ke koupi, či jsou vyprodané. 

O besedách

Klára Smolíková na besedě v krnovské knihovně

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Pokud je zájem ze strany dětí větší, je dobré mi dát předem vědět, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostečný počet knížek.

Přijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Prahy dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví více subjektů a využijí mě na víc dní.  

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Můžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano.

Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

O mužích

Kdo je Jiří W. Procházka a kdo Honza Smolík? 

Můj první manžel je ilustrátor podepisující se jménem Honza Smolík. V současnosti žiji se spisovatelem Jiřím W. Procházkou. Jsme manželé a dokonce spolu i píšeme a rádi společně jezdíme na besedy, takže nás můžete ubytovat ve stejném pokoji ;)