Na co se mě ptáte

Dubánek a tajemný vzkaz psaní a knihách

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Stačí si ji objednat přes e-shop www.kniznizrouti.cz.

Co chystám nového?

Na malé čtenáře už se těší nová knížka pro prvňáčka Dubánek a tajný vzkaz. Příběh z dubánčího světa doprovázejí úžasné fotky Petra Václavka. Čtyřicet tisíc prvňáčků přihlášených do projektu Knížka pro prvňáčka je na konci školního roku dostane v knihovnách po pasování na čtenáře. My zatím připravujeme s Petrem pro nakladatelství Triton další dubánčí knihu, tentokrát určenou už pro všechny dětské čtenáře. Tentokrát zavítáme do světa lidí.

Audionihy, klára Smolíková a Lukáš Vavrečka

Se spisovatelským kolegou Lukášem Vavrečkou jsme se rozhodli zúročit společné nadšení pro poslech audioknih a napsali jsme knihu o tomto fenoménu. Ilustrací se ujala talentovaná Kačka Illnerová a bude se jmenovat Nečtu! Poslouchám. Vyjít by měla v nakladatelství Universum počátkem letošního léta.

Dá se sehnat kniha Jak se staví město?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Pikola jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem připravili k druhému vydání oblíbenou knihu Husité, které jsme navíc rozšířili o jednu kapitolu, a nově i Řemesla. Zda dojde i na třetí knihu v naší muzejní řadě Jak se staví město tedy hodně závisí na čtenářském zájmu o tyto dva tituly.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější, navíc se naše životní cesty rozešly.

O besedách

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Mohou besedy a semináře proběhnout i distančně?

Ano. Během první vlny covidové pandemie na jaře 2020 jsme začali překlápět do webinářů semináře pro dospělé a osvědčilo se to. Od školního roku 2020/2021 už se pouštím do onlinových workshopů s dětmi a zatím dopadly nad očekávání dobře. Platformu (Teams, Zoom, Google Meeting apod), na které setkání probíhá, zajišťuje organizátor.  

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Pokud je zájem ze strany dětí větší, je dobré mi dát předem vědět, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

Spisovatelka Klára SmolíkováPřijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Prahy (od podzimu 2022 od Říčan u Prahy) dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví s dalšími subjekty a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učiteleMůžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano. Moje IČ je 76437868.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.

Při distančním setkání odpadají náklady na cestu a ubytování, zůstává jen lektorné.