Na co se mě ptáte

Spisovatelka Klára Smolíková_foto Karel KopáčO psaní a knihách

Co chystám nového?

Od září 2018 do srpna 2019 vycházely v Mateřídoušce příběhy ze začarovaného Hvozdu. Nyní jsme je s ilustrátorkou Ester Kuchynkovou přepracovaly do knižní podoby. Kniha vyjde v nakladatelctví Pikola v listopadu 2019.

Dokončili jsme pro nakladatelství Argo rukopis o dějinách židovského obyvatelstva na našem území. Formátem půjde o popularizační knihu pro mládež, která kombinuje příběh s encyklopedickou částí. Pro mě nesmírně cenným spoluautorem byl můj syn Tobiáš Smolík, který je hebraistou i kapelníkem klezmerové kapely.

Sbírám podklady a pracuji na rukopisu knihy o Komenském, který volně naváže na knihu H. U. S. Příběhy dětí ze současnosti se opět protnou s osudy a cestami pozoruhodné historické osobnosti. Souběžně vzniká komiksová výstava ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Fibrichem a s odbornou garancí Richarda Vlasáka, která bude k vidění v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v roce 2020.

Ilustrace Báry Buchalové z knihy Kláry Smolíkové Knihožrouti

Dají se sehnat Knihožrouti?

Bohužel tato knížka se zakoupit nedá. S ilustrátorkou Bárou Buchalovou jsme proto pro nakladatelství Triton přichystaly už dvě volná pokračování: Kam zmizela školní knihovna? a Tajný čtenářský spolek. První Knihožrouti vyšli v rámci projektu Knížka pro prvňáčka pro školní rok 2015/2016 a publikace tedy není běžně k mání. Děti z prvních tříd ji dostaly na konci školního roku od knihoven, které se do projektu přihlásily. Druhé vydání je kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Rukopis rozšířený o 28 tiskových stran už je odevzdaný a opatřený ilustracemi. V lednu 2020 by měl staronový titul vyjít.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější.

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Do pěti knih počítejte s navýšením částky o poštovní náklady, pokud se nedomluvíme na osobním předání. Od pěti knih výše Vám je zašlu za cenu doporučenou nakladatelem bez připočtení balného a poštovného. U jednotlivých titulů najdete poznámku, zda jsou ke koupi, či jsou vyprodané. 

O besedách

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Pokud je zájem ze strany dětí větší, je dobré mi dát předem vědět, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostečný počet knížek.

Přijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Prahy dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví více subjektů a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu.

Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Můžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí. 

O mužích

Kdo je Jiří W. Procházka a kdo Honza Smolík? 

Můj první manžel je ilustrátor podepisující se jménem Honza Smolík. V současnosti žiji se spisovatelem Jiřím W. Procházkou. Jsme manželé a dokonce spolu i píšeme a rádi společně jezdíme na besedy, takže nás můžete ubytovat ve stejném pokoji ;)