Na co se mě ptáte

 psaní a knihách

Můžete mi poslat knihu s věnováním a podpisem?

Ráda. Stačí si ji objednat přes e-shop www.kniznizrouti.cz. Při nákupu můžete do poznámky připsat, že ke knize chcete zdarma poslat doprovodné pracovní listy.

Co chystám nového?

Aktuálně jsem přepracovala pro knižní vydání sci-fi příběh Vesmírná zásilkovna, který vycházel v časopise Mateřídouška a ilustroval ho Martin Hanschild. Světlo světa už spatřila také slibovaná dubánčí audiokniha, pro kterou příběhy Dubánek a tajný vzkaz Dubánek ve světě lidí načetl Jan Zadražil a k poslechu vydalo Tympanum. Dubánek a tajný vzkaz, který je tedy nyní k dispozici jako bonusvý materiál v audioknize, by se měl objevit knižně v rozšířeném vydání na jaře 2024 péčí nakladatelství Triton.

S Petrem Václavkem a také s malou pomocí Martina Hanschilda bych ještě letos ráda dotáhla další dubánčí knihu. S Martinem už samostatně bych chtěla v tomto roce vytvořit ještě jednu, tentokrát trochu strašidelnou knížku pro nakladatelství Plivníci. V jednání je také knižní vydání příběhu Dalila a výtah bez dveří a to v nakladatelství Pikola.

V létě se pustím do dalších pracovních listů pro nakladatelství Pasparta. Ilustrací se ujme Viktor Svoboda a věnovat se budou mediální výchově, ve které se za poslední měsíce a roky mnohé změnilo.

S Tobiášem Smolíkem pokračujeme ve vymýšlení dalších zastavení naučné stezky pro Českou Kamenici, kde nově přibyde také malá expozice v kostele. Výtvarnicemi jsou opět Ester Kuchynková a Kačka Illnerová. Pro táborské Klokoty dáváme dohromady naučnou stezku ve spolupráci s kreslířem Lukášem Fibrichem. Když půjde vše podle plánů, v létě 2023 vše uvidíte realizované.

Dá se sehnat kniha Jak se staví město?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Pikola jsme s ilustrátorem Honzou Smolíkem připravili k druhému vydání oblíbenou knihu Husité, které jsme navíc rozšířili o jednu kapitolu, a nově i Řemesla. Zda dojde i na třetí knihu v naší muzejní řadě Jak se staví město tedy hodně závisí na čtenářském zájmu o tyto dva tituly.

Už je napsaná Stříbrná iniciála?

S Jiřím W. Procházkou na knize, která je volným pokračováním detektivky Mrtvá šelma, průběžně pracujeme. Zachovejte nám i hlavním hrdinům přízeň. Psaní ve dvou je přece jen časově náročnější, navíc se naše životní cesty rozešly.

O besedách

Klára Smolíková v havířovské knihovně

Mohou besedy a semináře proběhnout i distančně?

Ano. Během první vlny covidové pandemie na jaře 2020 jsme začali překlápět do webinářů semináře pro dospělé a osvědčilo se to. Od školního roku 2020/2021 jsem zařadila do nabídky onlinové workshopy s dětmi a dopadly nad očekávání dobře. Nyní je volím pro setkání, která by naživo nemohla proběhnout (např. s dětmi z krajanských škol v zahraničí). Platformu (Teams, Zoom, Google Meeting apod), na které program probíhá, zajišťuje organizátor.  

Jak vypadají besedy?

Nejlepší představu o besedách si můžete udělat z fotogalerií, které umísťuji na facebookovou stránku. Zpětnou vazbu od knihovníků, učitelů i dětí naleznete ve sloupci Ohlasy po pravé straně stránky věnované besedám.

Kdy byste k nám mohla přijet?

Dole na stránce besed naleznete kalendář akcí. Snadno se zorientujete a předběžně si zde vytipujete termín, kdy bych mohla přijet. Ten následně v e-mailové komunikaci upřesníme. Počítejte však prosím s tím, že průměrný předstih pro objednání programu je několik měsíců až rok. 

Co je třeba před besedou nachystat?

Promítací techniku (dataprojektor s počítačem či interaktivní tabuli) a stolky, na kterých budou děti pracovat s pracovními listy. Místo stolů je možné využit podložky či knihy. Vlastní notebook beru pouze po dohodě. Pokud mě zvete do školy, prosím o vyhrazení učebny, kde se mohou konat všechny besedy, abych se nemusela po každém programu se všemi knížkami a pomůckami stěhovat. V pauzách se raději věnuji malým čtenářům.

Vozíte knížky na prodej?

Ano. Ráda Vám před besedou zašlu nabídku svých knih, které vozím s sebou. Ocením zpětnou vazbu, o které tituly je zájem, abych podle toho nabalila do auta bedničku a zajistila si od nakladatelů dostatečný počet knížek.

Spisovatelka Klára SmolíkováPřijedete na otočku? Zdržíte se na víc dní? 

Pokud má beseda začít ráno v místě, které je od Říčan u Prahy, kde momentálně žiju, dál než dvě hodiny jízdy autem, uvítám, když mi organizátor zajistí a uhradí ubytování, abych mohla přijet už večer. Protože náklady na cestu a ubytování zdražují knihovnám či školám besedy, sama doporučuji, ať se domluví s dalšími subjekty a využijí mě na víc dní.  

Jaké ubytování vám máme zajistit?

Potřebuji postel, připojení na internet a sprchu. Ocením snídani.

Proč trváte na podmínce, že beseda je pro 30 dětí?

Kvůli hlasu a způsobu, jakým mám čtenářské workshopy připravené. Když je dětí či studentů víc, neužijí si to, nevyzkouší si aktivity, komplikuje se domluva o vyplňování pracovních listů. Často si také strhnu hlasivky, takže druhý den, když mám setkání se čtenáři v jiné knihovně, špatně mluvím. V případě kurzů a seminářů pro dospělé účastníky nebo vysokoškolské studenty počet účastníků nijak neomezuji.  

Spisovatelka Klára Smolíková a seminář o komiksu pro učiteleMůžete za besedu či seminář vystavit fakturu nebo příjmový doklad? 

Ano. Moje IČ je 76437868.

Kolik besedy stojí?

Kalkulaci zašlu na vyžádání. Obecně platí, že s počtem besed se cena jednoho programu zlevňuje. Pohybuji se v cenách obvyklých. Honoráře jsou však fixní. Nepřijíždím s koncertním či divadelním představením, takže nerozpočítávám částku mezi děti. Pokud tímto způsobem peníze na honorář vybíráte, prosím počítejte s rezervou za žáky či studenty, kteří třeba kvůli nemoci nedorazí.

Při distančním setkání odpadají náklady na cestu a ubytování, zůstává jen lektorné.