S komiksem do hodiny 28.-29.5.

Chcete ve výuce otvírat aktuální témata a žákům je zpřístupnit pomocí komiksu? Chcete se zdokonalit v tom, jak postavit příběh, který žáky vtáhne do tématu? Zajímáte se o to, jaká jsou pravidla komiksu i jak studenty motivovat ke komiksové tvorbě? Cílem komiksového workshopu bylo propojit důležitá témata současného světa s komiksovým příběhem, prohloubit řemeslné dovednosti účastníků v oblasti komiksové tvorby a vybavit je tipy, jak vzdělávat žáky prostřednictvím komiksů, které sami navrhnou a vytvoří. Workshop ve Skautském institutu v Praze představil komiks jako atraktivní umělecké médium, které lze ve výuce využít k podpoře čtenářství a rozvíjení vizuální gramotnosti.

V pondělí 28. 5. a v úterý 29. 5. workshop organizovala společnost Člověk v tísni.

Lektoři

Mgr. Klára Smolíková, spisovatelka dětských knih a scenáristka komiksů, zároveň zkušená lektorka. Osm let vedla seminář mediální výchovy na Pedagogické fakultě UK, deset let učila studenty knihovnictví. Prostřednictvím workshopů hledá způsoby, jak popularizovat komiks zejména mezi mladými čtenáři. Její kniha „Viktorka a vesmírná dobrodružství" (Portál 2014) získala ocenění Zlatá stuha za nejlepší komiks pro děti, komiks „Na hradě Bradě“ (Albatros 2015)  obdržel Cenu Noci s Andersenem v anketě SUK - Čteme všichni a kniha „Husité" (Albatros 2012), která obsahuje komiksy ze stejnojmenné muzejní expozice v Táboře, byla vybraná do seznamu Nejlepší knihy dětem.

Karel Jerie, český malíř a komiksový kreslíř, autor komiksů o Bohoušovi a Dáše. Absolvent Akademie výtvarných umění je autorem komiksových alb Oidipus Rex (Garamond), Šifra mistra Hanky (Garamond) nebo Candide 1: Král Bulharů (BB art), spolupracoval na sbornících Inseminátor a O (ne)mrtvých jen dobré. V roce 2008 získal I. cenu na Mezinárodním komiksovém festivalu v Lodži za komiks věnovaný historii českého komiksu Sbohem má lásko. V roce 2006 spoluzaložil občanské sdružení na podporu komiksu SEQENCE.