David by mohl číst neustále – při chůzi, v posteli, pod lavicí i na záchodě. Jenže do jeho přeplněné knihovny se už žádná další kniha nevejde. Když se pokusí silou nacpat do regálu ještě jednu útlou knížečku, knihovna se naštve a kluka spolkne i s kocourem Koniášem. Tím začne dobrodružná výprava do knižní historie. Dvojice navštíví knihovny šlechtické i klášterní, místa zarovnaná hliněnými destičkami i vzácnými papyry. Potkají knihovníky, učence a písaře, budou pomáhat s knihtiskem a hledat ztracený svitek. Držte jim palce, ať najdou způsob, jak knihovnu přesvědčit, aby je vyplivla zpět.
Vyšla 14. září 2017. Křest knížky spojený s autogramiádou se uskutečnil v pátek 6. 10. 2017 v dětském oddělení Městské knihovny v Praze. Kmotrem knihy je Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. Reportáž z akce zde.
Ke knize si může objednat workshop vhodný pro 3. až 7. třídu či putovní výstavu (12 závěsných panelů formátu A2).
Kniha obdržela cenu knihovníků Klubu dětských knihoven SKIP v rámci celostátní soutěže Dětský knihomol 2017 / Suk – čteme všichni.
Volné pokračování knihy se jmenuje Pozor, v knihovně je kocour! a provede Davida a jeho kocoura Koniáše historií knih, knihoven a písemnictví u nás. Opět se můžete těšit na báječné komiksy a ilustrace Vojty Šedy. Vyjde na jaře 2019.
Z recenze Františka Mejstříka uveřejněné na webu Vlčí bouda:
Svazek si rozhodně neklade za cíl konkurovat obsáhlým encyklopediím, ale chce spíše hravým způsobem zaujmout mládež, což je v časech upatlaných tabletů a klesající čtenářské gramotnosti nelehké poslání. V tomto kontextu lze vnímat Kláru Smolíkovou, jako nesmiřitelnou bojovnici za znalost čtení a psaní, jež se vydala na další spanilou jízdu proti tmářství a bující digitální demenci.
Ještě před vydáním o knize autorka mluví v rozhovoru v Českém rozhlase Pardubice. První recenzi uveřejnil Malý knižní vesmír, další najdete na Comics Blogu, na Kultura 21 či zde na polsko-českém webu o knihách.